جدیدترین دارو میگرن در ایران

معرفی قرص جدید میگرن 2024

درمان میگرن، همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در بین مباحث پزشکی بوده است، که تحقیقات زیادی درباره آن انجام می‌گیرد؛ بر همین اساس، تعدادی داروی جدید میگرن و دستگاه‌های غیردارویی، تاکنون ارائه شده‌اند، که هر یک به نوبه خود می‌توانند در کاهش علائم میگرن یا پیشگیری از حمله میگرنی، تاثیرگذار باشند.

جدیدترین داروی ۲۰۲۳ میگرن، شامل آنتی بادی‌ها، قرص‌های مولکولی و داروهای مهار کننده هستند، که هر کدام اجزای خاصی در بدن را هدف قرار می‌دهند، تا بتوانند به درمان سردردهای میگرنی کمک نمایند. در ادامه مطلب، انواع داروهای جدید برای درمان میگرن را معرفی می‌کنیم، و نکاتی را درباره روش مصرف و یا موارد منع مصرف انواع قرص جدید میگرن ارائه خواهیم داد.

این مقاله صرفا جهت معرفی دارو، و آشنایی بیشتر با داروها بوده و به هیچ عنوان تجویز درمانی نمیباشد! مصرف هرگونه فراورده دارویی باید با تجویز و تشخیص پزشک متخصص برای هر بیمار انجام شود.

مطالعه پیشنهادی: ماساژ برای درمان سردرد میگرنی

انواع دارو برای میگرن چگونه عمل می‌کنند؟

داروهایی که برای درمان میگرن به کار می‌روند، از دو طریق می‌توانند اثربخش باشند؛ این داروها یا علائم میگرن را به طور کامل برطرف می‌کنند، یا از وقوع حمله میگرنی جلوگیری به عمل می‌آورند! در بین جدیدترین داروهای درمان میگرن، اسپری بینی Zavzpret، می‌تواند سردرد میگرنی را به طور کامل درمان کند. داروی کولیپتا (Qulipta) هم برای جلوگیری از سردردهای اپیزودی میگرنی، تجویز می‌گردد.migraineagain.com

انواع دارو برای میگرن چگونه عمل می‌کنند؟

داروهای مرتبط با Gepant

نوعی از داروی جدید میگرن، CGRP را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اثربخشی این دارو، برای اغلب بیماران زیاد بوده و در عین حال، حداقل عوارض جانبی را در پی خواهد داشت. داروهایی که می‌توانند CGRP را مسدود کنند، تحت عنوان Gepants شناخته می‌شوند. معمولا برای موارد حاد، این نوع داروها را تجویز می‌کنند؛ با این حال، با توجه به تاییدیه FDA، می‌توان از آن‌ها به عنوان درمان پیشگیرانه نیز کمک گرفت.

داروی Zavegepant (Zavzpret)

داروی Zavzpret، می‌تواند گیرنده‌های مربوط به CGRP را هدف قرار دهد. این داروی مولکولی، به شکل اسپری تولید می‌گردد، که از طریق بینی استعمال خواهد شد! برای حملات میگرنی همراه با اورا یا بدون آن، می‌توان از این دارو برای درمان سردرد استفاده کرد.

از مزایای داروی Zavzpret، می‌توان به این نکته اشاره کرد، که این دارو اولین دارویی است که بر روی CGRP اثر می‌گذارد، و به شکل اسپری قابل استفاده است. از طرفی، در حال حاضر این ماده دارویی، به یک گزینه عالی برای درمان سردرد میگرنی در اکثر بیماران تبدیل شده است. حتی برای کسانی که به دلیل علائم ناخوشایند میگرن، مانند تهوع، استفراغ یا گاستروپازیس، امکان مصرف داروهای خوراکی را ندارند، اسپری بینی، بهترین راهکار خواهد بود. ناگفته نماند که مدت زمان مورد نیاز برای اثربخشی Zavzpret، کمتر از ۱۵ دقیقه است!

داروی Zavzpret برای چه کسانی مناسب است؟

مصرف Zavzpret به عنوان داروی جدید میگرن، تنها برای بزرگسالان و در مواردی که فرد به میگرن حاد مبتلا باشد، توصیه می‌شود. از موارد منع مصرف این دارو، می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • زنان باردار
 • بانوانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عروقی شدید؛ مخصوصا کسانی که بیماری انقباض عروق خونی مانند سندروم رینود دارند
 • تمامی افرادی که نارسایی کبد دارند
 • افرادی که به بیماری‌های کلیه مبتلا هستند
 • بیمارانی که بیماری‌های قلبی شدید دارند

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، این است که Zavzpret، می‌تواند با انواع داروها تداخل پیدا کند! بنابراین، اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتما درباره آن با پزشک متخصص صحبت نمایید.

قرص جدید میگرن Atogepant (Qulipta)

یکی دیگر از داروهای مولکولی کوچک، که به عنوان داروی جدید میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کولیپتا نامیده می‌شود، که بر گیرنده CGRP تاثیر می‌گذارد. مصرف این قرص جدید میگرن به صورت روزانه بوده و عمدتا برای پیشگیری از میگرن اپیزودیک، تجویز می‌گردد. با این حال، FDA در نظر دارد تا تاییدیه مصرف کولپتا برای میگرن مزمن را نیز صادر نماید. این مساله، نشان می‌دهد که داروی مولکولی کولیپتا، یکی از بهترین داروهای جدید برای درمان میگرن بوده است.

موارد مصرف داروی کولیپتا کدامند؟

مصرف داروی کولیپتا برای بیمارانی توصیه می‌شود، که میگرن اپیزودیک دارند. اما موارد منع مصرف این دارو، درست مانند آنچه برای Zavzpret توضیح دادیم، شامل بانوان باردار یا شیرده و مبتلایان به بیماری‌های قلب و عروق، نارسایی‌های کلیه و مشکلات کبدی می‌شوند. از عوارض این دارو نیز می‌توان به کاهش اشت‌ها و کاهش وزن اشاره کرد. با اینکه ممکن است این نوع عوارض برای برخی افراد، خوشایند به نظر برسد، اما معمولا برای همه افراد ایمن نیست!

داروی Rimegepant (Nurtec ODT)

یکی دیگر از داروهای مولکولی کوچکی، که گیرنده CGRP را هدف قرار می‌دهد، نورتک نامیده می‌شود. این دارو، به عنوان یک داروی جدید میگرنی، می‌تواند اتصال CGRP به گیرنده را مسدود کرده و مانع از فعالیت آن گردد. مصرف این قرص، به شکل خوراکی است و به راحتی در دهان ذوب می‌شود! بنابراین حتی بدون نیاز به بلع نیز می‌توانید از خواص آن بهره‌مند شوید.

استفاده از این داروی جدید میگرن، هم برای درمان اختلالات میگرنی حاد، و هم برای پیشگیری از بروز سردردهای میگرنی توصیه می‌شود. مدت زمانی که لازم است تا اثربخشی نورتک مشاهده شود، حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه خواهد بود. همچنین، بیمارانی که برای درمان سردرد شدید از آن استفاده می‌کنند، معمولا پس از دو ساعت به بهبودی قابل توجهی می‌رسند. نکته‌ای که درباره مصرف داروی نورتک باید به آن توجه کنید، این است که این دارو، تنها به صورت یک دوز در روز باید مصرف شود، و بیشتر از آن توصیه نمی‌گردد.

برای افرادی که به منظور پیشگیری از حملات میگرنی، داروی نورتک را مصرف می‌کنند، باید در هفته اول دوز مصرفی را به صورت روزانه استفاده نمایند. موارد منع مصرف این دارو نیز، به زنان باردار، شیرده و افراد مبتلا به بیماری‌های عروق خونی، محدود می‌شوند.

داروی Ubrogepant (Ubrelvy)

داروی Ubrelvy، از آن داروهای مولکولی کوچک است، که گیرنده CGRP را غیر فعال می‌کند. این دارو با اتصال به این گیرنده، آن را مسدود کرده و عملکرد آن را منتفی می‌سازد. بنابراین کاملا در درمان سردردهای میگرنی موثر خواهد بود.

از داروی Ubrelvy برای درمان حملات میگرنی حاد استفاده می‌شود. در اکثر افراد، بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف این قرص جدید میگرن، علائم میگرن شروع به کاهش کرده و سردرد میگرنی، تسکین می‌یابد. مقدار مصرف داروی Ubrelvy نیز به صورت یک دوز در طول روز است، که اگر موثر واقع نگردد، می‌توان دوز دوم را تکرار کرد.

همه افرادی که بیماری عروقی شدید، اختلالات عروق مغزی و یا بیماری عروق کرونر دارند، ترجیحا نباید از این دارو استفاده نمایند! همچنین، زنان باردار و شیرده درباره مصرف Ubrelvy، ممنوعیت دارند.

جدیدترین آنتی بادی‌های مونوکلونال CGRP برای درمان میگرن

هنگامی که حرف از داروی جدید میگرن به میان می‌آید، نباید آنتی بادی‌های مونوکلونال CGRP را از یاد برد. مصرف این داروها، کمترین عوارض جانبی را در پی دارد؛ زیرا آنتی بادی‌های مونوکلونال دقیقا به هدفی متصل می‌شوند، که برای آن ساخته شده‌اند. به همین دلیل، عوارض داروهای پیشگیرانه‌ای را که ممکن است به بیش از یک هدف متصل گردند، در پی ندارند! بنابراین داروهای آنتی بادی نسبت به انواع قرص جدید میگرن، موثرتر و کم عارضه‌تر خواهند بود.What are the new drugs for the treatment of migraines?

در حال حاضر، ۴ نوع آنتی بادی مونوکلونال وجود دارند، که تاثیر مستقیمی بر فعالیت CGRP می‌گذارند. از این رو، مصرف آن‌ها در پیشگیری از حملات میگرنی، تاثیر منحصر به فردی دارد. این چهار دارو به قرار زیر هستند:

 • erenumab-aooe (Aimovig)
 • galcanezumab (Emgality)
 • fremanezumab (Ajovy)
 • eptinezumab (Vyepti)

دوزهای مصرفی این داروها، به صورت روزانه، ماهانه یا فصلی برنامه‌ریزی می‌شوند. هر بیمار بنا بر شرایط خود و با توجه به شدت علائم میگرن، مطابق با نظر پزشک، می‌تواند از این داروها در بازه‌های زمانی مشخص استفاده نماید. سه داروی اولی که نام بردیم، به صورت تزریق زیر پوست استفاده می‌شوند؛ اما داروی Vyepti تزریق داخل وریدی دارد.

اپتین زوماب (Vyepti)

این داروی جدید میگرن، آخرین آنتی بادی مونوکلونال است، که گیرنده CGRP را هدف قرار می‌دهد. مصرف ویپتی در بازه‌های سه ماهه برنامه‌ریزی می‌شود، که باید با تزریق داخل وریدی در طی انفوزیون داخل وریدی، به بدن بیمار وارد شود. معمولا برای تزریق این دارو، حدود یک ساعت زمان لازم است!

اپتین زوماب (Vyepti)

موارد مصرف Vyepti، برای پیشگیری از میگرن اپیزودیک و مزمن است. تجربه نشان می‌دهد که سرعت اثربخشی این دارو بسیار بالا خواهد بود؛ به طوری که بیماران در روز اول تجویز نیز، تاثیر آن را احساس می‌کنند. بر همین اساس، می‌توان آن را به عنوان یک داروی جدید میگرن هاد نیز معرفی کرد. موارد منع مصرف این دارو نیز، همانند آنچه برای نورتک توضیح دادیم، تعریف می‌گردند.

داروی Fremanezumab (Ajovy)

داروی آجووی نیز به عنوان یک آنتی بادی مونوکلونال، برای پیشگیری از میگرن اپیزودیک و مزمن، تجویز می‌گردد. این داروی جدید میگرنی، می‌تواند به دفع CGRP اضافی کمک کرده و مشکلات ناشی از آن را برطرف کرده یا کاهش دهد.

مصرف آجووی از طریق تزریق زیر پوستی است، و یک بار در ماه تزریق می‌گردد؛ از طرفی، برای کسانی که دوز بالاتر مصرف می‌کنند، در بازه‌های زمانی سه ماهه، باید تزریق آن تکرار شود. برای تزریق داروی آجووی نیز باید از تزریق کننده خودکار استفاده نمود که در آن سوزن مشخص نیست، اما پس از نگه داشتن تزریق کننده روی پوست و فشردن دکمه، دارو به بدن وارد می‌شود.

مدت زمان مورد نیاز برای اثربخشی داروی آجووی، حدود یک هفته است! البته اینکه آیا برای پیشگیری از میگرن، داروی مفیدی به حساب می‌آید یا نه، باید پس از چند دوره مصرف، مشخص گردد. بیماران قلب و عروق، افراد مبتلا به فشار خون و بانوان باردار، نباید آجووی مصرف کنند.

داروی Galcanezumab (Emgality)

این دارو نیز دقیقا مشابه با آجووی، به عنوان یک داروی جدید میگرن است، که مانند اسفنج، تمامی CGRP اضافی را جذب می‌کند. داروی Emgality نیز به صورت ماهیانه و از طریق تزریق زیر پوستی با تزریق کننده زیر جلدی، مصرف می‌شود. معمولا در بار اول، دو دوز تزریق می‌گردد، تا اثربخشی آن افزایش یابد و پس از آن، به صورت یک دوز در ماه، تکرار خواهد شد.

بیمارانی که به میگرن اپیزودیک و مزمن مبتلا هستند، می‌توانند کاندید مناسبی برای دریافت داروی امگالیتی باشند. از طرفی، این دارو برای پیشگیری از سردرد خوشه‌ای اپیزودیک نیز مناسب است! اثربخشی امگالیتی، حدود چند روز زمان می‌برد؛ با این حال، پیش بینی میزان اثربخشی آن، باید در طول یک بازه زمانی طولانی انجام گیرد!

داروی Erenumab-aooe (Aimovig)

نوع دیگری از آنتی بادی‌های مونوکلونال، که به عنوان داروی جدید میگرن مصرف می‌شود، Aimovig نام دارد. این داروی جدید، عمدتا برای افرادی که از روش‌های درمانی دیگر، نتیجه لازم را دریافت نکرده‌اند، تجویز می‌گردد. همچنین، برای پیشگیری از وقوع حمله میگرنی، از بهترین داروهای میگرن به حساب می‌آید. Aimovig اولین آنتی بادی بود، که با هدف درمان میگرن تولید شد.

داروی Erenumab-aooe (Aimovig)

نحوه مصرف آن به صورت تزریق زیر پوستی با تزریق کننده خودکار است، که در بازه‌های زمانی یک ماهه تکرار می‌شود. بیماران مبتلا به میگرن اپیزودیک و مزمن، می‌توانند برای پیشگیری از سردرد میگرنی و یا کاهش دفعات و شدت حملات میگرن، آن را به کار ببرند.

اثربخشی Aimovig چقدر زمان لازم دارد؟

این دارو، اغلب در هفته اول تاثیر خود را نشان می‌دهد؛ با این حال، Aimovig در اکثر موارد، برای پیشگیری از حمله میگرنی، تجویز می‌گردد. بنابراین باید پس از یک زمان طولانی، درباره میزان اثربخشی آن نظر داد.

موارد منع مصرف Aimovig

این افراد نباید از داروی Aimovig استفاده کنند:

 • بیماران مبتلا به فشار خون
 • کسانی که سابقه بالا رفتن فشار خون را دارند
 • افرادی که سابقه یبوست شدید دارند
 • بیماران مبتلا به سندروم رینود شدید، که انقباض عروق خونی انگشتان دست و پا در آن‌ها، باعث کبودی و سردی می‌گردد
 • بانوان باردار و شیرده

مطالعه پیشنهادی: آیا تزریق بوتاکس برای درمان میگرن خوبه؟

چه پزشکانی داروی جدید میگرن را تجویز می‌کنند؟

پزشکان با تجربه‌ای که دانش خود را به روزرسانی می‌کنند، می‌توانند آشنایی کافی با داروی جدید میگرن پیدا کرده، و در صورت امکان آن را برای بیماران خود تجویز نمایند. همچنین، چنانچه بیماران سوالاتی درباره مصرف جدیدترین داروهای میگرن ۲۰۲۳ دارند، می‌توانند از پزشکان متخصص بپرسند. در کلینیک زیما درمان، جمعی از پزشکان متخصص مغز و اعصاب حضور دارند که با دانش خود، می‌توانند درمان بیماران را بر اساس داروهای جدید، پیش ببرند! برای ملاقات حضوری با پزشکان این کلینیک، می‌توانید نوبت خود را در همین سایت رزرو نمایید.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط