اگر وسواس فکری درمان نشود خطرناک است؟

اگر وسواس فکری درمان نشود خطرناک است؟

شدت و نوع علائم وسواس فکری در بیماران مختلف، متفاوت است؛ با این حال، دو ویژگی اصلی در همه بیماران مبتلا به این اختلال روانی وجود دارند، که شامل وسواس فکری و اجبار خواهند بود؛ حال سوال این است که اگر وسواس فکری درمان نشود خطرناک است و اینکه، خطر وسواس فکری درمان نشده برای افراد چقدر است؟ معمولا بیمار برای آنکه از افکار وسواسی خود نجات پیدا کند، دچار اجبارهایی می‌شود، که انجام آن‌ها از میزان استرس او می‌کاهد؛ اقداماتی مانند شستن مکرر دست‌ها یا چک کردن پی‌در‌پی قفل!

فردی که بیماری وسواس فکری را به صورت درمان نشده رها کند، به تدریج در اداره امور روزمره خود، دچار مشکل می‌شود! برای مثال نداشتن تمرکز، یکی از عوارض اصلی وسواس فکری است، که باعث می‌شود شخص، مدت زمان بیشتری برای انجام کارهای مختلف نیاز داشته باشد؛ و این یعنی تنوع کارهای روزمره او کاهش پیدا می‌کند! ضمن اینکه صرف زمان بیشتر برای انجام کارهای معمول و فعالیت‌های روزمره، او را از داشتن تفریح و یا همنشینی با دوستان و خانواده دور نگه می‌دارد، که در نهایت باعث انزوای بیمار خواهد شد. بنابراین، وسواس فکری درمان نشده، می‌تواند درگیری‌های روانی شخص را افزایش دهد.

تاثیر وسواس فکری درمان نشده بر بیماران OCD

افکار وسواسی که در اثر اختلال روانی او سی دی در ذهن فرد شکل می‌گیرند، بیشترین تاثیر را بر تمرکز افراد می‌گذارند! به طوری که شخص به راحتی نمی‌تواند بر روی فعالیت‌های ذهنی یا فیزیکی، تمرکز کافی داشته باشد؛ بنابراین، ممکن است حتی برای یک کار کوچک و ساده به ساعت‌ها زمان نیاز داشته باشد! مسلما چنین وضعیتی، می‌تواند کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار داده و بیمار را از انجام فعالیت‌های متنوع در طول روز محروم سازد.What Happens if You Don’t Get Treated for OCD? (treatmyocd.com)

منزوی شدن بیمار OCD و تشدید بیماری

از دیگر تاثیراتی که وسواس فکری درمان نشده بر زندگی شخص دارد، این است که اغلب، افراد بیمار به جای گذراندن وقت با خانواده و دوستان، به ترس‌های خود فکر می‌کنند. به طوری که این افکار، ممکن است تا ساعت‌های زیادی در طول روز، ذهن آن‌ها را مشغول نگه دارد. با گذشت زمان، میزان انزوای شخص افزایش پیدا کرده و احساسات ناخوشایندی در او شکل می‌گیرد. ناگفته نماند که آن‌ها برای مبارزه با این انزوا، به ناچار زمان بیشتری را صرف درگیر شدن با اجبارهای خود خواهند کرد.

چرا اگر اختلال وسواس فکری درمان نشود خطرناک است؟

بیماری که برای درمان زود هنگام اختلال روانی OCD اقدام نکند، با علائم شدیدتری روبرو می‌شود.What To Expect About Untreated OCD (healthmatch.io) از مهم‌ترین عوارض وسواس فکری درمان نشده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودداری کردن از بیرون رفتن و قرار گرفتن در اجتماع
 • دوری کردن از جمع و محیط‌های اجتماعی
 • جدا شدن از اعضای خانواده و دوستان
 • غرق شدن در افکاری که اجازه تمرکز بر روی کار و فعالیت‌های دیگر را نمی‌دهند.
 • دور شدن از محیط‌های سرگرم‌کننده و فعالیت‌های خوشایند؛ برای آنکه زمان بیشتری به انجام اجبارها اختصاص یابد!
 • دلتنگ کار یا مدرسه شدن

خطرات درمان نکردن وسواس خفیف چیست؟

خطرات وسواس فکری درمان نشده، حتی برای علائم خفیف این بیماری نیز برقرار است! به این معنا که برخی افراد، ممکن است علائم خفیف وسواس فکری عملی را در خود مشاهده کنند؛ اما برای درمان آن اقدام نکنند. در واقع، این افراد بر این باورند که علائم خفیف وسواس، نمی‌تواند مشکل ساز بوده یا خطرناک باشند. این در حالی است که اختلال او سی دی، در بسیاری از موارد، با علائم خفیف شروع شده و اگر به صورت درمان نشده رها شود، به تدریج شدیدتر می‌گردد!

برای مثال، فرض کنید بیماری به اختلال وسواس آلودگی مبتلا شده است؛ به این معنا که شخص با ترس شدید ابتلا به میکروب‌ها یا انتشار آن‌ها، روبرو می‌شود. این نوع ترس، معمولا پس از حضور در محیط‌های اجتماعی یا مکان عمومی، شدیدتر می‌گردد. رفتار اجباری برای این گونه موارد، به این صورت است که بیمار پس از بازگشت به خانه، لباس‌های خود را در یک کیسه پلاستیکی قرار می‌دهد، تا از انتشار آلودگی به محیط جلوگیری کرده و بتواند در زمان مناسب، آن‌ها را بشوید. حتی در شرایط حادتر ممکن است بیمار، به دور انداختن لباس‌ها نیز فکر کند!

خطرات وسواس خفیف درمان نشده

این نوع رفتارها به این دلیل است، که هر چه اجبارها در شخص تشدید گردند، بیمار احساس ناراحتی بیشتری داشته و برای مبارزه با این احساسات، تلاش بیشتری خواهد داشت. با این حال، او با اجبارهای بیشتری درگیر شده و در یک چرخه سخت وارد می‌گردد، که به راحتی شکسته نمی‌شود و در نهایت، اضطراب او را افزایش می‌دهد.

تاثیر فیزیکی وسواس آلودگی درمان نشده

یکی از خطرات وسواس فکری درمان نشده از نوع آلودگی، این است که فرد در اثر شستشوی زیاد، دچار عوارض پوستی جدی می‌شود. گاهی انقدر این اجبارها تکرار می‌گردند، که بیمار به دلیل انجام شست و شوهای مکرر، دچار دردهای شدید فیزیکی خواهد شد! بنابراین تاکید می‌کنیم که اگر وسواس فکری درمان نشود خطرناک است؛ ضمن این که می‌تواند آسیب‌های روانی و فیزیکی بیشتری برای شخص در پی داشته باشد.

عوامل محرک اختلال OCD کدامند؟

برای هر فرد، عواملی که باعث بدتر شدن OCD می‌شوند، متفاوت خواهند بود. انواع اختلال وسواس در کودکان، نوجوانان یا بزرگسالان ممکن است ظاهر شوند و شدت آن نیز در گذر زمان، متفاوت است. هر چند نمی‌توان زمان و علت ابتلا به وسواس فکری عملی را به طور دقیق تشخیص داد، اما برخی عوامل باعث تحریک علائم OCD می‌گردند، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دوره‌های استرس‌زا؛ حتی دوره‌های استرسی مثبت
 • وقوع حوادث تروماتیک
 • مصرف مواد مخدر
 • درگیر شدن با اجبارها که مهم‌ترین عامل تشدید او سی دی است!

شخصی که به وسواس فکری درمان نشده مبتلا است، ‌می‌تواند با گذشت زمان، تمرکز وسواس‌ها و اجبارهای خود را به مسائل دیگری انتقال دهد. برای مثال، اگر بیماری به وسواس آلودگی دچار است و با شست و شوی مکرر، سعی بر از بین بردن میکروب‌ها دارد، در آینده ممکن است این ترس‌ها برای او به ترس از بیماری‌های مقاربتی تبدیل گردند!

تاثیر وسواس فکری درمان نشده بر زندگی، کار و روابط افراد

اگر اختلال روانی OCD به حالت درمان نشده رها شود، ابعاد مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به طوری که در طولانی مدت، کیفیت زندگی روزمره، کار و روابط اجتماعی شخص، به طور جدی کاهش پیدا می‌کنند. تغییر در زندگی افراد، گاهی کاملا واضح و گاهی غیر قابل تشخیص است! برای مثال:

 • اجبار تمیز کردن پی‌در‌پی محیط زندگی (در مورد وسواس آلودگی)، باعث هزینه‌های زیاد مالی برای شخص می‌شود.
 • او سی دی پدوفیلی نیز یکی از زیر مجموعه‌های فرعی این اختلال است، که در آن، شخص به تدریج روابط خانوادگی خود را از دست داده و روز به روز منزوی‌تر می‌گردد.
 • ابتلا به OCD رابطه‌ای، همواره این اضطراب را در فرد شکل می‌دهد، که رابطه او با پارتنرش ناپایدار بوده و به طور مرتب، نیاز است تا از این مساله اطمینان خاطر پیدا کند. این حالت به تدریج، روابط را ناپایدار کرده و با شکست مواجه می‌سازد.

در حالت کلی، وسواس فکری عملی باعث انزوای اجتماعی بیماران می‌گردد؛ به طوری که وسواس فکری درمان نشده با علائم شدید، در نهایت ارتباط فرد را با دنیا و افراد قطع کرده و حتی باعث بروز اختلال افسردگی شدید یا سایر بیماری‌های روانی، مانند استرس و اضطراب، خواهد شد. در نظر داشته باشید که یک بیمار وسواس فکری درمان نشده، ممکن است حتی دست به خودکشی بزند! این موضوع نشان می‌دهد که حتی بیماری او سی دی خفیف، اگر به حال خود رها شده و تشدید گردد، می‌تواند عوارض جدی و خطرناکی در پی داشته باشد.

برای درمان وسواس فکری چه کنیم؟

گام اول برای درمان وسواس فکری عملی، مراجعه به یک پزشک متخصص اعصاب و روان با تجربه و حرفه‌ای است. معمولا از یک برنامه ترکیبی، شامل روان درمانی و درمان وسواس فکری با دارو استفاده می‌شود. اما بنا بر تشخیص پزشک متخصص و با توجه به شدت علائم بیماری، روند درمان برای هر فرد، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، گاهی یک بیمار تنها با جلسات روان درمانی و بدون نیاز به مصرف دارو، می‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد؛ در حالی که یک بیمار با علائم وسواس شدید، ممکن است علاوه بر روان درمانی و مصرف دارو، به درمان با آر تی ام اس نیز نیاز داشته باشد.

رهایی از وسواس فکری درمان نشده

درمان وسواس با rTMS، شامل تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای مغز است، که به بهبود خلق و خوی شخص کمک کرده و از تشدید علائم جلوگیری می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان وسواس با آر تی ام اس، می‌توانید با تیم تخصصی کلینیک زیما درمان در ارتباط باشید.

نکته نهایی درباره عدم درمان وسواس

در این مقاله، به دنبال بررسی وسواس فکری درمان نشده و عوارض آن بودیم. مشخص شد که اگر این اختلال، به موقع درمان نگردد، می‌تواند به تدریج جدی‌تر شده و حتی امکان ابتلای فرد به سایر اختلالات روانی، مانند افسردگی و اضطراب را فراهم سازد؛ حتی کسانی که به وسواس‌های شدید فکری مبتلا هستند، ممکن است دچار افکار مرگ و خودکشی نیز باشند؛ به این ترتیب، با اطمینان می‌توان گفت که اگر وسواس فکری درمان نشود خطرناک است؛ پس چه درمان‌های خط اول و چه درمان وسواس با rTMS (در صورت نیاز) باید جدی گرفته شوند.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط