فرق درونگرایی با افسردگی چیست؟ نحوه تشخیص آنها چطور است؟

فرق درونگرایی با افسردگی چیست؟ نحوه تشخیص آنها چطور است؟

یکی از ویژگی‌های شخصیتی، که به نوع احساسات درونی افراد مربوط می‌شود، درونگرایی (introversion) است؛ با وجود تفاوت افسردگی و درونگرایی، آن‌ها ویژگی‌های رفتاری مشابهی دارند و همین موضوع، باعث می‌شود تا اغلب افراد درون گرا، افسرده به نظر برسند؛ در حالی که واقعا این گونه نیستند.

درونگراها و برونگراها، دو قطب مخالف شخصیتی هستند، که از نظر میزان بروز احساسات با یکدیگر فرق دارند! اغلب مردم، خلق و خویی دارند که شامل ویژگی‌های هر دو قطب شده و میانگرا به حساب می‌آیند (برای اطلاعات بیشتر، فرق افسردگی با افسرده خویی رو مطالعه بفرمایین). یکی از تصورات نادرستی که درباره افراد درون گرا وجود دارد این است، که آن‌ها از نظر اجتماعی مضطرب یا خجالتی هستند؛ در حالی که این گونه افراد، فقط به تنهایی علاقه بیشتری دارند. در واقع، آن‌ها این گونه می‌توانند حس و حال بهتری داشته باشند!

اگر می‌خواهید درباره تفاوت افسردگی و درونگرایی اطلاعات بیشتری به دست آورید، بهتر است تا انتهای این مطلب را دنبال کنید؛ زیرا از طریق آشنایی با ویژگی‌های شخصیتی افراد درون گرا، متوجه خواهید شد که آیا افسرده هستید یا درون گرا.

شخصیت درونگراها چگونه است؟

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های شخصیتی، که در نظریه‌های علمی مختلف شناسایی و تایید شده است، درونگرایی نامیده می‌شود. یک فرد درون گرا، همواره تمایل دارد تا بر افکار، خلق و خو و احساسات درونی خود، متمرکز باشد و آن‌ها را به ندرت بروز می‌دهد. البته در اصطلاحات عامیانه، اغلب مردم به افرادی که گوشه‌گیر هستند، یا از ارتباط با افراد دیگر اجتناب می‌کنند، درونگرا می‌نامند؛ در حالی که این کاربرد صحیح نیست و وجود تفاوت افسردگی و درونگرایی، اجازه چنین کاربردی را به ما نمی‌دهد!

درون گرایی، قطب مخالف برونگرایی است و دو شخصیت کاملا متفاوت را نشان می‌دهند. تقریبا تمامی مردم، ویژگی‌های این دو تیپ شخصیتی را به صورت همزمان، در خود دارند؛ اما برخی از افراد، به یک سمت تمایل بیشتری داشته و شخصیتی درون گرا یا برونگرا دارند.

ویژگی‌های شخصیت درونگرا

افراد درون گرا، عمدتا ساکت و محتاط هستند. این گونه افراد، پس از حضور در یک اجتماع، جشن یا بعد از تعامل با گروهی از مردم، باید به کنج تنهایی خود بازگشته و تجدید انرژی کنند! این در حالی است که برونگراها، برای دریافت انرژی، نیاز دارند تا با افراد مختلف در ارتباط بوده و تعاملات خود را افزایش دهند. این دقیقا نکته‌ای است که باید در درک تفاوت افسردگی و درونگرایی در نظر گرفته شود. زیرا فرد افسرده اصلا تمایلی به ارتباط با دیگران نشان نمی‌دهد.

علل درونگرایی چیست؟

یکی از سوالات رایجی که وجود دارد، این است که آیا درون گرایی، به صورت ژنتیکی و از زمان تولد با فرد همراه است، یا شخص به مرور زمان، این شخصیت را پیدا می‌کند. در حالت کلی، می‌توان گفت که اکثر افراد، به واسطه ترکیبی از طبیعت و تربیت، به این شخصیت می‌رسند. در اصل این افراد، در اثر واکنش‌های فیزیولوژیک بدن نسبت به محیط بیرون، به یکی از قطب‌های درون گرایی یا برونگرایی، متمایل می‌گردند. این موضوع را می‌توان نوعی تفاوت افسردگی و درونگرایی تلقی کرد.

مشخصه فیزیولوژیک افراد درونگرا

یک سیستم فعال‌کننده شبکه (RAS) در ساقه مغز قرار دارد که بین نورون‌های عصبی، ارتباط برقرار می‌کند. این شبکه، وظیفه دارد تا اموری مانند بیداری و انتقال بین خواب و بیداری را تنظیم نماید. یکی دیگر از وظایف RAS، شامل کنترل میزان اطلاعات و آگاهی است، که در هنگام بیداری دریافت می‌کنید. در واقع، همین قسمت از مغز به شما کمک می‌کند تا در هنگام مواجهه با خطر، هوشیار بوده و بتوانید با آن خطر مقابله کنید. RAS این کار را از طریق افزایش سطوح برانگیختگی انجام می‌دهد.webmd.com

در هر فرد، سطح برانگیختگی دارای نقطه تنظیم مشخصی است، که می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر از سطح برانگیختگی در افراد دیگر باشد. از طرفی، سطح برانگیختگی در افراد مختلف، از یک طیف پیوسته پیروی می‌کند، که حد آن نشان دهنده میزان برونگرایی یا درونگرایی شخص خواهد بود. حدود ۷۰ درصد از مردم، سطح برانگیختگی متوسطی دارند. در حالی که ۱۵ درصد از افراد در پایین‌ترین سطح برانگیختگی، و ۱۵ درصد دیگر، در بالاترین سطح قرار می‌گیرند؛ این یعنی به طور طبیعی، به سطح تحریکِ بیشتر تمایل نشان می‌دهند.

این گونه افراد از نظر کارشناسان، شخصیت درون گرا دارند؛ یعنی همواره به دنبال فعالیت‌ها و محیط‌هایی هستند، که بتوانند از تحریک بیش از حد فرار کنند. آن‌ها در تنهایی خود می‌توانند آنچه را آموخته‌اند را پردازش کرده و در مورد آن‌ها فکر کنند.

انواع درونگرایی و ویژگی‌های شخصیتی آن ها

افراد با شخصیت درون گرا می‌توانند از نظر خلق و خو، تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. این مساله کمک می‌کند تا انواع introversion را بتوان دسته بندی نمود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع درونگرایی و ویژگی‌های شخصیتی آن ها

  • درونگراهای اجتماعی؛ افراد درونگرای اجتماعی، کسانی هستند که به حضور در گروه‌های کوچک، تمایل نشان می‌دهند. در حالی که چندان علاقه‌ای به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و گروهی بزرگ ندارند. آن‌ها معمولا یک شب آرام در خانه را به بیرون رفتن در شب ترجیح می‌دهند.
  • درون‌گراهای متفکر؛ این گروه از افراد درون گرا، بیشتر زمان خود را با فکر کردن می‌گذرانند. به همین دلیل، اکثر این افراد خلاق و متفکر هستند.
  • درونگراهای مضطرب؛ در رفتار این گونه افراد، کمی احساس ناآرامی یا عصبی بودن مشاهده می‌شود، که به هنگام تعاملات اجتماعی ظاهر می‌گردند.
  • درونگراهای بازدارنده؛ افرادی که شخصیت درون گرای بازدارنده دارند، علاوه بر اینکه بیش از حد فکر می‌کنند، قبل از انجام هر کاری نیز، انرژی زیادی برای تصمیم‌گیری صرف خواهند کرد. در واقع، آن‌ها پیش از انجام هر کاری، بررسی‌های کامل را انجام داده و سپس اقدام می‌کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد با شخصیت درون گرا، ترکیبی از خصوصیات یاد شده را نشان می‌دهند. علاوه بر این، برخی از افراد با وجود درون گرایی، هیچ گونه علائم خاصی از این شخصیت در وجود آن‌ها مشاهده نمی‌شود. برای مثال، ممکن است یک فرد درونگرا از معاشرت با دیگران لذت ببرد.

تفاوت افسردگی و درونگرایی؛ من افسرده‌ام یا درونگرا؟!

در قسمت‌های قبل اشاره کردیم که گاهی ممکن است افسردگی و درون گرایی مشابه به نظر برسند. در این قسمت درباره نشانه‌هایی صحبت می‌کنیم که تفاوت افسردگی و درونگرایی را نشان می‌دهند. در واقع، با این نشانه‌ها شما متوجه می‌شوید که یک درونگرا هستید یا فرد افسرده! توجه به این نشانه‌ها، می‌تواند به شما ثابت کند که آیا در اطرافیانتان نیز فرد درون گرا حضور دارد یا خیر.

حضور در کنار گروهی از افراد، انرژی شما را تخلیه می‌کند

اگر از آن گروه افرادی هستید که بعد از حضور در جمع و معاشرت با دیگران، احساس خستگی می‌کنید، شما یک فرد درون گرا هستید. همچنین، ممکن است پس از یک روز تعامل با دیگران، نیاز به عقب نشینی و تنهایی داشته باشید، تا بتوانید مجددا تعامل را از سر گیرید. در حالت کلی، این مساله یکی از ویژگی‌های تیپ شخصیتی درونگراها است، که ناچارند در موقعیت‌های اجتماعی انرژی آزاد کنند؛ در حالی که برونگراها، از حضور در جمع، انرژی کسب می‌کنند.

البته دقت کنید که این مساله، به معنای دوری از تعاملات اجتماعی در افراد درون گرا نیست. بلکه بسیاری از آن‌ها از معاشرت با دیگران کاملا لذت می‌برند و رضایت دارند؛ اما همراهی و هم صحبتی با دوستان نزدیک را ترجیح می‌دهند.

از تنهایی لذت می‌برید

یک فرد با این تیپ شخصیتی، اغلب به دنبال سرگرمی‌ها و علایق خاص خود است. این گونه افراد، معمولا زمان خود را خالی می‌کنند، تا بتوانند از برنامه‌های مورد علاقه خود لذت ببرند. برای مثال، خواندن یک کتاب خوب، پیاده‌روی آرام در طبیعت یا مشاهده فیلم مورد علاقه، به آن‌ها کمک می‌کند تا انرژی خود را افزایش دهند. اتفاقا این نکته تفاوت افسردگی و درونگرایی به طور ملموس نشان می‌دهد؛ زیرا فرد افسرده حتی از فعالیت‌هایی که قبلا به آن‌ها علاقه داشته است نیز دوری می‌کند.

نشانه‌های فرد درونگرا چیست؟

با وجود این توصیفات، نمی‌توان ادعا کرد که افراد درون گرا، همواره به دنبال تنهایی هستند؛ بلکه این تیپ شخصیتی، می‌تواند با دوستان و افراد آشنا تعامل داشته و در موقعیت‌های اجتماعی حضور یابد. اما معمولا پس از یک فعالیت اجتماعی طولانی مدت، به تنهایی و مکانی ساکت نیاز دارد تا به تفکر و تجدید قوا بپردازد. اگر شما نیز بعد از حضور در یک فعالیت گروهی، به چند ساعت تنهایی نیاز دارید، تیپ شخصیتی شما از نوع introversion خواهد بود.

تنها با یک گروه کوچک از دوستان نزدیک، ارتباط دارید

در دید اول ممکن است این گونه به نظر برسد، که افراد درون گرا مردم را دوست ندارند؛ در حالی که اینگونه نیست. زیرا با اینکه این گونه افراد، از حضور در جمع‌های خیلی شلوغ طفره می‌روند، اما معاشرت با گروه کوچکی از دوستان نزدیک، می‌تواند اوقات خوشی را برای آن‌ها رقم بزند. در واقع، درون گراها به جای آنکه دایره اجتماعی گسترده، اما سطحی داشته باشند، روابط عمیق و طولانی مدت را با افراد کمتر و صمیمی‌تر دنبال می‌کنند.

اگر شما نیز یک گروه کوچک اما صمیمی، از افراد در اطراف خود دارید، قطعا از زمره introversion به حساب می‌آیید. این نکته را به عنوان تفاوت افسردگی و درونگرایی در نظر داشته باشید که افراد افسرده، تا حد امکان از حضور در اجتماع و معاشرت با دیگران دوری می‌کنند.

شناختن شما برای مردم دشوار است

افراد با این تیپ شخصیتی، ساکت، محجوب و ملایم هستند؛ به طوری که معمولا خجالتی به نظر می‌رسند. هر چند خجالتی بودن برای این گونه افراد، دور از انتظار نیست، اما این نوع تیپ شخصیتی، تنها انرژی خود را برای گفت و گو با افراد نزدیک خود، صرف می‌کنند. به همین دلیل، معمولا دایره شناخت آن‌ها کوچکتر است.

شلوغی بیش از حد، باعث حواس پرتی شما می‌شود

یکی از جنبه‌های تفاوت افسردگی و درونگرایی، در نوع و میزان تمرکز افراد است. درون‌گراها زمانی می‌توانند تمرکز کافی داشته باشند، که اطراف آن‌ها خلوت و بدون روابط اضافی باشد. بنابراین، تمرکز برای انجام فعالیت‌های مختلف، آن هم در مکان‌های شلوغ، برای آن‌ها دشوار خواهد بود. اما عدم تمرکز و مشکلات حافظه‌ای از علائم اصلی افسردگی هستند.

این مشکلات، به صورت ریشه‌ای در فرد افسرده وجود دارند و ارتباطی با شلوغی نخواهند داشت؛ در صورتی که شما نیز در موقعیت‌های اجتماعی شلوغ یا پرمشغله، احساس غرق شدگی دارید و نمی‌توانید تمرکز کنید، ممکن است تیپ شخصیتی شما به introversion مربوط باشد.

بسیار خودآگاه هستید

یکی از ویژگی‌های شخصیتی افراد درونگرا این است، که زمان زیادی را صرف بررسی تجربیات درونی خود می‌کنند. به همین دلیل، این گونه افراد شناخت خوبی از خود داشته و انگیزه‌ها و احساسات خود را به خوبی درک می‌کنند. در واقع این افراد، عمده زمان خود را صرف یادگیری بیشتر در مورد خود خواهند کرد. به این ترتیب، اگر شما نیز نسبت به تمایلات درونی و شخصیت خود شناخت کافی دارید، تیپ شخصیتی شما از نوع درون‌گرا خواهد بود.

به یادگیری تصویری علاقه دارید

اغلب افراد درون گرا دوست دارند از طریق مشاهده و تماشا کردن، امور مختلف را یاد بگیرند. این در حالی است که برون‌گراها، عمدتا از مشاهده تجربه عملی و آزمون و خطا، فعالیت‌های جدید را آموزش می‌بینند. یک فرد درون گرا با مشاهده دیگران در حین انجام یک فعالیت خاص، تلاش می‌کند تا آن را یاد گرفته و در جایی خصوصی تمرین نماید. یکی از جنبه‌های تفاوت افسردگی و درونگرایی این است که افراد افسرده، اصلا تمایلی برای انجام فعالیت‌های جدید یا آموزش آن‌ها ندارند.

به دنبال مشاغلی هستید که به تنهایی انجام می‌گیرند

اگر به دنبال آن هستید تا شغلی با کمترین تعامل اجتماعی را انتخاب کنید، قطعا شخصیتی درونگرا دارید. در واقع، فعالیت‌ها و مشاغلی که شخص در آن به صورت کاملا مستقل عمل کرده، و نیازی به همکاری با دیگران ندارد، برای درون گراها بهترین گزینه هستند. مواردی مانند نویسندگی، حسابداری، طراح گرافیک، داروسازی و برنامه نویسی کامپیوتر، از جمله این مشاغل به حساب می‌آیند.

نکته دیگری که می‌تواند به درک تفاوت افسردگی و درونگرایی کمک کند این است که افراد افسرده، به شدت احساس ضعف دارند؛ به گونه‌ای که انجام فعالیت‌های روزمره و پیگیری امور شغلی برای آن‌ها، بسیار دشوار خواهد بود.

مهم‌ترین تفاوت افسردگی و درونگرایی چیست؟

افراد افسرده، معمولا تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران ندارند. در بیان ویژگی‌های افراد درون گرا به این مساله اشاره کردیم که این گونه افراد، اغلب، دایره ارتباطی کوچکی دارند؛ اما این به آن معنا نیست که درون گراها افسرده هستند. حال باید دید که از کجا می‌توان فهمید یک فرد درون گرا است یا افسرده. در واقع، باید بفهمیم تشخیص تفاوت افسردگی و درونگرایی چگونه است. آشنایی با علائم افسردگی می‌تواند کمک‌کننده باشد.healthline.com

تفاوت افسردگی و درونگرایی چیست؟

علائم افسردگی

لازم است بدانید که هر فرد، صرف نظر از برونگرا یا درونگرا بودن، ممکن است به اختلال روانی افسردگی دچار شود. از مهم‌ترین علائم افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندوه شدید و غم سنگین
  • بی‌انرژی بودن و احساس ضعف
  • احساس پوچی و بی‌ارزش بودن
  • فکر کردن به مرگ و افکار خودکشی

اگر به هر دلیلی، در حال کناره‌گیری از موقعیت‌ها یا فعالیت‌های اجتماعی هستید، به طوری که احساس غم زیاد، اضطراب یا نگرانی شدید دارید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید؛ بدون آنکه تیپ شخصیتی شما اهمیتی داشته باشد. با مشاهده چنین علائمی، حتما باید با یک پزشک متخصص اعصاب و روان مشورت نمایید.

در بحث تفاوت افسردگی و درونگرایی از نظر علائم، باید گفت که افراد درون گرا، از حضور در اجتماع دوری نمی‌کنند؛ بلکه آن‌ها روابط محدودتری دارند. این در حالی است که افراد افسرده، معمولا از برقراری ارتباط با دیگران خودداری کرده و تنهایی را ترجیح می‌دهند. بنابراین، شاید بتوان مهم‌ترین تفاوت افسردگی و درونگرایی را به همین نکته مربوط دانست.

تست افسردگی

هیچ گونه تست پزشکی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد. اما برای تشخیص این اختلال روانی، انجام یک آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند تا کمبود ویتامین یا کم کاری تیروئید را در فرد بررسی نماید؛ زیرا این گونه اختلالات، می‌توانند عامل افسردگی به حساب آیند.

در صورتی که در جواب آزمایش خون شخص، مشکل حادی وجود نداشته باشد، علائم افسردگی و شدت آن‌ها در او باید بررسی گردند. این کار باید توسط یک متخصص اعصاب و روان حرفه‌ای و مجرب انجام گیرد.

مطالعه پیشنهادی: فرق افسردگی با مالیخولیا

تفاوت افسردگی و درونگرایی از نظر درمان‌های روانشناسی

درونگرایی یک تیپ شخصیتی است و نیازی به درمان ندارد! در واقع، ژنتیک و طبیعت هر فردی، می‌تواند باعث درون گرا شدن او شود. این در حالی است که افسردگی یک اختلال روانی جدی به حساب می‌آید، که باید از طریق روان درمانی، درمان دارویی یا حتی روش‌های تخصصی‌تر مانند درمان افسردگی با آر تی‌ام اس یا الکتروشوک، تحت درمان قرار گیرد. به این ترتیب، تفاوت افسردگی و درونگرایی از نظر درمان، عملا مقایسه به جایی نبوده و بی‌معنا خواهد بود.

چه کسی می‌تواند تفاوت افسردگی و درونگرایی را تشخیص دهد؟

علاوه بر نشانه‌های افراد درون گرا که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، چنانچه احساس می‌کنید علائم افسردگی را در خود دارید و نمی‌توانید تفاوت افسردگی و درونگرایی را تشخیص دهید، حتما به یک پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید. تیم روانشناسی حاضر در کلینیک زیما درمان با نظارت دکتر الهام کاملی، می‌توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

افسردگی و درونگرایی، دو حالتی هستند که از نظر ویژگی‌های ظاهری، بسیار به هم شباهت دارند. این در حالی است که افسردگی، یک مشکل سلامت روان است و درون گرایی یک تیپ شخصیتی. تفاوت افسردگی و درونگرایی نیز دقیقا به همین مساله مربوط می‌شود. در واقع، شخص مبتلا به افسردگی باید در اسرع وقت درمان شود؛ در حالی که یک فرد درون گرا نیازی به درمان ندارد.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط