درمان میگرن با rTMS: نحوه درمان سردرد میگرنی با تحریک مغناطیسی مغز

درمان میگرن با rtms

حالت تهوع، سردردهای فوق العاده شدید، حساسیت به نور و صدا  و اورا، فقط بخشی از نشانه های آزاردهنده اختلال میگرن هست که بیش از 39 میلیون نفر در آمریکا و 10% از جمعیت کل جهان رو درگیر خودش کرده! همونطور که اطلاع دارید، درمان Migraine  یکی از چالش های افراد مبتلا به این اختلال عصبی هست؛ روش های دارویی و غیردارویی متنوعی برای بهبود این اختلال وجود دارد، اما جدیدترین و بهترین روش، درمان میگرن با rTMS هست! آر تی ام اس جز روش های درمان بدون دارو میگرن هست و عوارض بسیار کم، و در عین حال اثربخشی خیلی بالایی دارد.

افراد مختلف دچار این عارضه، روش های متفاوتی رو برای پیشگیری یا کاهش علائم مثل مصرف مسکن، گانودرما، بستن چشم ها و … استفاده میکنند؛ اما آر تی ام اس یا تحریک مغناطیسی مغز رو میشه تنها راه درمان قطعی میگرن دونست! اکثر افراد پس از درمان کاهش چشم گیر شدت علائم را تجربه می کنند؛ ضمن این که در اکثر افراد، تعداد و مدت زمان دوره‌های سردرد، بسیار کمتر از قبل خواهد شد.

درمان میگرن با آر تی ام اس  (rTMS)؛ درمان غیردارویی

ابتلا به میگرن و بروز سردردهای میگرنی با علائم زیر همراه است:

 • سردرد شدید
 • حالت تهوع
 • حساسیت به نور
 • تغییر در اشتها

بروز علائم میگرن، می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد؛ گاهی شدت سردرد چنان زیاد است، که فرد انجام فعالیت‌های روزمره خود باز می‌ماند! معمولا برای درمان میگرن، تنها می‌توان از داروهای ضد درد استفاده کرد. اما درمان میگرن با rTMS، یک روش برای درمان غیر دارویی میگرن است؛ این روش درمانی از طریق تحریک سلول‌های مغزی، کمک می‌کند تا تعداد دوره‌های سردرد بیمار کمتر، و مدت زمان آن‌ها کوتاه‌تر شود.springeropen

روش درمانی تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)، جدیدترین درمان میگرن است! این روش، عمدتا برای بیماران مقاوم به دارو به کار می‌رود؛ با این حال، درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز، برای همه بیماران مبتلا به این بیماری عصبی، قابل استفاده است.

درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس (rTMS) چگونه است؟

درمان میگرن با rTMS، یک درمان غیر تهاجمی برای پیشگیری از میگرن یا کاهش شدت علائم این اختلال است؛ برای درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس، لازم است بیمار چند جلسه تحت درمان قرار گیرد؛ در ادامه مراحل درمان میگرن با آر تی ام اس را توضیح می‌دهیم:

قبل از درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز

قبل از شروع جلسات درمان غیر دارویی میگرن، بیمار باید تحت نظر یک متخصص مغز و اعصاب، معاینات اولیه را پشت سر بگذارد؛ در ابتدای کار، تهیه یک نوار مغزی برای بررسی عملکرد مغز بیمار لازم است. در درمان میگرن با  rTMS، پالس‌های مغناطیسی باید به قسمت‌های مشخصی از مغز اعمال گردند؛ به همین دلیل، معمولا لازم است که عمل نقشه برداری مغز نیز انجام گیرد! پزشک متخصص، با بررسی نتیجه الکتروانسفالوگرام، فعالیت‌های مغز را بررسی کرده و محل اعمال پالس‌های مغناطیسی را مشخص می‌کند.

مراحل درمان میگرن با rtms

در طول درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس

پس از انجام معاینات و ارزیابی‌های اولیه، بیمار باید جلسات درمانی خود را آغاز کند؛ برای این کار، لازم است ابتدا بر روی یک صندلی یا تخت در وضعیت راحتی قرار گیرد؛ دستگاه rTMS، دارای یک کویل است که وظیفه تولید میدان الکترومغناطیسی را بر عهده دارد. اپراتور یا تکنسین، باید کویل را بر روی سر بیمار قرار دهد؛ کویل باید به گونه‌ای قرار گیرد که پالس‌های مغناطیسی، به قسمت‌های مشخصی از مغز وارد گردند! این قسمت‌ها، در مرحله قبل توسط پزشک متخصص تعیین شده‌اند.webmd

در جلسه اول درمان میگرن با  rTMS، تنظیمات کویل مشخص می‌گردند؛ تا آخرین جلسه از همین تنظیمات استفاده می‌شود! به همین دلیل، مدت زمان جلسه اول برای درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز، بیشتر از جلسات دیگر خواهد بود.

در حین درمان، بیمار هیچ گونه دردی نخواهد داشت؛ به همین دلیل نیز، درمان میگرن با تحریک مغناطیسی، نیاز به بیهوشی یا مصرف داروهای آرامبخش ندارد! البته ممکن است در حین ورود پالس‌های مغناطیسی به مغز، شخص احساس ضربات خفیف داشته باشد؛ اما جای نگرانی نیست؛ برای پیشگیری از آسیب به گوش بیمار در اثر سر و صدای دستگاه، لازم است از گوش گیر مناسب برای بیمار استفاده شود.

پس از جلسه درمان میگرن با  rTMS

درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز، یک درمان بدون عارضه به حساب می‌آید؛ به طوری که در بسیاری از موارد، افراد پس از اتمام جلسات درمانی، فعالیت‌های روزمره خود ادامه می‌دهند. با این حال، ممکن است در جلسات اول درمان، کمی احساس سردرد یا ناراحتی در پوست سر وجود داشته باشد! در این شرایط، بیمار می‌تواند از داروهای ضددرد بدون نسخه استفاده کند؛ ضمن این که بهتر است انجام کارهای خاص مانند رانندگی را، پس از کمی استراحت انجام دهد.

تجربه بیماران از درمان میگرن با rTMS چگونه است؟

بسیاری از بیمارانی که برای درمان میگرن با rTMS اقدام می‌کنند، بیمارانی هستند که نسبت به درمان‌های دارویی مقاوم شده‌اند؛ اکثر این افراد، پس از دو یا سه جلسه درمان با  rTMS، احساس بهتری داشته‌اند.

بسیاری از افراد با سردردهای میگرنی شدید، پس از چند جلسه درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس، سردردهای خفیف‌تری را پشت سر می‌گذارند؛ ضمن اینکه تعداد دوره‌های سردرد ناشی از میگرن، بسیار کمتر از قبل خواهد بود! یکی از مهم‌ترین تجربیات بیماران مبتلا به میگرن از جلسات درمان میگرن با  rTMS، بهبود نظم و الگوی خواب آن‌ها بوده است.

مزایای درمان میگرن با دستگاه rTMS چیست؟

درمان میگرن با rTMS، جدیدترین درمان میگرن به حساب می‌آید! این روش درمان بدون دارو، هیچ گونه بیهوشی یا جراحی نیاز ندارد؛ به همین دلیل، درمان با rTMS یک درمان غیر دارویی میگرن و البته غیر تهاجمی به حساب می‌آید.healthline

از مهم‌ترین مزایای درمان میگرن با آر تی ام اس، می‌توان به بهبود الگوی خواب بیمار اشاره نمود؛ بسیاری از بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی، برای افزایش کیفیت خواب خود، ناچار به مصرف دارو هستند! در حالی که با شروع فرایند درمان میگرن با آر تی ام اس، خواب راحتی دارند و نیاز آن‌ها به دارو برطرف خواهد شد. در حالت کلی، درمان میگرن با rTMS، کیفیت زندگی بیمار را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد؛ ضمن این که این روش درمانی، عوارض ناشی از داروهای معمولی که برای درمان میگرن مصرف می‌شوند را ندارد.

درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز، هیچ گونه دوره نقاهتی ندارد؛ یعنی بیمار پس از اتمام جلسه درمانی، می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود مشغول شود! شدت عوارض این روش درمانی، چنان خفیف است که گاهی نیازی به استراحت نداشته، یا مدت زمان کوتاهی پس از درمان بهبود پیدا می‌کنند؛ عوارضی مانند سردرد، یا سوزن سوزن شدن پوست سر با تکرار جلسات درمانی، کاملا برطرف می‌شود.

عوارض درمان میگرن با rTMS چیست؟

درمان میگرن با rTMS، به هیچ گونه بیهوشی یا جراحی نیاز ندارد! به همین دلیل، عوارض این روش درمانی، نسبت به درمان‌های دیگر بسیار ناچیز است؛ از عوارض این روش درمانی می‌توان به گیجی، ضعف، سردردهای خفیف و احساس ناراحتی در پوست سر اشاره کرد. این گونه عوارض در برخی افراد ظاهر می‌شوند، و با تکرار جلسات درمانی از بین رفته یا بسیار کمتر خواهند شد.

استفاده از درمان غیر دارویی میگرن با rTMS برای بیماران زیر امکان‌پذیر نیست:

 • افرادی که سابقه تشنج دارند
 • افرادی که از ضربان سازهای قلب استفاده می‌کنند
 • بیماران دارای الکترودهای کاشتنی در مغز
 • بانوان باردار

در موارد نادر و بسته به شرایط بیمار، استفاده از روش درمان میگرن با  rTMS، ممکن است منجر به بروز تشنج گردد؛ به همین دلیل، پزشک متخصص قبل از شروع درمان، سابقه تشنج فرد و احتمال وقوع تشنج در حین درمان را بررسی خواهد کرد.

تعداد جلسات درمان میگرن با rTMS چقدر است؟

علائم میگرن و شدت آن‌ها، در هر فرد متفاوت است؛ از این رو، پزشک متخصص باید هر بیمار را به صورت جداگانه معاینه کرده، و ارزیابی‌های اولیه را انجام دهد. تعداد جلسات درمان میگرن با rTMS، برای هر فرد بر اساس شرایط او و نظر پزشک تعیین می‌گردد! ضمن این که در طول درمان، باید نحوه پاسخ بیمار به درمان بررسی گردد؛ بنابراین درباره تعداد جلسات درمان با rTMS، نمی‌توان نظر قطعی داد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان میگرن با آر تی ام اس

مدت زمان هر جلسه درمان میگرن با  rTMS، از ۲۰ تا ۶۰ دقیقه متغیر است؛ جلسه اول، طولانی‌ترین جلسه درمانی خواهد بود! زیرا تنظیمات کویل، باید برای جلسات بعدی مشخص شود؛ در اغلب بیماران، مدت زمان مورد نیاز برای هر جلسه حدود ۲۰ دقیقه است.

هزینه جلسات درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز چقدر است؟

کلینیک‌ها و مراکز تخصصی برای هر جلسه درمان میگرن با rTMS، هزینه‌های مختلفی دریافت می‌کنند؛ لازم است اشاره کنیم که هزینه جلسات درمان با rTMS، به نوع اختلال بستگی ندارد! در حال حاضر، هزینه هر جلسه درمان از ۶۵۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان، متغیر است. در برخی کلینیک‌ها، به ازای هر لوب مغزی هزینه جدا دریافت می‌شود!

هزینه هر جلسه درمان میگرن با rTMS در کلینیک زیمادرمان، برابر با ۶۵۰ هزار تومان است (مهرماه 1402)؛ این مقدار برای هر دو لوب مغزی بوده و نیازی به هزینه جداگانه نیست! کلینیک زیما درمان در ازای دریافت این مبلغ، بهترین خدمات TMS را برای انواع اختلالات از جمله میگرن، پارکینسون، سکته مغزی، وسواس فکری، استرس و اضطراب و افسردگی ارائه می‌دهد.

در نهایت در ارتباط با درمان Migraine با تحریک مغناطیسی مغز میتوان گفت:

در حال حاضر، درمان میگرن با دستگاه آر تی ام اس، بهترین و موثرترین روش به حساب می‌آید! از این رو، اگر احساس می‌کنید که دارو درمانی و درمان‌های سنتی، برای شما رضایت بخش نیست، می‌توانید درمان میگرن با rTMS را دنبال کنید؛ کلینیک زیما درمان، یکی از کلینیک‌های تخصصی در این زمینه است. تیم متخصص زیما درمان، پس از معاینات اولیه، شرایط درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس را فراهم می‌سازند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان با دستگاه rTMS می‌توانید با تیم تخصصی کلینیک زیما درمان تهران در تماس باشید.

سوالات رایج درباره درمان میگرن با rTMS

 • آیا درمان میگرن با تحریک مغناطیسی مغز درد دارد؟ خیر، این روش درمانی بدون درد است و نیازی به بیهوشی یا داروهای آرامبخش ندارد.
 • آیا درمان سردرد میگرنی با آر تی ام اس خطرناک است؟ خیر، این روش درمانی خطری برای بیمار ندارد. ضمن اینکه FDA، دستگاه‌های کوچک تک پالس را نیز برای استفاده در منزل تایید کرده است.
 • آیا در طول جلسه rTMS احساس راحتی خواهم داشت؟ بله، برای درمان میگرن با rTMS تنها کافی است بر روی یک صندلی راحت بنشینید. یک مراقب بهداشتی در طول جلسه درمانی، از شما مراقبت خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط