درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن ساختاری بالشتک مانند بین مهره های گردن است که نقش های متعددی از انعطاف پذیری تا ضربه گیری را برای سر و گردن و ستون فقرات ایفا می کند. آسیب های دیسک های گردن منجر به طیف وسیعی از مشکلات برای بیماران می شوند. اما به گفته متخصصان توانبخشی درمانگاه چند منظوره اعصاب و روان زیما درمان در تهران، می توان با روش های خاصی به درمان دیسک گردن بدون جراحی پرداخت.

درمان دیسک گردن بدون جراحی

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید

دیسک گردن چیست و کجاست؟

در آناتومی ستون فقرات بخش بالایی ستون مهره شامل 7 استخوان مهره می باشد که به آن محدوده سرویکال نیز می گویند. بخش سرویکال از زیر جمجمه شروع شده و تا محدوده قفسه سینه که به آن ستون فقرات توراسیک می گویند ادامه دارد. در فضای مابین مهره های بخش گردنی ساختارهایی به نام دیسک قرار دارند تعداد آنها 6 عدد می باشد.

دیسک ها ساختارهایی گرد و دونات شکل هستند که فضای میانی آنها سوراخی داشته و خالی است. این سوراخ ها محل عبور طناب نخاعی از وسط دیسک ها است. از نظر آناتومی مغز و ستون فقرات، هر یک از دیسک های ما شامل دو بخش به شرح زیر می باشد:

دیسک گردن چیست و کجاست؟

• پوسته بیرونی (آنولوس فیبروس):

پوسته بیرونی دیسک گردن (آنولوس فیبروس) شامل بخش بیرونی دیسک می باشد که شکلی مدور دارد و همچون لایه آستری ضخیم و انعطاف پذیر می باشد. پوسته بیرونی دیسک گردن از چندین لایه کلاژنتی انعطاف پذیر تشکیل شده است. آنولوس فیبروس (پوسته بیرونی دیسک ها تمام دور هسته درونی را احاطه نموده است.

• بخش هسته ای (نوکلئوس پالپوس):

  بخش درونی هر دیسک ستون فقرات با نام بخش هسته ای یا نوکلئوس پالپوس شناخته می شود. بخش هسته ای دیسک از یک شبکه نرم و انعطاف پذیر فیبری تشکیل شده است که در یک ترکیب ژله ای موکو پروتئینی معلق می باشد.

پوسته بیرونی هر دیسک گردن به شکل هیدرولیک عمل کرده و فشار و نیروی وارد بر هر نقطه از دیسک را به صورت برابر در کل ساختار پخش می نماید.

هنگام تولد 80 درصد از ساختار دیسک های ما از آب تشکیل شده اند و به همین علت ستون فقرات نوزادان بسیار انعطاف پذیرتر از بزرگسالان می باشد. در نام گذاری دیسک ها، به طور معمول به مهره های بالایی و پایینی آنها اشاره می شود. با توجه به اینکه مهره های بخش سرویکال بصورت C1 تا C7 نام گذاری شده اند، به عنوان نمونه به صورت دیسک گردن بین C3 و C4 بیان می شود.

انواع آسیب های دیسک گردن

انواع آسیب های دیسک گردن

دیسک گردن یک ساختار مکانیکی است که هم نقش افزایش انعطاف پذیری سر و گردن و هم نقش ضربه گیر را به طور همزمان ایفا می نماید. به مرور زمان و بر اثر فرآیندهای طبیعی زندگی به ویژه پیر شدن و فرسودگی ناشی از کار کردن مداوم مفاصل گردن، دیسک گردن دچار کم آبی شده و کمتر می تواند فشارهای وارده به خود را پخش نماید. در برخی افراد این میزان کم آبی بیش از سایرین بوده و منجر به فرایند دژنره شدن و پیری دیسک می گردد. در برخی افراد کم آبی ناشی از دژنراسیون دیسک می تواند بسیار دردناک باشد. دلیل این درد این است که دیسک کم آب منجر به ریز حرکات تحریک کننده تولید پروتئین های التهابی می شود.

طی فرآیند دژنراسیون که آب دیسک ها کم می شود، به تدریج پوسته بیرونی دیسک نیز تخریب شده و لایه های آن خرد می شوند. این خرده ها به سمت نخاع و ریشه های اعصاب رفته و منجر به گاز گرفتگی، فشار و تحریک آنها می شوند. در عین حال، به تدریج که پوسته بیرونی تخریب می شود، ممکن است به طور کامل در بخش هایی خرد گردد که نتیجه آن بیرون زدگی هسته درونی و محتوای ژله ای درون آن می باشد. به این وضعیت پارگی دیسک گردن می گویند.

در زمان پارگی دیسک های گردن، نوکلئوس پالپوس نیز همچون خرده های آنولوس فیبروس به سمت ریشه های اعصاب و نیز طناب نخاعی رفته و منجر به فشردگی و بروز انواع علایم و عوارض می شود که طیفی از دردهای موضعی تا سر دردهای سرویکو ژنیک (گردن زاد) تا بی حسی و از کار افتادن دست ها حسب محل آسیب ممکن است ایجاد گردند.

محتوای مرتبط: درمان دیسک کمر بدون جراحی

علل بروز آسیب های دیسک گردن

عوامل متعددی می توانند منجر به بروز آسیب های دیسک گردن شوند. به طور معمول دژنراسیون و کم آبی دیسک گردن ناشی از عواملی ساده و طبیعی می باشند که عبارتند از:

علل بروز آسیب های دیسک گردن
 • افزایش سن
 • کم آبی عمومی ناشی از مصرف کم آب
 • بیماری های التهابی
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های ژنتیک

در عین حال ممکن است دیسک دچار پارگی شود. بخشی از دلایل پارگی دیسک های گردن ناشی از فرآیندهای دژنراسیون و پیری دیسک ها می باشند. اما در عین حال عوامل دیگری نیز می توانند منجر به پارگی دیسک های گردنی بشوند که عبارتند از:

 • آسیب های تروماتیک ستون فقرات
 • آسیب های تروماتیک مغزی
 • تصادفات رانندگی
 • سوانح
 • افتادن
 • سقوط
 • آسیب دیدگی ناشی از درگیری و نزاع
 • آسیب های ناشی از چاقو و یا گلوله
 • برخوردهای ورزشی در رشته هایی همچون فوتبال، فوتبال امریکایی، راگبی، بسکتبال و …
 • ضربات و شوک های ناگهانی وارد شده به سر، گردن، شانه ها و بالا تنه

به گفته متخصصان توانبخشی درمانگاه چند منظوره اعصاب و روان زیما درمان، نکته قابل توجه این است که در برخی موارد ممکن است فرد قبل از موارد فوق الذکر به هر دلیلی دچار مشکلات و آسیب های پارگی دیسک گردن شده باشد و بروز این اتفافات منجر به تشدید پارگی دیسک های گردنی و نمودار شدن علایم و عوارض آن گردد.

علایم و عوارض آسیب دیدگی های دیسک گردن

دیسک های گردن در صورتی که آسیب ببینند مجموعه ای از علایم و عوارض را ایجاد می کنند که بخشی از آنها مکانیکی و بخشی از آنها عصبی است. منظور از علایم مکانیکی محدود شدن دامنه حرکتی و منظور از علایم عصبی، مشکلات ناشی از فشرده شدن طناب نخاعی و ریشه اعصاب در محدوده دیسک تخریب شده می باشد. علایم و عوارض آسیب دیدگی های دیسک گردن عبارتند از:

علایم و عوارض آسیب دیدگی های دیسک گردن

• درد گردن

دردهای گردن ناشی از آسیب دیسک گردنی معمولاً در جلو و یا طرفین گردن احساس می شوند. این دردهای گردن ممکن است از درد خفیف هنگام لمس گردن تا دردهای تیز و سوزاننده مداوم متفاوت باشند.

• سر دردهای سرویکو ژنیک:

سر دردهای سرویکو ژنیک معمولاً یک درد تقریباً ثابت و همراه با حالت خفه و گنگ دارند. اما گاهی از اوقات سر دردهای سرویکو ژنیک دیسک گردنی ممکن است بسیار شدید باشند. سر درد سرویکو ژنیک ابتدا به صورت یک درد مقطعی (کوتاه مدت) و موقت ظاهر شده و به تدریج تبدیل به یک سر درد پیوسته، تمام عیار و ادامه دار می گردد.

• دردهای رادیکولار:

دردهای رادیکولار دردهای ناشی از ریشه اعصابی هستند که به دلیل فشرده شدن توسط قطعات خرد شده و یا نوکلئوس پالپوس (بخش هسته ای) دیسک گردنی ایجاد می شوند. دردهای رادیکولار از گردن به سمت شانه، بازوها، دست ها، و یا انگشتان ادامه پیدا می کند. گاهی از اوقات شکل درد رادیکولار به صورت درد داغ و یا شوک برقی می شود.

• رادیکولوپاتی گردنی

طناب نخاعی و یا ریشه عصبی وقتی دچار گاز گرفتگی می شود ملتهب شده و ممکن است منجر به بی حسی و یا ضعف در شانه، دستان، بازوها، و یا انگشتان شود.

• خشکی گردن:

درد و التهاب ناشی از دیسک آسیب دیده گردن می تواند منجر به خشکی گردن و کاهش دامنه حرکت و نوسان آن گردد.

• دردهای حین حرکت:

در صورت آسیب دیدگی های دیسک های گردن، در وضعیت هایی مثل بازی، ورزش، بلند کردن اجسام سنگین، و یا حرکت های ناگهانی گردن ممکن است یک طرف یا هر دو طرف گردن به شدت درد گرفته و یا درد گردن موجود به میزان زیادی تشدید گردد.

برای مشاوره رایگان توسط مشاورین ما فرم زیر را پر کنید

روش های درمان دیسک گردن بدون جراحی

به طور معمول درمان دیسک گردن بدون جراحی و با تمرکز به روش های ترکیبی متعددی صورت می گیرد. به گفته متخصصان توانبخشی درمانگاه چند منظوره اعصاب و روان زیما درمان در تهران، دردهای ناشی از دیسک گردن را با روش های غیر جراحی به خوبی می توان مدیریت و کنترل نمود. رویکردهای درمانی دیسک گردن بدون جراحی عبارتند از:

تنظیم و اصلاح فعالیت ها:

در بسیاری از اوقات در ابتدای شروع علایم و عوارض دیسک های گردنی، فعالیت های بدنی خاصی منجر به تشدید آسیب و نیز دردهای ناشی از دیسک های تخریب شده می شوند. با استراحت های کوتاه و تغییر دادن الگوهای فعالیت می توان به کاهش این دردها اقدام نمود. به این منظور لازم است به متخصصان توانبخشی مراجعه بفرمایید تا با شناسایی درست الگوهای تخریب دیسک های گردنی شما و مشخص ساختن فعالیت های بدنی تشدید کننده آن، به تغییر و اصلاح فعالیت های خود بپردازید.

روش های درمان دیسک گردن بدون جراحی

دارو درمانی:

مجموعه وسیعی از داروها برای کاهش دردهای دیسک های گردنی قابل مصرف می باشند. برای مصرف دارو لازم است توجه نمایید که به هیچ وجه به طور خودسر و بدون تجویز جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات از هیچ دارویی استفاده ننمایید، چون ممکن است اثرات جانبی، وابستگی دارویی و یاد بداخل دارویی با سایر داروهای شما داشته و خدای ناکرده منجر به عوارض جانبی جبران ناپذیری برای شما گردند. داروهای عمده استفاده شده برای درمان دیسک گردن بدون جراحی عبارتند از:

 • داروهای مسکن
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای استروئیدی
 • داروهای مخدر (کدئین، مورفین)
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ادویل، الو، موترین)
 • داروهای استروئیدی تزریقی (در محدوده گردن و یا مستقیماً درون نخاع یا ریشه اعصاب)

فیزیوتراپی:

روش های فیزیوتراپی برای درمان دیسک های گردن بدون جراحی شامل مجموعه های متعددی از تکنیک ها می باشند. در گام نخست روش هایی همچون استفاده از لامپ های حرارتی موضعی، لیزر درمانی، اولترا ساوند، جریان های برق، کار درمانی، اکسیژن درمانی پر فشار، و آب درمانی به کار می روند. در ادامه، متخصصان توانبخشی مراکز درمانی اعصاب و روان به شما حرکات اصلاحی و تمرینات کار درمانی که می توانید در منزل انجام دهید را آموزش می دهند تا با تقویت عضلات گردن در اطراف دیسک های آسیب دیده، فشار وارد بر طناب نخاعی و ریشه اعصاب کاهش یابند.

درمان های دیسک گردن بدون جراحی در منزل:

در صورتی که در منزل دچار عوارض و دردهای شدید دیسک های گردن شدید، افزون بر داروهایی که جراح مغز و اعصاب برایتان تجویز نموده، می توانید از روش های ساده ای برای درمان استفاده نمایید. اگر در 24 ساعت اول درد گرفتن گردن هستید، بهترین کار سرد کردن محل درد می باشد. با استفاده از ژل و پماد موضعی سرد کننده و یا کیسه یخ (آیس پک) می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. در صورتی که بیش از 24 ساعت از شروع درد گذشته باشد، می توانید با استفاده از حوله داغ، ژل ها و پماد های داغ کننده و یا پتوهای برقی مخصوص، محل درد را گرم کنید که منجر به تسکین درد خواهد شد.

درمان دیسک های گردن با طب مکمل:

در طب سنتی و طب مکمل روش های متعددی برای کمک به کاهش دردهای دیسک های گردنی وجود دارند. مهمترین روش های درمانی دیسک گردن بدون جراحی با طب مکمل شامل ماساژ درمانی و همچنین طب سوزنی می باشند که نقش کاهش درد و شل کردن عضلات در هر دوی این تکنیک ها به خوبی اثبات شده اند.