کلینیک مغز و اعصاب و روان و درد زیمادرمان

ماساژ برای سردرد شدید میگرنی

آموزش ماساژ میگرن | درمان سردرد میگرنی با ماساژ

سردردهای شدید میگرنی، عمدتا باید از طریق مصرف دارو و پرهیز از عوامل محرک میگرن، درمان شوند؛ با این حال، در سال‌های اخیر، درمان میگرن با ماساژ به یک درمان تکمیلی برای این عارضه تبدیل شده است! معمولا افرادی که دچار سردرد میگرنی هستند، می‌توانند از طریق آموزش ماساژ میگرن، شدت و دفعات آن را کاهش داده و احساس بهتری داشته باشند. هر چند بهتر است این کار توسط یک متخصص ماساژ درمانی انجام گیرد.

در درمان سردرد میگرنی با ماساژ، فشاری ملایمی بر روی نقاط خاصی از سر و گردن، دست‌ها و پاها اعمال می‌شود، که می‌تواند بر درمان سردردهای میگرنی تاثیرگذار باشد. این فرایند را رفلکسولوژی می‌نامند، که بر اساس آن، اعضای بدن با یکدیگر مرتبط هستند و اعمال فشار بر یک نقطه، می‌تواند عملکرد اندام دیگر را بهبود بخشد؛ تا جایی که افراد را پر انرژی و جوان می‌سازد! استفاده از ماساژ برای درمان میگرن نیز بر اساس همین تکنیک انجام می‌گیرد، و کمک گرفتن از آن در کنار سایر درمان‌های تخصصی، می‌تواند به بهبود و مدیریت علائم میگرن کمک کند.

مطالعه پیشنهادی: آیا تزریق بوتاکس در درمان میگرن تاثیر دارد؟

آیا درمان میگرن با ماساژ امکان‌پذیر است؟

یکی از درمان‌های مکملی که در سال‌های اخیر، برای درمان سردردهای میگرنی به کار می‌رود، تکنیک رفلکسولوژی نام دارد که بر اساس ارتباط اعضای بدن با یکدیگر، طراحی و اجرا شده است. در درمان میگرن با ماساژ با این تکنیک، نقاط خاصی از بدن تحت فشار قرار گرفته و از این طریق، می‌توان در درمان سردرد میگرنی با ماساژ نتایج خوبی به دست آورد! جالب است بدانید که برخی از این نقاط، کاملا بی‌ارتباط با میگرن به نظر می‌رسند؛ اما با انتخاب صحیح نقاط فشاری، درد ناشی از میگرن، کمتر می‌شود.Massage Therapy for Headaches, Migraine and Sinusitis – MSCM

اصول رفلکسولوژی چیست؟

 • مبنای تکنیک رفلکسولوژی بر اساس نظریه‌های زیر است:
 • اعضای بدن با میدان‌های الکترومغناطیسی ارتباط برقرار می‌کنند.
 • یک مسیر مسدود را می‌توان باز کرده و جریان انرژی را در آن فعال نمود.
 • بیماری می‌تواند ارتباط بین اعضای بدن را مسدود کند.
 • با از بین بردن کریستال‌های اسید لاکتیک در پاها، می‌توان جریان انرژی را افزایش داد.
 • با اعمال فشار بر روی نقاط خاص بدن و انجام ماساژ دایره‌ای، می‌توان آرامش را افزایش داده و به درمان سردردهای میگرنی کمک کرد.

تحقیقات همچنان درباره درمان میگرن با ماساژ و رفلکسولوژی ادامه دارد. با این حال، تاکنون نتایج خوبی درباره نقش ماساژ در کاهش شدت درد، تعداد دفعات حملات سردرد و همچنین، مدت زمان سردرد در افراد مبتلا به میگرن، به دست آمده است.

بهترین نقاط فشار برای درمان سردرد میگرنی با ماساژ

با اینکه درمان میگرن با ماساژ، به عنوان یک درمان مکمل قابل استفاده است، اما زمانی می‌توان درمان سردرد میگرنی با ماساژ را به خوبی انجام داد و نتیجه گرفت، که دقیقا به نقطه‌های مشخص و صحیح، فشار اعمال گردد. در ادامه، مهم‌ترین نقاطی را که اعمال فشار به آن‌ها می‌تواند شدت درد را کاهش دهد، معرفی می‌کنیم.RMTAO – Massage Therapy for Headaches

دره اتحاد (Hegu) در دست

دره اتحاد که هگو نیز نامیده می‌شود، یکی از نقاطی است که در حین ماساژ برای درمان میگرن، مورد توجه قرار می‌گیرد. این نقطه، بین انگشت شست و انگشت اشاره دست قرار دارد؛ متخصصان طب فشاری بر این باورند که اعمال فشار بر این نقطه، می‌تواند شدت استرس و اضطراب را کاهش داده و به درمان سردرد میگرنی کمک کند. فشردن این نقطه، حتی به عنوان روش درمان میگرن در منزل نیز قابل انجام است و احساس بهتری در فرد ایجاد می‌کند.

چشم سوم و Drilling Bamboo در صورت

نقاط موثر در صورت برای درمان سردرد میگرنی با ماساژ، شامل چشم سوم و Drilling Bamboo هستند. چشم سوم که نام دیگر آن یین تانگ است، به نقطه‌ای گفته می‌شود که بین ابروها و در وسط پیشانی قرار می‌گیرد. اگر در حین ماساژ صورت، به این نقطه فشار اعمال شود، میزان تنش و درد در سر، صورت و چشم‌ها کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل، در درمان میگرن با ماساژ، نقطه چشم سوم در صورت، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نقطه Drilling Bamboo نیز ممکن است با نام زنژو به کار رود، که به اتصال پل بینی به دو برجستگی استخوان ابروها مربوط می‌شود. این نقطه فشاری نیز در هنگام درمان سردرد میگرنی با ماساژ، مورد توجه قرار می‌گیرد و پس از اعمال فشار بر این نقطه، می‌توان به درمان سردرد ناشی از فشار چشم و فشار سینوسی، امید داشت.

نقاط فشاری در گوش

یکی دیگر از نقاطی که باید در حین ماساژ برای درمان میگرن تحت فشار قرار گیرد، نقطه Ear Gate است که این نقطه را تحت عنوان ارمن (Ermen) نیز می‌شناسند. ایر گیت یا ارمن، در ناحیه بالاتر از پایه گوش که گوش به سر متصل شده است، قرار می‌گیرد. هنگامی که فشار به این نقطه وارد می‌گردد، تنش ایجاد شده در گوش و فک به تدریج کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه، سردرد میگرنی یا تنشی خفیف‌تر خواهد شد.

مهم ترین نقاط فشاری گوش برای درمان میگرن با ماساژ

نقطه دایس (Daith) نیز قسمتی از غضروف گوش است، که در بالای دهانه کانال گوش قرار دارد. این نقطه یکی دیگر از نقاط فشاری برای درمان میگرن با ماساژ است. اگر به این نقطه، فشار کافی اعمال شود، شدت تحریک اعصاب سه قلو و واگ تغییر کرده، و درد ناشی از میگرن کاهش پیدا می‌کند! به همین دلیل، این نقطه یکی از موثرترین نقاط فشاری برای درمان سردرد میگرنی با ماساژ است.

نقطه فشاری سوم در ناحیه گوش، ارجیان (Erjian) یا ایر اپکس (Ear Apex) نامیده می‌شود، که به آن راس گوش هم می‌گویند. این نقطه در وسط و بالای لاله گوش قرار دارد، و متخصصان طب فشاری معتقدند که اعمال فشار به این نقطه، علاوه بر کاهش درد گوش، می‌تواند میگرن و سردردهای تنشی را نیز مهار کند.

نقاط فشاری در گردن و شانه‌ها

دو نقطه فشاری که در ناحیه اتصال پایه جمجمه به گردن قرار دارند، تحت عنوان دروازه‌های هوشیاری (آگاهی) نامیده می‌شوند. البته نام تخصصی دروازه‌های هوشیاری را فنگ چی (Feng Chi) گذاشته‌اند؛ در هر حال، برای اینکه بتوان سردرد میگرنی را تسکین داد، و یا دردهای منتشر شده در گردن را بهبود بخشید، می‌توان نقاط فنگ چی را تحت فشار قرار داد.

چاه شانه نیز که به عنوان جیان جینگ (Jian Jing) شناخته می‌شود، یک نقطه فشار در بالای هر شانه است که در نزدیکی قاعده گردن و در عضلات ذوزنقه فوقانی قرار می‌گیرد. معمولا در درمان میگرن با ماساژ، اعمال فشار به این نقاط، باعث کاهش استرس و از بین رفتن تنش عضلانی و سردرد خواهد شد.

مهم‌ترین نقاط فشاری در پاها

تایی چونگ، نقطه‌ای فشاری در پنجه پا است، که بین انگشت شست پا و انگشت دوم قرار دارد. درمانگران طب فشاری بر این باورند که اگر فشار کافی به این نقطه اعمال گردد، سطح استرس کمتر شده و می‌توان به نتیجه خوبی از درمان سردرد میگرنی با ماساژ رسید!

نقطه فشاری دیگر در پنجه پا، مربوط به فاصله بین انگشتان چهارم و پنجم است، که به لبه بیرونی پا نزدیک‌تر خواهد بود. تجربه نشان می‌دهد که اعمال فشار بر این نقطه، تعداد دفعات بروز میگرن را کاهش می‌دهد. نقطه دیگری که در هنگام ماساژ برای درمان میگرن تحت فشار قرار می‌گیرد، نقطه متحرک (Moving Point) نامیده می‌شود، که در جایی میان شست پا و انگشت دوم قرار دارد. اعمال فشار در نقطه متحرک، علاوه بر درمان سردرد میگرنی، برای پاکسازی سینوس‌ها و بهبود عملکرد کبد نیز مفید است!

استفاده از طب سوزنی برای درمان میگرن

غیر از درمان میگرن با ماساژ بر اساس تکنیک رفلکسولوژی، تجربه نشان می‌دهد که استفاده از طب سوزنی هم می‌تواند برای درمان سردردهای میگرنی مفید باشد. در این طب، از سوزن‌های بسیار نازک و خاصی استفاده می‌شود، که در قسمت‌های مختلف بدن فرو می‌روند. بسته به اینکه التهاب و درد در کدام قسمت بدن ایجاد شده باشد، سوزن‌ها باید در نقاط مشخصی فرو روند.

به طور کلی، برخلاف تکنیک رفلکسولوژی، که از فشار و ماساژ برای درمان سردرد میگرنی استفاده می‌کند، در طب سوزنی نقاط فشاری که در قسمت قبل توضیح داده شده‌اند، با سوزن‌های مخصوص تحریک می‌گردند. معمولا با تکرار درمان، می‌توان از شدت علائم و تعداد دفعات میگرن، کاست.

برای ماساژ میگرن به چه کسی باید مراجعه کرد؟

با اینکه درمان سردردهای میگرنی با ماساژ، می‌تواند نتیجه خوبی برای بیماران مبتلا به این عارضه در برداشته باشد، اما ماساژ برای میگرن به تخصص و مهارت خاص خود نیاز دارد. در واقع، فردی که قرار است برای درمان میگرن با ماساژ به شما کمک کند، باید مهارت‌ها و توانایی‌های زیر را داشته باشد:

 • درک آناتومی سر و گردن
 • شناخت سردردهای اولیه و ثانویه
 • توجه به سردرد تنشی، خوشه‌ای، میگرن و سردرد صورت
 • آشنایی با دستورالعمل‌های اساسی برای درمان سردرد با ماساژ
 • لمس و ارزیابی بصری صحیح
 • اعمال فشار به نقاط صحیح

در چه صورتی می‌توان از ماساژ برای درمان میگرن استفاده کرد؟

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید، این است که درمان میگرن با ماساژ، یک درمان مکمل به حساب می‌آید. بنابراین تنها زمانی می‌توانید از این روش استفاده کنید، که تحت نظر یک پزشک متخصص، از روش‌های درمانی مرسوم استفاده کرده و سپس با تایید پزشک خود، از ماساژ درمانی برای میگرن کمک بگیرید. ضمن اینکه اگر احساس می‌کنید با انجام ماساژ، شدت دردهای میگرنی چندان تفاوتی نداشته و یا حتی بدتر شده است، درمان با ماساژ را متوقف کرده و این مساله را حتما به پزشک خود گزارش دهید.

شرط استفاده از درمان ماساژ برای میگرن

مطالعه پیشنهادی: روش های درمان میگرن در منزل

بهترین متخصص برای درمان میگرن کیست؟

پیش از آنکه بتوانید برای درمان میگرن با ماساژ اقدام کنید، حتما باید توسط یک پزشک متخصص مغز و اعصاب، معاینات اولیه انجام گیرد. برای این کار می‌توانید از پزشکان متخصص حاضر در کلینیک داخلی مغز و اعصاب و ستون فقرات زیما درمان، کمک بگیرید. آن‌ها پس از تشخیص اولیه بیماری، نکات آموزشی و مراقبت‌های اولیه را به شما آموزش داده و در صورت نیاز، استفاده از ماساژ درمانی برای درمان میگرن را توصیه می‌کنند.

از آنجا که درمان میگرن به طور کامل امکان‌پذیر نیست

استفاده از روش‌های مجاز برای کاهش سردردهای میگرنی، به ایجاد احساس بهتر در بیماران مبتلا به این اختلال کمک می‌کند. درمان میگرن با ماساژ نیز یکی از این درمان‌های مکمل است، که بیماران می‌توانند پس از دریافت تاییدیه پزشک، آن را انجام دهند. در این روش درمانی، اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن، می‌تواند شدت سردرد را کاهش دهد. درمان سردرد میگرنی با ماساژ، در اغلب بیماران مبتلا به میگرن، اثربخشی خوبی خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط