کلینیک مغز و اعصاب و روان و درد زیمادرمان

درمان وسواس فکری با ویتامین

درمان وسواس فکری با ویتامین | مهمترین ویتامین برای OCD

با اینکه اختلال OCD به عنوان یک بیماری اعصاب و روان شناخته می‌شود، اما جالب است بدانید که مصرف برخی مواد غذایی، می‌تواند به درمان یا تحریک آن کمک کند! بر همین اساس، تحقیقات زیادی در زمینه درمان وسواس فکری با ویتامین و نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی انجام گرفته‌اند. نتیجه مطالعات پزشکی نشان می‌دهند، که مصرف ویتامین B12 باعث کاهش شدت علائم وسواس فکری عملی می‌شود! به همین دلیل، معمولا متخصصان، مصرف انواع مواد غذایی مانند تخم مرغ، پنیر و ماست را به این بیماران توصیه می‌کنند.

ضمن اینکه لازم است این افراد تا حد امکان، از مصرف غذاهای فرآوری شده و سرشار از قند دوری جویند. در ادامه این مطلب، جزئیات بیشتری را درباره رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به اختلال روانی وسواس، ارائه خواهیم داد.

نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی

تاکنون درمان با CBT و مصرف SSRIها همراه با بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری، به عنوان بهترین روش درمان اختلال وسواس معرفی شده‌اند. البته برای بیمارانی که نسبت به تکنیک‌های CBT و دارو درمانی مقاومت نشان می‌دهند و یا علائم OCD در آن‌ها شدید هستند، درمان وسواس با rTMS نیز به عنوان درمان مکمل به کار گرفته می‌شود. با این حال، مطالعات پزشکی نشان می‌دهند، که نوع مواد غذایی مصرفی بیمار و تغذیه او، می‌تواند در نتایج درمانی وی نقش موثری داشته باشند!Food for the Brain

نتیجه مطالعات مربوط به نقش تغذیه در درمان او سی دی نشان می‌دهند، که رژیم غذایی غربی که عمدتا از قندها و غذاهای فرآوری شده تشکیل می‌گردد، مواد مغذی کافی برای بیماران OCD را در بر ندارد. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهند که برخی کمبودهای تغذیه‌ای در بیماران مبتلا به اختلال وسواس فکری اجباری، مشترک هستند! به همان نسبت نیز مصرف برخی مواد غذایی، باعث کاهش علائم وسواس در اغلب بیماران می‌گردد.

بررسی همه این موارد، نشان می‌دهد که نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی انکارناپذیر است. به طور کلی، بیمار مبتلا به وسواس، ضمن پیگیری برنامه‌های روان درمانی و مصرف داروهای ضد افسردگی خود، باید یک برنامه غذایی حساب شده نیز داشته باشد.

ویژگی‌های برنامه غذایی بیماران OCD

تا اینجا مشخص شد که رژیم غذایی بیماران او سی دی، می‌تواند در درمان آن‌ها موثر باشد. حال سوال این است که افراد مبتلا به وسواس، چه مواد غذایی باید مصرف کنند؟ در ادامه، هر آنچه را که لازم است درباره بایدها و نبایدهای تغذیه در درمان بیماران او سی دی بدانید، توضیح می‌دهیم.

غذاهای سرشار از ویتامین B12 بخورید

یکی از مهم‌ترین وجوه مشترکی که در بین بیماران مبتلا به اختلال وسواس اجباری وجود دارد، کمبود ویتامین B12 است. این موضوع می‌تواند پر رنگ بودن نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی را ثابت کند! در حالت کلی، ویتامین B12 برای بهبود عملکرد مغز و حفظ سلامت آن لازم است؛ زیرا این ویتامین، در متابولیسم هموسیستئین نقش اساسی دارد.

در صورتی که سطح ویتامین B12، پایین‌تر از حد استاندارد باشد، فرایند متابولیسم آن به خوبی انجام نشده و تعادل سروتونین و دوپامین در مغز به هم می‌خورد. در این صورت، ابتلا به انواع مشکلات سلامت روان ناشی از پایین آمدن سطح انتقال دهنده‌های عصبی در مغز، اجتناب ناپذیر خواهد بود، که از جمله آن‌ها می‌توان به وسواس فکری عملی، استرس و اضطراب و افسردگی اشاره کرد.

نقش ویتامین B12 در درمان وسواس

رابطه معکوسی بین ویتامین B12 و هموسیستئین وجود دارد؛ یعنی با بالا رفتن سطح ویتامین B12، مقدار هموسیستئین موجود در مغز کاهش یافته و در نهایت، خطر ابتلا به بیماری‌های سلامت روان نیز به حداقل می‌رسد. آمارها نشان می‌دهند که بیماران OCD، نسبت به افراد سالم مقدار بیشتری هموسیستئین دارند! در حالی که سطح ویتامین B12 در بدن آن‌ها پایین است؛ به طوری که گاه OCD، اولین نشانه کاهش شدید ویتامین B12 به حساب می‌آید! به این ترتیب، به نظر می‌رسد درمان وسواس با ویتامین B12 مرتبط بوده و افزایش سطح این ویتامین، بتواند به بهبود سریع‌تر علائم کمک کند.

منابع ویتامین B12

ویتامین B12 تنها در غذاهای گوشتی و منابع حیوانی وجود دارد. به همین دلیل، افرادی که رژیم‌های گیاهخواری را دنبال می‌کنند، عمدتا با خطر کمبود ویتامین B12 روبرو هستند. از مهم‌ترین منابع غنی از ویتامین B12 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جگر؛ که تقریبا برای همه افراد غیر از بانوان باردار، مناسب است
 • گوشت بدون چربی؛ مانند مرغ، بوقلمون و سالمون
 • تخم مرغ
 • انواع لبنیات کم چرب؛ شامل شیر، پنیر و ماست

برای افراد گیاهخوار، مصرف غلات صبحانه کم قند و بدون قند و همچنین شیر گیاهی، راهکار مناسبی برای تامین ویتامین B12 خواهد بود. توصیه می‌شود این افراد، پس از مشورت با پزشک متخصص، از مکمل‌های غذایی نیز در رژیم تغذیه‌ای خود استفاده کنند. با این کار، زمینه بهره‌مندی از اثرات تغذیه در درمان بیماران او سی دی فراهم خواهد شد.

پروبیوتیک‌ها و پری بیوتیک‌ها باید در رژیم غذایی وجود داشته باشند

مهم‌ترین تاثیری که پروبیوتیک‌ها و پری بیوتیک‌ها فرایند هضم می‌گذارند، افزایش باکتری‌های خوب در روده است. این باکتری‌ها، تاثیر مستقیمی بر تولید ویتامین B12 دارند؛ در واقع، یک روده سالم، فرایند تولید و جذب ویتامین B12 را بهبود می‌بخشد. این موضوع نشان می‌دهد که برای درمان وسواس با ویتامین، باید به عملکرد روده نیز توجه ویژه داشت!

با توجه به نقش ویتامین B12 بر عملکرد مغز، به نظر می‌رسد که اختلال در میکروبیوم روده می‌تواند بر سلامت روان تاثیرگذار باشد! اتفاقا مطالعاتی نیز درباره بهبود علائم OCD با مصرف پروبیوتیک‌ها و پری بیوتیک‌ها انجام گرفته‌اند، که تاثیر مثبت این مواد را بر درمان بیماران OCD نشان می‌دهند! به این ترتیب، با وجود این نتایج، جنبه دیگری از نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی به وضوح مشاهده می‌شود.

منابع پروبیوتیک و پری بیوتیک کدامند؟

میوه‌ها و سبزیجات، منابع طبیعی برای پری بیوتیک‌ها هستند، که باید حتما در رژیم غذایی بیماران OCD جای داده شوند. این بیماران باید ۵ وعده میوه و سبزی را به صورت روزانه مصرف کنند. یک وعده میوه شامل یک تکه از سیب متوسط است؛ در حالی که یک وعده سبزیجات، شامل ۴ قاشق غذاخوری کلم پیچ یا اسفناج خواهد بود.۵ Supplements for OCD سایر منابع پروبیوتیک به قرار زیر هستند:

 • گوجه فرنگی
 • انواع توت از جمله توت فرنگی
 • موز
 • هویج
 • مارچوبه
 • پیاز
 • سبزیجات سبز
 • سالاد

علاوه بر سبزیجات و میوه‌های یاد شده، غذاهای پرفیبر مانند غلات صبحانه کم قند، لوبیا، جو و عدس نیز به تقویت سلامت روده کمک می‌کنند. از طرفی، مصرف مایعات و آب به اندازه کافی در طول روز، از ابتلا به نفخ و یبوست جلوگیری کرده و هضم فیبر را راحت‌تر می‌سازد. غذاهای تخمیر شده زیر نیز به بالا بردن سطح پروبیوتیک‌ها و بهره‌مندی از نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی کمک می‌کند:

 • ماست
 • کلم ترش
 • کیمچی

با مصرف این نوع مواد غذایی، گامی بلند در راستای درمان وسواس با ویتامین، بر خواهید داشت.

وجود منابع اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم غذایی را جدی بگیرید!

بدن نمی‌تواند به طور طبیعی، اسیدهای چرب امگا ۳ را تولید کند؛ این در حالی است که این ترکیبات، برای بدن بسیار ضروری هستند. سه نوع اسید چرب امگا ۳ وجود دارند، که تنها از طریق رژیم غذایی باید آن‌ها را دریافت نمود. هر یک از این اسیدهای چرب، باید به اندازه کافی در مغز وجود داشته باشند، تا ارتباط بین مغز و نورون‌ها در فرایندهای مغزی مرتبط با خلق و خو، به خوبی کنترل گردد. پایین آمدن سطح اسیدهای چرب در مغز، باعث افزایش خطر بروز مشکلات سلامت روان می‌شود.

نحوه اثربخشی اسیدهای چرب امگا 3 بر درمان وسواس

ترکیب پلی فنول‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳، دسترسی به امگا ۳ را افزایش می‌دهد! بنابراین مصرف مواد غذایی شامل پلی فنول‌ها، برای بهبود عملکرد مغز مفید است، که از جمله آن‌ها می‌توان به چای، شکلات تلخ، میوه‌ها و سبزیجات اشاره کرد.

به این ترتیب، با اینکه شواهد چندانی مبنی بر نقش اسیدهای چرب امگا ۳ در بهبود علائم او سی دی وجود ندارند، اما برخی نتایج حاصل از اضافه کردن آن‌ها به رژیم غذایی، نقش تغذیه در درمان بیماران او سی دی را باورپذیرتر می‌کنند.

مصرف سلنیوم و روی به اندازه کافی

اغلب بیماران مبتلا به OCD از نظر مقدار سلنیوم و روی موجود در بدن، دچار کمبود هستند؛ به طوری که با مصرف مکمل‌های حاوی این دو ماده معدنی، بهبود علائم وسواس به وضوح احساس می‌شود. ممکن است علت آن، کنترل فرایندهای آنتی اکسیدانی باشد، که اختلال در آن‌ها باعث بروز علائم وسواس می‌شود.

به این ترتیب، برای بهره‌مندی از اثرات تغذیه در درمان بیماران او سی دی، می‌توان مواد غذایی زیر را به عنوان بخشی از رژیم غذایی آن‌ها در نظر گرفت:

 • گوشت گاو، بره، مرغ و بوقلمون
 • جو دوسر و بادام هندی
 • گوشت
 • ماست و پنیر
 • نخود و لوبیای پخته
 • برنج قهوه‌ای
 • قارچ و اسفناج
 • تخمه آفتابگردان

نکته نهایی برای درمان وسواس فکری با ویتامین

باید به این موضوع اشاره کنیم، که نقش تغذیه در درمان بیماران OCD انکارناپذیر است. در بحث درمان وسواس با ویتامین، در نظر گرفتن مواد حاوی ویتامین B12، بیشترین اثربخشی را در درمان وسواس دارند. همچنین، روی و سلنیوم، برای بهبود عملکرد سیستم عصبی لازم هستند. گوشت مرغ، گاو و گوسفند، جو دو سر، حبوبات مانند نخود و لوبیا و انواع میوه‌ها و سبزیجات، مهم‌ترین مواد در رژیم غذایی بیماران OCD هستند.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط