بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری

بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری | 8 دارو گیاهی OCD

در بحث درمان انواع اختلالات روانی، از جمله وسواس فکری عملی، همواره روش‌های تخصصی مانند دارو درمانی و استفاده از تکنیک‌های CBT برای درمان وسواس، مورد توجه قرار می‌گیرند؛ اما سوال مهمی که ممکن است برای اکثر افراد به وجود آید، این است که آیا وسواس فکری با داروهای گیاهی قابل درمان است؟ و اینکه بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری چیست؟

درمان‌های گیاهی برای کاهش علائم OCD، زمانی موثر هستند که بتوانند به بهبود عملکرد مغز کمک کنند؛ مواردی مانند گیاه والرین (سنبل الطیب)، کاوا، اینوزیتول و خار مریم، از موثرترین داروهای گیاهی هستند که برای بهبود علائم وسواس تجویز یا مصرف می‌شوند! هر چند بهتر است پیش از تهیه هر یک از داروهای گیاهی، با پزشک معالج خود مشورت نمایید تا از بروز تداخل دارویی احتمالی در آینده، پیشگیری به عمل آید. همچنین یک روش غیردارویی دیگر نیز برای OCD به اسم درمان وسواس با rTMS وجود دارد، که اثربخشی بسیار بالاتری نسبت به داروهای گیاهی داشته، و روشی نوظهور است!

این مقاله صرفا جهت معرفی دارو، و آشنایی بیشتر با داروها بوده و به هیچ عنوان تجویز درمانی نمیباشد! مصرف هرگونه فراورده دارویی باید با تجویز و تشخیص پزشک متخصص برای هر بیمار انجام شود.

آیا داروهای گیاهی برای درمان وسواس فکری مفید هستند؟

مصرف برخی داروها مانند گیاه خار مریم، باعث می‌شود تا علائم OCD و سایر اختلالات روانی از جمله اضطراب، به مرور زمان کاهش پیدا کنند؛ با این حال، مصرف داروهای گیاهی نیز مانند داروهای شیمیایی، باید از نظر میزان اثربخشی و عوارض آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. با اینکه خار مریم بهترین داروی گیاهی برای درمان وسواس فکری به حساب می‌آید، اما مواردی مانند اینوزیتول و کاوا نیز برای درمان وسواس فکری، مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که هر یک از این موارد، اثرات متفاوتی بر درمان بیماران مبتلا به OCD خواهند داشت؛ ضمن اینکه مصرف همزمان آن‌ها با داروهای شیمیایی، می‌تواند باعث ایجاد تداخل دارویی و از بین بردن اثرات مصرف دارو شود! به این ترتیب، با اینکه از طریق انتخاب بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری می‌توان به بهبود روند درمان کمک کرد، اما لازم است یک پزشک متخصص اعصاب و روان، بر نحوه مصرف و مقدار دوز مصرفی آن نظارت داشته باشد.

۸ مورد از مهم‌ترین درمان‌های گیاهی برای درمان OCD

مکانیسم تاثیر هر یک از داروهای گیاهی بر درمان OCD، با دیگری متفاوت است؛ با این حال، همه آن‌ها کمک می‌کنند تا ذهن آرام‌تر شده و میزان اضطراب فرد بیمار، به حداقل برسد. تکرار مصرف بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری، کمک می‌کند تا علائم بیماری به تدریج تسکین پیدا کنند.Best Herbal Treatment for OCD

در حال حاضر، لیست گیاهان دارویی که برای درمان وسواس فکری تجویز می‌گردند، به قرار زیر هستند:

N- استیل سیستئین

N- استیل سیستئین، یک اسید آمینه است که مصرف آن، به بهبود علائم OCD کمک می‌کند. افرادی که به دلیل ابتلا به اختلال وسواس، دچار رفتارهای اجباری می‌شوند، با مصرف این نوع اسید آمینه وضعیت بهتری خواهند داشت! N- استیل سیستئین، در کاهش اضطراب و بهبود عملکرد شناختی افراد مبتلا به وسواس فکری عملی، تاثیر مثبتی دارد؛ همچنین، استرس اکسیداتیو و عدم تعادل موجود در بدن را بهبود می‌بخشد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد که مصرف اسید آمینه  N- استیل سیستئین در کنار ساایر روش‌های درمان OCD، می‌تواند سرعت بهبود علائم هر نوع اختلال روانی، از جمله استرس تکانشی را افزایش داده و خلق و خوی بهتری برای فرد در پی داشته باشد.

گیاه والرین

از قرن‌ها پیش گیاه والرین، با هدف درمان انواع اختلالات روانی از جمله استرس و اضطراب، افسردگی و اختلالات خواب مصرف می‌شده است! تجربه ثابت کرده که این گیاه، برای بیماران مبتلا به اختلال OCD نیز مفید خواهد بود. از مزایای مصرف گیاه والرین برای درمان OCD، می‌توان به کاهش افکار وسواسی و کنترل رفتارهای اجباری مرتبط با این بیماری اشاره کرد. گیاه والرین، که در زبان فارسی با عنوان سنبل الطیب شناخته می‌شود، با اشکال مختلفی در دسترس است، که معمولا به شکل عصاره، چای یا قرص‌های مکمل، می‌توانید آن را تهیه کنید.

در صورتی که سنبل الطیب را سر وقت و با دوز کافی مصرف نمایید، اثرات زیر را به شکل ملموس مشاهده خواهید کرد:

  • هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد
  • سطح سروتونین در مغز را مدیریت می‌کند
  • اضطراب را برطرف می‌کند
  • از طریق کاهش ترس و اضطراب، خلق و خوی بیمار را بهبود می‌بخشد

گیاه کاوا

اگر به دنبال بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری هستید، می‌توانید درباره گیاه کاوا با پزشک معالج خود صحبت کنید. این داروی گیاهی، به دلیل برخورداری از اثرات آرامبخش و ضد اضطراب، یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان انواع اختلالات روانی و کاهش علائم آن‌ها به حساب می‌آید.

گیاه کاوا برای درمان وسواس

به نظر می‌رسد که مصرف گیاه کاوا، باعث تنظیم سطح انتقال دهنده‌های عصبی شده و در طول درمان OCD، میزان استرس را به حداقل می‌رساند! گیاه کاوا عمدتا به صورت عصاره یا کپسول، در اختیار بیماران قرار می‌گیرد؛ با این حال، معمولا نوشیدن چای گیاه کاوا به صورت دم کرده نیز به بهبود خلق و خوی افراد کمک می‌کند! مقدار مناسب این گیاه برای درمان OCD، حدود ۲۵۰ میلی‌گرم در روز خواهد بود.

اینوزیتول

ترکیب اینوزیتول، که ساختار قند گونه دارد، می‌تواند به بهبود علائم OCD کمک کند! این ترکیب، در بسیاری از منابع حیوانی و گیاهی وجود دارد و مصرف آن، به کاهش استرس و اضطراب کمک خواهد کرد. بهبود خلق و خو و رفع وسواس و رفتارهای اجباری، از مهم‌ترین اثرات ماده اینوزیتول بر درمان بیماران OCD خواهد بود!

جالب است بدانید که مغز ما مقدار مشخصی اینوزیتول دارد، که با مصرف داروها و گیاهان حاوی این ماده، مقدار بیشتری از آن در اختیار مغز قرار می‌گیرد. در نتیجه، به طور مستقیم بر حالت‌های روانی بیمار تاثیر می‌گذارد؛ از جمله اینکه اضطراب را کاهش داده و افکار وسواسی و اجباری را مدیریت خواهد کرد!

برای بهره‌مندی از اینوزیتول به عنوان بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری، لازم است مقدار ۱۲ تا ۱۸ گرم از این ماده را به صورت پودر یا مکمل مصرف کنید. البته این مقدار باید در طول روز و طی چند مرحله مصرف شود.

داروی کورکومین

کورکومین نیز مانند اینوزیتول، یک ترکیب اثربخش در درمان OCD است که می‌توان آن را در زردچوبه یافت. به همین دلیل نیز ریختن زردچوبه در غذا، به بهبود خلق و خوی بیماران OCD کمک خواهد کرد. مواد غذایی حاوی کورکومین، دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند؛ به همین دلیل می‌توانند با تاثیر بر روی مواد شیمیایی مغز، عملکرد انتقال دهنده‌های عصبی را بهبود بخشیده و رفتارهای وسواس گونه را برطرف کنند! در حالت کلی، می‌توان کورکومین را یک درمان طبیعی برای او سی دی، افسردگی و التهاب مزمن دانست.

داروی جینکو بیلوبا

یکی از موارد دیگری که می‌توان به عنوان بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری معرفی نمود، جینکو بیلوبا نامیده می‌شود. این دارو از قدیم برای بهبود حافظه و تمرکز به کار می‌رفته است؛ اما بعدها مشخص شد که جینکو بیلوبا، می‌تواند یک درمان موثر برای OCD نیز باشد. مصرف این ترکیب، به افزایش تولید سروتونین و همچنین، بهبود سطح انتقال دهنده‌های عصبی کمک می‌کند. از این رو، شخص با قرار دادن این دارو در برنامه درمانی خود، به تدریج افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خود را درمان کرده و خلق و خوی بهتری خواهد داشت. جینکو بیلوبا عمدتا به صورت کپسول یا قرص در دسترس افراد است.

گیاه خار مریم

به جرات می‌توان گفت که گیاه خار مریم، بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری است، که به سلامت جسم نیز کمک می‌کند! در واقع، آنتی اکسیدان‌های موجود در گیاه خار مریم، می‌توانند سلامت کبد را نیز تضمین نمایند. در حالت کلی، خوردن خار مریم به کاهش اضطراب و بهبود عملکرد شناختی افراد کمک می‌کند.

گیاه خار مریم برای درمان OCD

این دارو عمدتا به صورت چای یا مکمل قابل استفاده خواهد بود؛ ناگفته نماند که مصرف آن برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از الکل و مواد مخدر نیز مفید است.

گیلاس زمستانی یا آشواگاندا

آشواگاندا یک گیاه دارویی آیورودا است، که برای درمان انواع مشکلات سلامت روان، از جمله اختلال وسواس فکری عملی تجویز می‌شود. این گیاه، یکی از داروهای گیاهی قوی برای کاهش اضطراب و بهبود عملکرد شناختی افراد، به حساب می‌آید. اغلب بیماران مبتلا به OCD، مدتی پس از مصرف آشواگاندا، شاهد بهبود خلق و خو و کاهش افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خود بوده‌اند. این گیاه اغلب به صورت قرص، کپسول یا پودر در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، که می‌توان آن را به صورت مکمل یا همراه با غذا مصرف نمود.

مصرف روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم آشواگاندا در چند مرحله، برای بیماران OCD مزمن مفید است؛ با این حال، افرادی که مشکلات تیروئید دارند، باید این دارو را با احتیاط مصرف نمایند. تاکید می‌کنیم که قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی، حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید.

نکات مهم در مصرف بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری

با اینکه داروهای گیاهی می‌توانند به درمان طبیعی وسواس کمک کنندHerbal Remedies for OCD، اما لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • داروهای گیاهی را به اندازه و متناسب با دوز تجویز شده مصرف کنید.
  • معمولا باید مقدار مجاز دارو را در چند مرحله در طول روز مصرف نمایید؛ درباره این موضوع از پزشک خود سوال کنید.
  • دارو را باید به طور مرتب و طبق برنامه مصرف کنید تا اثربخشی آن را ببینید.
  • در کنار مصرف بهترین داروی گیاهی برای وسواس فکری، حتما باید خواب کافی و رژیم غذایی سالم داشته باشید؛ ضمن اینکه تا حد امکان از شرایط استرس‌زا دوری نمایید.

چنانچه به اطلاعات یا راهنمایی بیشتری در زمینه مصرف داروهای گیاهی برای درمان OCD نیاز دارید، می‌توانید از تیم تخصصی کلینیک زیما درمان کمک بگیرید.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط