بیماری وسواس ایدز: چگونه با توهم ابتلا به ایدز مقابله کنیم؟

بیماری وسواس ایدز: چگونه با توهم ابتلا به ایدز مقابله کنیم؟

ترس از ابتلا به ویروس HIV، یکی از اختلالات روانی است، که به صورت بیماری وسواس ایدز ظاهر می‌شود؛ معمولا افرادی که به OCD مبتنی بر خون، سلامت یا آلودگی مبتلا هستند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این نوع وسواس، قرار می‌گیرند! توهم ابتلا به ایدز در این گونه افراد، با استرس، اضطراب و ترس ناشی از ابتلا به بیماری یا انتقال آن به دیگران، همراه است!

در واقع، وسواس ایدز با دو حالت در افراد مختلف، ظاهر می‌گردد: برخی از بیماران کسانی هستند که بیمار HIV نیستند، اما ترس از ابتلا به آن را دارند؛ در حالی که، گروه دیگری از افراد، به این بیماری مبتلا هستند و به شدت از انتقال آن به دیگران، هراس دارند! در هر حال، هر دو گروه از بیماران مبتلا به وسواس HIV، پس از مدتی دچار مشکلات فراوان روانی شده، و کیفیت زندگی آن‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

آیا ترس از ابتلا به ایدز طبیعی است؟

در حالت کلی، بسیاری از مردم، از اینکه به یک بیماری عفونی خطرناک مبتلا شوند، ترس دارند؛ علی الخصوص، در مواردی که می‌دانند این عفونت می‌تواند منجر به مرگ آن‌ها شود. بنابراین، درباره ابتلا به ویروس HIV، وجود ترس و نگرانی در افراد مختلف، کاملا طبیعی خواهد بود. اما کسانی که به بیماری وسواس ایدز مبتلا هستند، این نگرانی و ترس را به شکلی شدید و غیرقابل کنترل، تجربه می‌کنند.

افراد عادی، با کمی مطالعه و جمع آوری اطلاعات درباره نحوه ابتلا به ویروس HIV و تاثیر آن بر بدن، آرامش بیشتری می‌یابند، و ترس خود را تا حدودی کنار می‌زنند؛ این در حالی است که بیماران مبتلا به توهم ابتلا به ایدز، از لمس سطوح و یا صمیمیت فیزیکی با افراد، اجتناب می‌کنند.

ترس، اضطراب، نگرانی و هراس از ابتلا به ویروس HIV در این گونه افراد، چنان شدید است که در کانون زندگی آن‌ها قرار می‌گیرد؛ به طوری که در برخی موارد، عملا انجام وظایف روزانه و فعالیت‌های شغلی برای آن‌ها غیر ممکن می‌شود! اکثر این بیماران، از ارتباط با اطرافیان به طور کامل امتناع می‌ورزند. به این ترتیب، اگر چه ترس افراد از ابتلا به بیماری ایدز کاملا طبیعی است، اما اگر علائم غیر قابل کنترل و هراس بیش از حد، باعث اختلال در عملکرد عادی افراد گردد، می‌تواند نشان دهنده بیماری وسواس ایدز باشد.

بیماری وسواس ایدز چیست؟

با ظهور کووید ۱۹ (بیماری کرونا)، همه ما به نوعی، با اختلال اضطراب سلامت یا وسواس کووید مواجه شدیم. در واقع، همه ما از ابتلا به این بیماری ترس داشتیم، و این مساله، نوعی وسواس کووید در ما به وجود آورده بود. افرادی که نسبت به ایدز این ترس و نگرانی را دارند نیز، در واقع به بیماری وسواس ایدز مبتلا هستند.

در حالت کلی، بسیاری از افراد، به اختلال وسواس فکری عملی مبتنی بر سلامت، آلودگی و خون، مبتلا می‌شوند. در بین این افراد، هستند کسانی که به HIV OCD دچار می‌گردند، و دائما درباره ابتلا به ویروس HIV (و بعدا ابتلا به ایدز)، هراس دارند؛ ناگفته نماند که گروه دیگری از افرادی که در اصل به این ویروس مبتلا هستند، درباره انتقال آن به دیگران احساس نگرانی و ترس دارند.

در کل OCD یک اختلال متداول هست، و ممکن است هرکسی را دچار کند؛ بنابراین پیشنهاد میکنیم که حتما بطور کامل با این اختلال آشنا باشید و مقاله وسواس فکری عملی چیست را مطالعه بفرمایین.

علت ابتلا به اختلال وسواس ایدز

شاید یکی از دلایل اصلی این اختلال روانی، این است که HIV، در نهایت به ایدز مبتلا می‌شود، و هیچ درمانی ندارد. اکثر افرادی که به بیماری وسواس ایدز مبتلا می‌شوند، مخصوصا کسانی که اضطراب سلامتی نیز دارند، HIV را به عنوان یک هیولای ترسناک در کمین تصور می‌کنند (در این رابطه حتما فرق اضطراب و وسواس را مطالعه نمایید). همین مساله، باعث می‌شود تا درباره این بیماری، هراس زیادی داشته و عدم کنترل بر روی آن، زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.impulsetherapy

تعریف وسواس AIDS

در هر حال، تصورات نادرست درباره ابتلا به بیماری ایدز، گاهی چنان استرس و اضطراب را در فرد تحریک می‌کند، که شخص هر گونه نشانه در خود را به این بیماری، نسبت می‌دهد. برای مثال، ممکن است فرد علائمی مانند خستگی، سردرد و دردهای عضلانی را به عفونت HIV در خود مرتبط کند! در حالی که این گونه علائم، در اثر فعالیت زیاد، کم خوابی، نداشتن رژیم غذایی مناسب و یا هر نوع بیماری جسمانی دیگری، می‌توانند ایجاد گردند.

علائم بیماری وسواس ایدز چیست؟

اغلب بیمارانی که توهم ابتلا به ایدز را دارند، دچار افکار نگران کننده‌ای می‌شوند، که عملکرد طبیعی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ از جمله وسواس‌های شایعی که در بیماران وسواس ایدز دیده می‌شوند، می‌توان به حالت‌های زیر اشاره کرد:

 • اگر HIV داشته باشم و آن را ندانم، چه؟
 • اگر ویروس را به یکی از عزیزانم انتقال دهم، چه؟
 • اگر ویروس HIV را از آخرین آزمایش خون خود، به صورت ناخواسته، به شخص دیگری انتقال دهم، چه؟
 • آیا باید مجددا آزمایش HIV بدهم؟
 • آیا اگر مراقبت نکنم و هوشیار نباشم، دوستان و عزیزانم، HIV می‌گیرند؟
 • آیا سوزنی که پرستار برای خون گرفتن از من استفاده کرد، قبلا برای کسی استفاده شده است؟ آیا به دلیل سوزن کثیف، به ویروس GIV مبتلا می‌شوم؟
 • ممکن است آزمایش خون من منفی باشد، در حالی که من واقعا HIV دارم؟
 • آیا ملحفه، رو بالشی، روتختی یا حوله تمیز هستند؟ آیا ممکن است مواردی مانند بزاق، ادرار، خون، مدفوع یا سایر مایعات بدن روی ملحفه وجود داشته باشند؟
 • آیا ممکن است خستگی شدید من، به دلیل HIV باشد؟

مطالعه پیشنهادی: علائم جسمی بیماران OCD

عوامل خطر برای توهم ابتلا به ایدز کدامند؟

برای افرادی که پتانسیل ابتلا به بیماری وسواس ایدز را دارند، قرار گرفتن در برخی موقعیت‌ها، می‌تواند خطر توهم ابتلا به ایدز را تشدید کند. از جمله این عوامل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لمس کردن خون و سایر مایعات بدن، یا هر آنچه که حاوی خون و مایعات بدن باشد.
 • سوال پی‌در‌پی درباره اینکه آیا سوزن استفاده شده را بدون آگاهی قبلی، لمس کرده‌اید یا خیر.
 • قرار گرفتن در محیطی که مراقبین بهداشتی یا تکنسین‌های آن، با خون و مایعات بدن در ارتباط هستند.
 • حضور در مطب پزشک و ارتباط با بیماران
 • قرار گرفتن در کنار فردی که به نظر بیمار است یا مشاهده علائمی مانند سرفه عطسه و مانند آن‌ها
 • مشاهده فیلم، ویدئو یا مستندی که در آن افراد مبتلا به HIV یا ایدز حضور دارند.
 • مواجهه نزدیک با افراد دارای تتو یا خالکوبی، که ممکن است در حین فرایند، از طریق سوزن خالکوبی به بیماری، آلوده شده باشند.
 • نزدیک شدن به فردی که روی زخم خود را بانداژ کرده است.
 • اهدای خون به دیگران
 • گرفتن خون برای انواع آزمایش پزشکی
 • گوش کردن به صحبت‌های مردم که درباره بیمار بودن خود صحبت می‌کنند یا به بیماری‌های مختلفی اشاره دارند که در اثر عواملی مانند ویروس‌ها به وجود می‌آیند.
 • شنیدن صدای سرفه یا عطسه دیگری
 • مقایسه علائمی که در خود مشاهده می‌کنند با توضیحاتی که در اینترنت می‌یابند!

درمان وسواس فکری ایدز چگونه است؟

درباره درمان بیماری وسواس ایدز نیز مانند هر نوع اختلال روانی دیگری، باید پزشک متخصص اعصاب و روان تصمیم بگیرد. با این حال، خط اول درمان برای همه بیماران سلامت روان، کمک گرفتن از روان درمانی با تکنیک‌های مختلف است.treatmyocd.com

روش درمان بیماری وسواس ایدز چطور هست؟

برای روان درمانی بیماری وسواس ایدز، از تکنیک‌های درمانی شناختی رفتاری (CBT)، درمان مواجهه و پیشگیری از پاسخ (ERP) و درمان پذیرش و تعهد (ACT) استفاده می‌شود. هر یک از این روش‌ها، بنا بر وضعیت بیمار و تشخیص پزشک متخصص، می‌توانند به کار گرفته شوند. علاوه بر درمان‌های تخصصی یاد شده، مراقبت‌های دیگر مانند مدیتیشن، یوگا، هنر درمانی، هیپنوتیزم، مصرف ویتامین‌ها و پروبیوتیک‌ها، می‌تواند به بهبود سریع‌تر بیمار کمک کند.

مصرف دارو برای درمان بیماری وسواس ایدز

در مواردی که علائم توهم ابتلا به ایدز در بیمار شدید باشند، لازم است از داروهای ضد افسردگی یا ضد روان پریشی نیز استفاده شود. حتی گاهی برخی از بیماران، نسبت به روان درمانی پاسخ مناسبی ارائه نمی‌دهند. این گونه افراد نیز، باید برای بهبود حال خود، از داروهای ضد افسردگی SSRI استفاده کنند. ناگفته نماند که بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری وسواس ایدز، باید از یک برنامه درمانی ترکیبی، شامل روان درمانی و درمان دارویی کمک بگیرند.

درمان با rTMS برای توهم ابتلا به ایدز

روش درمانی دیگری که برای انواع اختلالات روانی، از جمله وسواس فکری عملی، استرس و اضطراب و افسردگی به کار می‌رود، درمان با آر تی ام اس (rTMS) است. ممکن است پزشک متخصص، استفاده از این روش درمانی را به بیمار مبتلا به بیماری وسواس ایدز نیز توصیه کند؛ البته این روش درمانی، باید پس از بررسی‌های دقیق، و در صورت نیاز، انجام گیرد.

بهترین کلینیک درمان بیماری وسواس ایدز

هر چند درمان بیماری وسواس ایدز، عموما از طریق مراقبت‌ها و تغییر نگرش، انجام می‌گیرد، اما تجربه روانپزشک شما، بر دریافت نتیجه موثر از درمان، بسیار تاثیرگذار است! بنابراین، انتخاب کلینیک و پزشک متخصص را باید جدی گرفت. کلینیک زیما درمان، یکی از بهترین کلینیک‌هایی است که می‌توانید برای درمان انواع وسواس، از جمله توهم ابتلا به بیماری ایدز، به آن مراجعه کنید. در این کلینیک، خدمات درمان با rTMS با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه، ارائه می‌شود که در صورت نیاز و با تایید پزشک، می‌توانید از آن استفاده نمایید.

بیماری وسواس ایدز، یک نوع مشکل سلامت روان است که با نگرانی و هراس در مورد ابتلا به این بیماری همراه خواهد بود. به طوری که فرد ممکن است با مشاهده هر گونه نشانه مربوط یا نامربوطی، خود را یک بیمار HIV بپندارد. تشخیص توهم ابتلا به ایدز و درمان آن، می‌تواند تا حد زیادی کیفیت زندگی فرد را بهبود ببخشد. بهترین روش‌های درمان برای این اختلال، روان درمانی و درمان دارویی با داروهای ضد افسردگی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط