کلینیک مغز و اعصاب و روان و درد زیمادرمان

درمان اضطراب و استرس با دستگاه آر تی ام اس

درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز

بی قراری، سرگیجه، خستگی مفرط، تنش عضلانی، اختلالات خواب، تحریک پذیری، بی خوابی یا Insomnia، مشکلات گوارشی و … فقط بخش کمی از عوارض اختلالات استرس و اضطراب هستند! بنابراین عدم درمان اظطراب یا در اصطلاح علمی Anxiety  میتواند زندگی شما را بطور کامل مختل کند؛ اما بهترین و موثرترین روش درمانی کدام است؟ با اینکه روش های دارویی و غیردارویی مختلفی مثل مدیتیشین، داروهای آرامبخش، دمنوش ها، ورزش، طب سوزنی و … برای کاهش استرس پیشنهاد میشود؛ اما درمان استرس و اضطراب با rTMS بهترین و موثرترین و در عین حال کم عارضه ترین روش درمانی حساب میشود.

در روش درمان استرس با آر تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز، پالس های مغناطیسی به بخش های مختلفی از مغز اعمال میشود، که باعث بهبود خلق و خوی شما میشود! به این معنا که کنترل استرس و اضطراب برای شخص راحت‌تر خواهد شد. تحقیقات کمی درباره درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز و تعداد جلسات مورد نیاز بیمار انجام گرفته است؛ با این حال، پزشک متخصص روانپزشک بر اساس شدت اختلال می‌تواند تعداد جلسات مورد نیاز بیمار را پیش‌بینی نماید. معمولا پس از چند جلسه، بیمار مجددا تحت معاینات دقیق بالینی قرار می‌گیرد. به این ترتیب، میزان تاثیر درمان با rTMS بررسی شده و نحوه ادامه درمان تعیین می‌گردد.

ویدیو تجربه بیمار از درمان استرس با آر تی ام اس

اهمیت درمان استرس و اضطراب با rTMS

استرس و اضطراب، جز جدایی نشدنی زندگی افراد بوده، و وجود آن در برخی دوره‌های زندگی کاملا طبیعی است! اما اگر فرد بدون دلیل یا به دلایل غیرواقعی، دچار استرس و اضطراب گردد، ممکن است به اختلال اضطرابی دچار باشد؛ در چنین مواردی، مراجعه به یک پزشک متخصص و انجام معاینات بالینی دقیق، برای درمان استرس و اضطراب، ضرورت پیدا می‌کند.medicalnewstoday

در بسیاری از موارد، روان درمانی و استفاده از دارو، می‌تواند وضعیت اضطرابی شخص را بهبود دهد؛ اما در کنار روان درمانی و دارودرمانی، درمان با آر تی ام اس نیز قابل انجام است! درمان استرس و اضطراب با rTMS، یک روش غیر دارویی و غیر تهاجمی به حساب می‌آید؛ این درمان در حالت کلی، برای افراد مقاوم به دارو و روان درمانی به کار می‌رود. اما بسته به شدت اختلال، وضعیت سلامت بیمار و نظر پزشک معالج، از آر تی ام اس نیز می‌توان به عنوان درمان‌های خط اول بهره گرفت.

نحوه درمان استرس و اضطراب با آر تی ام اس چگونه است؟

نحوه درمان استرس و اضطراب با rTMS، از طریق یک دستگاه تخصصی با همین نام انجام می‌گیرد؛ مبنای کار این دستگاه، ارسال پالس‌های مغناطیسی متناوب به سمت مغز است! این دستگاه، شامل یک سیم پیچ الکترومغناطیسی است، که برای تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال به کار می‌رود؛ سیم پیچ الکترومغناطیسی یا همان کویل دستگاه، بر روی سر بیمار قرار می‌گیرد. این سیم پیچ، پالس‌هایی را به سمت مغز ارسال می‌کند، تا نواحی مشخصی از آن تحریک گردند؛ ممکن است فرد در حین درمان، ضربه‌های خفیفی روی سر خود احساس می‌کند.adaa

نحوه درمان استرس و اضطراب با rTMS

عمق تاثیرگذاری پالس‌های rTMS، عمدتا تا ۲ اینچ (حدود 4 سانتی‌متر) است؛ تحریک نورون‌های عصبی به کمک جریان‌های الکتریکی کوچک، باعث بهبود خلق و خو و کاهش سطح اضطراب خواهد شد! برای درمان اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز، لازم است بیمار چندین جلسه درمانی را پشت سر بگذارد. این جلسات درمانی، در فاصله‌های زمانی مشخص انجام می‌شوند؛ معمولا در ابتدای درمان، جلسات باید به صورت روزانه و حداقل به مدت ۴ تا ۶ هفته تکرار گردند.

هزینه درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز (rTMS)

برای درمان استرس و اضطراب با rTMS، باید به مراکز و کلینیک‌های تخصصی روانپزشکی مراجعه کنید؛ هر کلینیک بنا بر خدماتی که به بیماران ارائه می‌دهد، قیمت‌هایی برای هر جلسه درمان با دستگاه آر تی ام اس تعیین می‌کند! هزینه درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز (rTMS)، بر اساس تعداد جلسات تعیین می‌گردد؛ مسلما هر چه تعداد جلسات بیشتر باشد، هزینه درمان اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز نیز افزایش می‌یابد.

هزینه درمان استرس و اضطراب با rTMS در کلینیک‌های مختلف، از ۶۵۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان به ازای هر جلسه، متغیر است (دی 1402)؛ یکی از بهترین کلینیک‌هایی که خدمات درمانی rTMS را، با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهد، کلینیک زیما درمان تهران است. در این کلینیک، قیمت هر جلسه تحریک مغناطیسی مغز برای درمان استرس و اضطراب، با 650 هزار تومان محاسبه می‌شود؛ این قیمت برای هر دو لوب مغزی بوده، و نیازی به پرداخت هزینه بیشتر نخواهید داشت.

مدت زمان درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز (rTMS)

تعداد جلسات درمان استرس و اضطراب با rTMS، به وضعیت بیمار بستگی دارد؛ شدت بیماری و علائم آن، مشخص می‌کند که حداقل تعداد جلسات درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز چقدر است؟ تشخیص این موضوع، باید توسط پزشک متخصص و بعد از معاینات بالینی انجام گیرد.midcitytms

مدت زمان درمان استرس و اضطراب با rTMS

اینکه درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی (rTMS)، تا چه زمانی طول می‌کشد؟ هنوز در حال مطالعه است! همچنین، مشخص نیست که از چه زمانی بعد از شروع تحریک مغناطیسی مغز، درمان نتیجه می‌دهد؛ با این حال، در سال ۲۰۱۹ یک تحقیق درباره درمان اضطراب با rTMS انجام گرفت. در این تحقیق مشخص شد که حداقل ۵ جلسه آر تی ام اس لازم است، تا شدت علائم اختلال اضطرابی کاهش یابد. از سوی دیگر، درمان استرس و اضطراب با آر تی ام اس به صورت دو جلسه در روز، نرخ درمان را بهبود می‌بخشد.

فواید و عوارض درمان اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز

برای درمان اضطراب و استرس با rTMS، بیمار باید تحت تاثیر پالس‌های مغناطیسی قرار گیرد؛ پالس‌های مغناطیسی، جریان‌های الکتریکی کوچکی ایجاد می‌کنند. این جریان‌ها، سلول‌های مغزی غیر فعال را تحریک کرده، و خلق و خوی شخص را بهبود می‌دهند! به این ترتیب، کیفیت زندگی فرد به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

از مزایای درمان استرس و اضطراب با rTMS می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش کیفیت خواب در بیماران مبتلا به اضطراب
 • امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره بلافاصله پس از اتمام درمان
 • غیر تهاجمی و غیر دارویی بودن درمان با آر تی ام اس
 • قابل استفاده برای افراد مقاوم به دارو و روان درمانی
 • نداشتن عوارض جدی مانند عوارض داروهای اعصاب و روان
 • عوارض ناچیز نسبت به روش‌هایی مانند الکتروشوک
 • قابل استفاده برای بیماران مبتلا به بیش از یک نوع اختلال اعصاب و روان

عوارض درمان استرس و اضطراب با rTMS

درمان با دستگاه آر تی ام اس نیز، مانند هر روش درمانی دیگری، می‌تواند عوارضی در پی داشته باشد! عمده این عوارض، موقتی بوده و مدتی پس از درمان برطرف می‌گردند؛ معمولا با تکرار جلسات درمانی، شدت عوارض درمان با rTMS به حداقل می‌رسد.

برخی از رایج‌ترین عوارض درمان استرس و اضطراب با rTMS عبارتند از:

 • احساس درد در پوست سر
 • سردرد
 • گردن درد
 • خواب آلودگی
 • سوزن سوزن شدن صورت و پوست سر
 • اختلال شناختی در طول درمان

تجربیات بیماران از درمان استرس و اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز

بسیاری از بیماران، پس از پشت سر گذاشتن جلسات درمانی آر تی ام اس، خلق و خوی بهتری پیدا می‌کنند؛ همچنین عمده بیماران، بر این باورند که با شروع درمان استرس و اضطراب با rTMS، اختلالات خواب آن‌ها به حداقل می‌رسد.

نظر و تجربیات بیماران درباره درمان اضطراب با rTMS

میزان عوارض گزارش شده از سوی بیماران نیز ناچیز است! حتی بسیاری از آن‌ها، ادعا می‌کنند که بلافاصله پس از جلسات درمانی می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهند؛ این موارد نشان می‌دهند که فواید و مزایای درمان اضطراب با TMS، بسیار بیشتر از عوارض آن خواهد بود.

چه کسانی نباید درمان استرس و اضطراب با rTMS را انجام دهند؟

برخی از افراد نباید از درمان با آر تی ام اس استفاده کنند؛ برای مثال، افراد باردار یا کسانی که سابقه تشنج دارند، نباید از این روش استفاده نمایند! از موارد دیگر منع استفاده از درمان با دستگاه آر تی ام اس، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود استنت یا الکترودهای کاشتنی
 • کاشت حلزون شنوایی
 • ابتلا به تومور مغزی یا وجود تومور کاذب مغزی
 • سردردهای مکرر و شدید
 • ابتلا به اختلال دو قطبی و روان پریشی

برای درمان اضطراب با تحریک مغناطیسی مغز به کجا مراجعه کنیم؟

تنها برخی از کلینیک‌های تخصصی اعصاب و روان، خدمات درمان استرس و اضطراب با rTMS را به بیماران ارائه می‌دهند؛ بهترین کلینیک برای دریافت خدمات درمانی rTMS، کلینیکی است که تیم تخصصی و مجرب داشته باشد؛ ضمن اینکه خدمات با کیفیت باید در ازای قیمت مناسب به بیماران ارائه گردد.

در کلینیک زیما درمان تهران، جمعی از روانپزشکان و متخصصان مغز و اعصاب مجرب حضور دارند؛ این متخصصان، پیش از شروع فرایند درمانی، وضعیت بیمار را بررسی می‌کنند. در صورت تایید بیمار برای درمان استرس و اضطراب با rTMS، برنامه‌ریزی جلسات انجام می‌گیرد؛ هزینه هر جلسه درمان با rTMS در کلینیک زیما درمان، نسبت به مراکز درمانی دیگر بسیار کمتر است! همه این مزایا، نشان می‌دهند که زیما درمان بهترین مرکز درمان با آر تی ام اس است که شما می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 1. آیا درمان با rTMS اضطراب را بدتر می‌کند؟ درمان با آر تی ام اس یک روش غیر تهاجمی برای درمان اختلالات اضطرابی است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آر تی ام اس می‌تواند اضطراب را بدتر کند. اما اگر پس از درمان، اضطراب شما تشدید شد، این مساله را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. آیا درمان با آر تی ام اس باعث تشنج می‌شود؟ بله، ممکن است. به همین دلیل، افرادی که سابقه تشنج دارند، نباید با این روش درمان شوند.
 3. آیا درمان با rTMS نیاز به بیهوشی دارد؟ خیر، درمان با rTMS درمانی بدون درد است که نیازی به بیهوشی ندارد.
 4. مدت زمان هر جلسه آر تی ام اس چقدر است؟ برای درمان استرس و اضطراب با rTMS در هر جلسه، حداقل ۲۰ دقیقه زمان لازم است. این مدت زمان برای جلسه اول می‌تواند کمی طولانی‌تر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط