معجزه برای درمان افسردگی؛ روش درمان معجزه آسای افسردگی چیست؟

معجزه برای درمان افسردگی؛ روش درمان معجزه آسای افسردگی چیست؟

با توجه به بالا رفتن آمار ابتلا به اختلال روانی افسردگی در سراسر دنیا، همواره تحقیقات زیادی درباره اینکه چگونه افسردگی را درمان کنیم، انجام گرفته‌اند؛ در حال حاضر، روش‌های مختلفی برای درمان قطعی افسردگی شدید ارائه شده‌اند، که در بین آن‌ها، استفاده از دستگاه rTMS برای تحریک فراجمجمه‌ای مغز، یک معجزه برای درمان افسردگی به حساب می‌آید!

مشکلات سلامت روان، از جمله افسردگی، دو قطبی، استرس و اضطراب و اختلالات خواب، اکثرا در اثر به هم خوردن تعادل در مقدار انتقال دهنده‌های عصبی، از جمله سروتونین و دوپامین، به وجود می‌آیند؛ بنابراین، هر روشی که بتواند به تنظیم مقدار آن‌ها کمک کند، عملا به عنوان یک راه نجات برای افسردگی و سایر بیماری‌های روانی به حساب می‌آید.

ممکن است با شنیدن این حرف تعجب کنید؛ اما تحریک مستقیم سلول‌های مغزی، می‌تواند آن‌ها را وادار به ترشح این هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های شیمیایی کند! این یعنی ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز، بهبود پیدا خواهد کرد. دستگاه rTMS دقیقا با همین هدف به کار می‌رود و از این رو، می‌توان آن را روش درمان معجزه آسای افسردگی دانست!

علت درمان با تحریک مغناطیسی مغز چیست؟

در سال‌های اخیر، تحریک مغناطیسی مغز برای درمان انواع اختلالات روانی، از جمله افسردگی، به عنوان یک روش موثر شناخته شده است. این روش درمانی را که عمدتا تحت عنوان تی ام اس یا آر تی ام اس می‌شناسند، زمانی به کار می‌برند که سایر درمان‌های خط اول، از جمله دارو درمانی و روان درمانی یا تکنیک‌های CBT و ERP، موثر واقع نگردند. بنابراین، برای بیماری که هیچ امیدی به درمان اختلال روانی خود ندارد، قطعا دستگاه rTMS می‌تواند یک معجزه برای درمان افسردگی باشد! مخصوصا اگر فرد به نوعی افسردگی کهنه مبتلا شده باشد، که از دیرباز نتوانسته آن را درمان نماید.TMS: What It Felt Like for Me I Psych Central

در واقع، روان درمانی به بیمار کمک می‌کند، تا علت رفتارهای بیمارگونه خود را شناخته و افکار و رفتارهای منفی را با دیدگاه‌های مثبت جایگزین نماید. از طرفی، داروهای ضد افسردگی باعث می‌شوند، تا میزان انتقال دهنده‌های عصبی در مغز به تعادل برسد. در نتیجه، ارتباط بین بخش‌های مختلف مغز بهبود یافته و خلق و خوی بیمار بهتر می‌شود. اما گاهی هیچ یک از این روش‌ها، برای درمان بیمار موثر نیستند! در این حالت، دستگاه تحریک مغناطیسی مغز، می‌تواند به طور مستقیم نورون‌های مغزی را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد آن‌ها را اصلاح کند.

درمان افسردگی با دارو بهتر است یا آر تی ام اس (rTMS)؟

در حال حاضر، داروهای مختلفی برای درمان افسردگی و سایر اختلالات روانی، ساخته و به بازار عرضه شده‌اند. اغلب داروهای ضد افسردگی، می‌توانند با کنترل ترشح انتقال دهنده‌های عصبی در مغز، به بهبود علائم دپرشن کمک کنند. با این حال، حتی جدیدترین قرص افسردگی و قوی‌ترین داروهای ضد افسردگی نیز، ممکن است برای برخی افراد بی‌ثمر باشند! ناگفته نماند که داروهای مختلف، تاثیر متفاوتی بر افراد دارند، و حتی گاهی ممکن است حساسیت‌های متعددی را برای هر فرد به وجود آورند. از این رو، معمولا پزشک متخصص اعصاب و روان، باید با تجویز داروهای متعدد، موثرترین قرص برای افسردگی بیمار را تجویز نماید؛ به طوری که کمترین عوارض را برای بیمار در پی داشته باشد.

با وجود تلاش‌هایی که پزشک متخصص، برای تجویز دارو انجام می‌دهد، گاهی لازم است در کنار دارو درمانی، از دستگاه rTMS نیز برای درمان فرد استفاده شود. این کار باعث افزایش اثربخشی درمان افسردگی با دارو و روان درمانی خواهد شد. حتی برای افراد مقاوم به دارو نیز، این درمان می‌تواند موثر باشد! شاید علت اینکه استفاده از دستگاه آر تی ام اس یک معجزه برای درمان افسردگی به حساب می‌آید نیز، همین اثربخشی قابل توجه آن در همه بیماران است. بنابراین نمی‌توان گفت که دارو درمانی بهتر است یا درمان با rTMS؛ زیرا معمولا ترکیب این درمان‌ها، نتایج عالی به همراه دارد.

مقایسه درمان افسردگی با rTMS و الکتروشوک

ممکن است این سوال برایتان پیش آید، که چرا الکتروشوک را نمی‌توان به عنوان بهترین درمان یا درمان معجزه آسای افسردگی معرفی کرد. در پاسخ باید گفت که هر چند استفاده از الکتروشوک، برای افرادی که نسبت به درمان‌های خط اول مقاومت نشان می‌دهند، ممکن است موثر باشد؛ اما مزایای درمان افسردگی با rTMS، نسبت به درمان با الکتروشوک یا تحریک الکتریکی مغز، بسیار بیشتر است.

مقایسه درمان افسردگی با rTMS و الکتروشوک

اصلی‌ترین مزیت درمان با دستگاه آر تی ام اس نسبت به شوک الکتریکی، غیر تهاجمی بودن آن است! در واقع، افرادی که برای درمان افسردگی با الکتروشوک اقدام می‌کنند، باید با استفاده از داروی آرامبخش (بیهوشی)، برای درمان آماده گردند؛ همچنین، شوک الکتریکی نیاز به کاشت الکترود در مغز دارد، که برای درمان افسردگی با آر تی ام اس، بیمار به هیچ یک از این تغییرات نیازی ندارد. پس rTMS واقعا یک معجزه برای درمان افسردگی خواهد بود!

تفاوت تحریک در درمان با rTMS و الکتروشوک

برای درمان دپرشن با الکتروشوک، از جریان الکتریکی برای تحریک کل مغز استفاده می‌شود؛ به همین دلیل، تمامی سلول‌های مغزی، صرف نظر از اینکه عملکرد صحیحی دارند یا خیر، تحت تاثیر این جریان الکتریکی قرار می‌گیرند، که می‌تواند باعث عوارض جانبی گردد. اما دستگاه rTMS، قسمتی تحت عنوان کویل دارد، که پالس‌های مغناطیسی را به قسمت‌های مشخصی از مغز اعمال می‌کند؛ این یعنی تنها سلول‌های مغزی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، که در وظایف خود کوتاهی کرده، و هورمون‌هایی مانند سروتونین و دوپامین را به اندازه کافی ترشح نمی‌کنند! به این ترتیب، سلول‌های سالم مغز از تاثیر پالس‌های اعمالی در امان می‌مانند.

مقایسه نتیجه تحریک مغناطیسی و الکتریکی مغز

معمولا تحریک مغزی، چه به صورت مغناطیسی و چه الکتریکی، برای بیمارانی استفاده می‌شود که نسبت به درمان‌های خط اول مقاومت نشان داده‌اند. برای برخی افراد، درمان افسردگی با تحریک الکتریکی مغز نیز، نمی‌تواند اثربخش باشد و تکرار آن هم، باعث اثرات مخرب بر سلول‌های مغزی خواهد شد.

اما تحریک مغناطیسی مغز با کمک دستگاه TMS، طی چند جلسه انجام می‌گیرد، تا تاثیر لازم را بر عملکرد سلول‌های مغزی داشته باشد. در اغلب موارد، بیمار طی چند جلسه ابتدایی، تغییرات قابل توجهی در خلق و خو و رفتار خود مشاهده می‌کند؛ از این رو، درمان با آر تی ام اس را می‌توان یک معجزه برای درمان افسردگی دانست.

مزایای انتخاب روش درمان با rTMS (معجزه برای درمان افسردگی)

یکی از مهم‌ترین مزایای درمان دپرشن با آر تی ام اس، این معجزه برای درمان افسردگی، این است که موارد منع مصرف بسیار محدودی دارد! در واقع، تقریبا تمام افراد می‌توانند از تحریک ترانس کرانیال مغناطیسی مغز، برای درمان دپرشن استفاده کنند؛ مگر آنکه تا قبل از آن، سابقه تشنج داشته باشند و یا در حال حاضر، علائم بیماری دو قطبی در آن‌ها دیده شود.Transcranial magnetic stimulation – Mayo Clinic

مزیت مهم دیگر این درمان معجزه آسای افسردگی، عوارض بسیار ناچیز آن است. در اصل، اغلب بیمارانی که با این روش تحت درمان قرار می‌گیرند، یا هیچ گونه عوارضی را تجربه نمی‌کنند، و یا با عوارض بسیار محدودی مواجه می‌شوند، که مدت زمان کوتاهی پس از درمان برطرف می‌گردند! از رایج‌ترین عوارض جلسات rTMS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احساس سردرد به دلیل اعمال پالس‌های مغناطیسی
  • ناراحتی در پوست سر
  • انقباض و اسپاسم در عضلات صورت
  • گیجی و سبکی سر

اتفاقا یکی از عللی که درمان دپرشن با آر تی ام اس، به یک معجزه برای درمان افسردگی تبدیل شده، نداشتن دوران نقاهت طولانی است؛ این موضوع کمک می‌کند تا بیمار بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی، بتواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد.

درمان سایر اختلالات روانی و میگرن با rTMS

نکته مهم دیگری که درباره مزایای درمان افسردگی با rTMS وجود دارد، این است که گاهی بیماران به واسطه وجود افسردگی، به اختلالات روانی دیگری نیز مبتلا هستند. برای مثال، اکثر افراد افسرده به اختلالات خواب دچار شده و کیفیت خواب شب برای آن‌ها بسیار ضعیف است! تجربه بسیاری از بیماران بعد از درمان با rTMS نشان می‌دهد، که تحریک مغناطیسی مغز، کیفیت خواب افراد را افزایش داده و به آن‌ها در خوابیدن راحت‌تر کمک می‌کند.

چرا rTMS، یک معجزه برای درمان افسردگی است؟

حتی برای بیمارانی که با سردردهای شدید میگرنی مواجه هستند نیز، درمان با تحریک مغناطیسی مغز می‌تواند در کاهش این سردردها موثر واقع شود؛ هر چند این بیماران، می‌توانند به طور خاص برای درمان میگرن با آر تی ام اس اقدام نمایند. به این ترتیب، دستگاه rTMS نه تنها یک معجزه برای درمان افسردگی است، بلکه می‌تواند به بهبود علائم میگرن و سایر اختلالات روانی در فرد نیز کمک کند.

بهترین مرکز درمان آر تی ام اس در ایران

کلینیک اعصاب و روان زیما درمان، یکی از بهترین مراکز تخصصی است، که امکان درمان افسردگی با دستگاه rTMS را برای بیماران فراهم نموده است! خدمات مربوط به این معجزه برای درمان افسردگی، در کلینیک زیما درمان و با کمترین هزینه ارائه می‌گردند؛ متخصصان اعصاب و روان و پزشکان مغز و اعصاب حاضر در این کلینیک، تمامی فرایند درمان بیماران را تحت نظر خواهند داشت.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط