کلینیک مغز و اعصاب و روان و درد زیمادرمان

لیست داروهای ضد وسواس

تفاوت افسردگی حاد و مزمن چیست؟ نحوه تشخیص و درمان هرکدام

در درمان اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، لازم است از روش‌های ترکیبی، شامل درمان دارویی، مشاور درمانی و درمان وسواس با آر تی ام اس (rTMS)، کمک گرفت؛ مصرف دارو برای درمان وسواس فکری، می‌تواند باعث بهبود خلق و خوی بیمار شده و تاثیر روان درمانی را افزایش دهد.

اصلی‌ترین داروی درمان وسواس فکری شدید، که برای درمان بیماران به کار می‌رود، داروهای ضد افسردگی هستند، که باید توسط پزشک متخصص تجویز شده و متناسب با مقدار دوز تعیین شده مصرف شوند. معروف‌ترین داروهای ضد افسردگی برای درمان OCD، مهار کننده‌های بازجذب سروتونین یعنی SRI‌ها هستند، که در درمان اغلب اختلالات روانی، از جمله استرس و اضطراب یا حتی اختلال دو قطبی، به کار می‌روند!

مطالعه پیشنهادی: تمرین رهایی از وسواس فکری

بهترین دارو برای درمان وسواس فکری

هنگامی که بیمار مبتلا به OCD به روانپزشک مراجعه می‌کند، پزشک متخصص بر اساس ارزیابی‌های خود از وضعیت بیمار، بهترین داروها را برای او تجویز خواهد کرد. دارو برای درمان وسواس فکری، به طور منحصر به این اختلال وجود ندارد؛ بلکه داروی درمان وسواس فکری شدید، در اصل همان داروهای ضد افسردگی هستند، که متناسب با شرایط بیمار و با توجه به پاسخ او به درمان، تجویز می‌گردند.OCD Treatment: Therapy, Medication, and More | Psych Central

رایج‌ترین داروهایی که با هدف درمان OCD تجویز می‌شوند، مهار کننده‌های باز جذب سروتونین هستند (SRIs)، که در طول دوره‌های مشاوره درمانی، بیمار آن‌ها را نیز مصرف می‌کند. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، این است که داروهای SRI، در هفت نوع تقسیم بندی می‌شوند، که ۶ مورد از آن‌ها، مهار کننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) نامیده می‌شوند؛ زیرا این داروها، تنها یک نوع انتقال دهنده عصبی، تحت عنوان سروتونین را مدیریت کرده و مقدار آن را در مغز، تنظیم می‌کنند.

داروی هفتم؛ داروی کلومیپرامین

داروی هفتم که یک SRI غیر انتخابی به حساب می‌آید، می‌تواند بر انتقال دهنده‌های عصبی دیگر، غیر از سروتونین، تاثیر داشته باشد؛ این داروی ضد افسردگی، کلومیپرامین نامیده می‌شود، و مدت طولانی است که به عنوان دارو برای درمان وسواس فکری مصرف می‌شود!

ناگفته نماند که مطالعات زیادی نیز درباره این دارو انجام گرفته، که طی آن، نتایج زیادی درباره خواص و عوارض آن برای بیماران به دست آمده‌اند. در اکثر موارد، مصرف کلومیپرامین باعث بروز مشکلات فشار خون و ضربان قلب نامنظم خواهد شد! از این رو، معمولا درمان OCD با دارو، ابتدا با کمک SSRIها شروع شده و پس از آن، در صورتی که نتیجه درمانی قابل قبولی از آن‌ها دریافت نشد، پزشک متخصص، کلومیپرامین را تجویز خواهد کرد.

مصرف دارو برای درمان وسواس فکری شدید

داروی درمان وسواس فکری شدید برای برخی بیماران، شامل ترکیبی از کلومیپرامین و اس اس آر آی‌ها (SSRIs) خواهد بود. با این حال، SSRIs برای برخی افراد اثربخشی دارویی خوب و کافی ندارند؛ در چنین مواردی، پزشک متخصص داروهای تخصصی قوی‌تری را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

در همه موارد، باید این نکته را در نظر داشته باشید، که داروهای مهار‌کننده بازجذب سروتونین، می‌توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند و در نتیجه، اثربخشی آن‌ها کاهش پیدا کند. بنابراین، پیش از مصرف دارو، درباره داروهای دیگری که در حال حاضر مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

معرفی ۵ دارو برای درمان وسواس فکری

همه کودکان و بزرگسالانی که به اختلال OCD مبتلا می‌شوند، می‌توانند از دارو برای درمان وسواس فکری خود استفاده کنند. در همین راستا، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، تاکنون 5 داروی اس آر آی (SRI) را برای بهبود اختلال وسواس در بزرگسالان و برخی کودکان، تایید نموده که به قرار زیر هستند:

  • کلومیپرامین (Anafranil)؛ این دارو تنها برای بزرگسالان و کودکان ۱۰ سال و بالاتر، قابل استفاده است.
  • فلوکستین (Prozac)؛ مصرف این دارو برای بزرگسالان و کودکان ۷ سال به بالا، تایید شده است.
  • فلوکسامین؛ به درمان اختلال OCD برای بزرگسالان و کودکان ۸ سال به بالا، کمک می‌کند.
  • پاروکستین (Paxil، Pexeva)؛ این دارو برای درمان وسواس فکری در بزرگسالان، قابل استفاده است و مصرف آن برای کودکان امکان‌پذیر نیست!
  • سرترالین (Zoloft)؛ بزرگسالان و کودکان ۶ سال به بالا، می‌توانند از این دارو برای درمان اختلال او سی دی استفاده کنند.

داروهای بدون تایید FDA برای درمان اختلال روانی وسواس!

تمامی داروها، باید توسط روانپزشک تجویز شده و با دوز مشخص مصرف گردند. اما علاوه بر داروهای مجاز، داروهای دیگری نیز وجود دارند که FDA آن‌ها را برای درمان OCD تایید نکرده است؛ اما اثربخشی بسیار خوبی برای برخی از بیماران، در یک گروه سنی خاص، دارند! این گونه داروها را داروهای خارج از برچسب (Off Label) می‌نامند، که از برچسب تاییدیه اف دی ای برخوردار نیستند.

سه نوع SSRI خارج از برچسب، در حال حاضر وجود دارند، که برای درمان او سی دی به کار می‌روند؛ این داروها عبارتند از:

  • داروی Paxil؛ این دارو برای درمان کودکان OCD به کار می‌رود.
  • سیتالوپرام (Celexa)؛ یکی از داروهای ضد افسردگی است، که برای بزرگسالان مبتلا به OCD مصرف می‌شود و اثربخشی خیلی خوبی دارد.
  • اسیتالوپرام (Lexapro)؛ این دارو نیز برای درمان او سی دی با دارو، در برخی بزرگسالان، تجویز می‌شود.

نکته‌ای که باید با آن توجه کنید این است، که در صورت مصرف دارو و مشاهده عوارض جانبی، حتما درباره مشکلات به وجود آمده، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد دارو یا دوز مصرفی آن، تغییر داده شود. ضمن اینکه مصرف دارو برای درمان وسواس فکری، در همه افراد اثربخش نیست؛ با این حال، بسیاری از بیماران با مصرف دارو، روند بهبودی سریع‌تری خواهند داشت. به طوری که با شروع مصرف دارو، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد از علائم بیماری در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند!

مصرف داروی ضد اضطراب برای درمان وسواس فکری

علاوه بر داروهای ضد افسردگی، که پیش از این توضیح دادیم، بوسپیرون (BuSpar) یک داروی ضد اضطراب است، که گاها به عنوان داروی درمان وسواس فکری شدید، تجویز می‌گردد. در حالت عادی، بوسپیرون برای درمان اضطراب مزمن مصرف می‌شود؛ اما بیمارانی که به اختلال پانیک یا OCD مبتلا هستند نیز، می‌توانند از این دارو برای درمان وسواس فکری خود استفاده کنند. اثربخشی این دارو به حدود چند هفته زمان نیاز دارد.

مصرف داروهای ضد تشنج برای درمان وسواس فکری

گاهی، پزشک متخصص بنا بر علائم بیمار و برای کاهش عوارض ناشی از OCD، داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین یا پره گابالین را برای بیمار تجویز می‌کند! همچنین، مصرف داروهای فشار خون مانند پروپرانولول و برخی داروهای ضد روان پریشی غیر معمول، مانند آریپیپرازول، کوئتیاپین یا سروکل، می‌توانند علائم اضطراب ناشی از اختلال OCD را بهبود بخشند.

مطالعه پیشنهادی: 10 علامت بیماران دچار وسواس

داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری

غیر از داروهای شیمیایی و تخصصی، تحقیقات زیادی نیز درباره مصرف داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری انجام گرفته‌اند. بر همین اساس نیز، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی زیادی، بدون نسخه، در داروخانه‌ها در دسترس هستند. با این حال، توصیه می‌شود قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری، حتما مساله را با پزشک خود در میان بگذارید. چون ممکن است برخی از داروها، با یکدیگر تداخل داشته، و اثر درمانی یکدیگر را خنثی یا تشدید نمایند، که در هر دو حالت، عوارض جانبی برای بیمار در پی خواهد داشت.

مصرف گیاه خار مریم برای درمان OCD

نکته جالبی که درباره مصرف داروی گیاهی برای درمان OCD وجود دارد، این است که گیاه خار مریم، ویژگی‌های بسیار مشابهی با داروی ضد افسردگی پروزاک یا فلوکستین دارد! این داروی گیاهی، از دیرباز در ایران، با هدف درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شده است؛ اما در سال ۲۰۱۰، یک مطالعه درباره خواص این داروی گیاهی انجام گرفت، که مشخص نمود ۶۰۰ میلی‌گرم خار مریم در روز، به اندازه ۳۰ میلی‌گرم پروزاک در روز، تاثیر درمانی برای اختلال وسواس فکری خواهد داشت.

این مساله نشان می‌دهد که از گیاه خار مریم، می‌توان به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری کمک گرفت. هر چند بهتر است قبل از مصرف، درباره آن با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

آیا درمان وسواس فکری با دارو همیشه امکان‌پذیر است؟

مصرف دارو و مشاوره درمانی، درمان‌های خط اول برای اختلال OCD به حساب می‌آیند. به طوری که پزشک متخصص، همواره در گام اول و بعد از تایید اختلال وسواس فکری در کودکان یا بزرگسالان، بیمار را با روش‌های CBT و ERP تحت درمان قرار داده، و داروهای ضد افسردگی مناسب را برای او تجویز خواهد کرد.

با این حال، مصرف دارو و جلسات روان درمانی، همیشه برای همه افراد مثمر ثمر نیست! در نتیجه، شخص باید تحت درمان اختلال وسواس فکری عملی با rTMS قرار گیرد.

درمان وسواس با rTMS چگونه است؟

در این روش درمانی نیز انتقال دهنده‌های عصبی، از جمله سروتونین، با استفاده از روش تحریک مغناطیسی مغز، کنترل شده و سلول‌های مغزی، عملکرد بهتری خواهند داشت. در واقع، پالس‌های مغناطیسی، نورون‌های عصبی را وادار به تنظیم مقدار سروتونین در مغز می‌کنند؛ تکرار جلسات درمانی باعث می‌شود تا خلق و خوی فرد، به تدریج بهبود یافته و علائم اختلال وسواس، رفته رفته کاهش یابند.

بهترین مرکز برای درمان آر تی ام اس (rTMS)

بیمارانی که نتوانند نتیجه درمانی مناسبی، از مصرف دارو برای درمان وسواس فکری، دریافت کنند، تحت نظارت روانپزشک، می‌توانند برای درمان آر تی ام اس اقدام نمایند. کلینیک زیما درمان، یکی از مراکز تخصصی در زمینه ارائه خدمات درمانی rTMS در تهران است، که در غرب پایتخت واقع شده است. چنانچه قصد درمان وسواس فکری عملی با آر تی ام اس را دارید، می‌توانید پس از رزرو نوبت، به این کلینیک مراجعه کنید.

مصرف دارو برای درمان وسواس فکری

یکی از اقداماتی است که در خط اول درمان این اختلال روانی، باید انجام گیرد. بهترین داروی درمان وسواس فکری شدید، شامل یکی از داروهای ضد افسردگی اس آر آی است، که بر مقدار سروتونین در مغز اثر می‌گذارد. همچنین، در صورت تایید پزشک، می‌توانید از گیاه خار مریم به عنوان داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری، استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط