جدیدترین درمان سردردهای شدید میگرنی

آخرین درمان میگرن | جدیدترین و موثرترین روش درمان سردردهای میگرنی

با اینکه هنوز درمان میگرن به طور قطعی مشخص نشده، اما تحقیقات زیادی درباره جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی انجام گرفته است؛ به طوری که پیشرفت تحقیقات در این زمینه، در دو سال گذشته نسبت به زمان‌های قبل، بسیار بیشتر بوده است. این تحقیقات، عمدتا به یافتن داروهای جدید و روش‌های نوین برای درمان میگرن، مانند اسپری بینی یا تزریق سوزنی، مربوط می‌شود؛ به طوری که برخی از این داروها، می‌توانند سردردهای شدید را ظرف ۲ تا ۴ ساعت پس از حمله، برطرف کنند.

علاوه بر داروها و مواد مصرفی، دستگاه‌های تعدیل‌کننده عصبی جدیدی نیز طراحی شده‌اند، که از طریق تحریک الکتریکی، می‌توانند تغییراتی را بر سیستم عصبی اعمال کرده و به درمان میگرن، کمک نمایند. شما زمانی می‌توانید از درمان‌های مدرن میگرن کمک بگیرید، که به پزشکان متخصص مغز و اعصاب با اطلاعات به روز رسانی شده مراجعه نمایید! در غیر این صورت، امکان استفاده از آخرین روش‌های درمان سردرد میگرنی را نخواهید داشت.

جدیدترین دارو برای توقف حمله میگرنی؛ داروهای حاد (Acute Medications)

تحقیقات زیادی بر روی جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی با دارو انجام گرفته‌اند، که منجر به یافتن داروهای حاد برای توقف حمله شده‌اند. معمولا این داروها، باید به محض مشاهده علائم مصرف شوند، تا اثربخشی لازم را داشته باشند. از مهم‌ترین داروهای جدید برای درمان میگرن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای 5-HT1f؛ نحوه تاثیر این داروها، بر روی مسیرهای درد است. به طوری که تمامی علائم میگرن از جمله سردرد را متوقف می‌کنند. مصرف این نوع دارو، ممکن است عوارضی مانند خستگی، سرگیجه، گزگز و بی‌حسی پوست را در پی داشته باشد.
 • سلکوکسیب (Celecoxib)؛ مصرف این دارو، از سال ۱۹۹۸ برای آرتریت رایج بوده است. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند، که مصرف آن به کاهش علائم میگرن در برخی افراد، کمک می‌کند. FDA نیز سلکوکسیب مایع را به عنوان جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، تایید کرده است که از عوارض جانبی آن، می‌توان به لخته شدن خون و تاثیر بر سیستم گوارش اشاره کرد.
 • مولکول‌های کوچک آنتاگونیست CGRP؛ گروهی از داروها مانند rimegepant (Nurtec)  و ubrogepant (Ubrelvy)، می‌توانند مولکولی تحت عنوان CGRP را مسدود کنند. این مولکول باعث افزایش قطر عروق خونی در حین میگرن می‌شود، که شدت سردرد را افزایش می‌دهد. مصرف این نوع دارو، حدود ۶۰ دقیقه زمان نیاز دارد، تا درد را تسکین دهد؛ با این حال، عوارضی مانند حالت تهوع، خشکی دهان و خواب آلودگی را نیز در پی دارد.
 • داروی Zavegepant؛ این دارو که به شکل اسپری از طریق بینی مصرف می‌شود نیز، برای مسدود کردن سی جی آر پی به کار می‌رود. افرادی که امکان مصرف داروی خوراکی را ندارند، و یا باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، علائم میگرن را برطرف کنند، می‌توانند از این اسپری استفاده نمایند. این دارو هم می‌تواند باعث سرگیجه، خشکی دهان یا حالت تهوع شود.
 • اسپری بینی دی هیدروارگوتامین مزیلات (Trudhesa)؛ داروی DHE یکی از گزینه‌هایی است که پزشکان، برای درمان میگرن از آن استفاده می‌کردند. اما اسپری بینی Trudhesa، به دلیل جذب بهتری که دارد، اثربخشی سریع‌تری نیز نشان می‌دهد.

جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی؛ داروهای پیشگیرانه

گروه دیگری از داروها، که به عنوان جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، مورد استفاده قرار می‌گیرند، داروهای پیشگیرانه هستند، که از شروع حملات میگرنی پیشگیری می‌کنند؛ از جمله این داروها می‌توان آنتی بادی‌های مونوکلونال CGRP را نام برد.New Treatments for Migraine | American Migraine Foundation

آنتی بادی‌های مونوکلونال CGRP

داروهایی مانند erenumab (Aimovig)، fremanezumab (Ajovy)  و galcanezumab (Emgality)، از جدیدترین داروها برای درمان میگرن به حساب می‌آیند. این داروها باید تقریبا به صورت ماهانه و به شکل تزریقی، دریافت شوند. آنتی بادی مونوکلونال دیگری نیز تحت عنوان اپتینزوماب وجود دارد، که دوره مصرف آن به صورت سه ماه یک بار و به شکل وریدی خواهد بود.

جدیدترین دستگاه‌ها برای درمان میگرن

جالب است بدانید که جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، تنها به داروها محدود نمی‌شود؛ بلکه محققان در تلاش هستند تا با کمک دستگاه‌ها نیز، بتوانند علائم میگرن را کاهش دهند! مکانیسم عملکرد این دستگاه‌ها، با یکدیگر متفاوت بوده و هر یک به نوعی، می‌توانند فعالیت سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار دهند. در ادامه این دستگاه‌ها را معرفی می‌کنیم.

دستگاه تعدیل عصبی

نحوه عملکرد دستگاه‌هایی که برای تعدیل عصبی به کار می‌روند، بر اساس جریان الکتریکی است، که فعالیت سیستم عصبی را تقویت یا تضعیف می‌کند. برای مثال، ممکن است یک هدبند، بازوبند یا الکترود دستی، نقش دستگاه تعدیل عصبی را داشته باشد، که سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند! قیمت این نوع دستگاه‌ها بالا است و استفاده از آن‌ها، به تایید متخصص مغز و اعصاب نیاز دارد.

دستگاه‌های درمانگر میگرن

تحریک SPG برای درمان میگرن

یکی از جدیدترین دستگاه‌ها برای درمان میگرن، دستگاهی است که از طریق دهان، در استخوان گونه کاشت می‌شود. منظور از تحریک SPG، تحریک سلول‌های عصبی تحت عنوان گانگلیون اسفنوپالاتین است، که این کار می‌تواند به عنوان جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی به کار رود! البته تحقیقات درباره کاربرد این دستگاه همچنان ادامه دارد، و عملکرد آن باید با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

مطالعه پیشنهادی: ماساژ برای درمان سردردهای میگرنی

جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی؛ تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

از حدود ۱۰ سال پیش، یک روش درمانی جدید برای میگرن پیشنهاد شد که طی آن، پزشک به حدود ۳۱ نقطه از نواحی سر و گردن، بوتاکس تزریق می‌کرد. این روش درمانی، عمدتا برای کسانی به کار می‌رود که حداقل ۱۵ روز در ماه را با سردرد ناشی از میگرن، دست و پنجه نرم می‌کنند.

بوتاکس به دلیل ایجاد فلج موضعی، از کشش ماهیچه‌ها جلوگیری کرده، و مانع از شروع میگرن می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای تزریق بوتاکس برای میگرن، حدود ۲۰ دقیقه است و نتیجه آن، تا سه ماه ماندگار خواهد بود! در حال حاضر، بسیاری از افراد، از تزریق بوتاکس به عنوان جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، استفاده می‌کنند.

جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی؛ روش بیهوشی خفیف

یکی دیگر از روش‌های نوین برای درمان میگرن، که در سال‌های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته، بیهوشی خفیف است که همچنان باید مورد مطالعه قرار گیرد.

 • مسدود کردن عصب SPG؛ پزشکان از اوایل دهه ۱۹۰۰ در تلاش بودند، تا از طریق بی‌حس کردن اس پی جی، مسیر انتقال سیگنال‌های درد به عصب سه قلو را مسدود کنند! عصب سه قلو، منبع اصلی سردرد میگرنی است. در گذشته ماده بی‌حس‌کننده، روی سواب‌های پنبه‌ای در پشت بینی، به کار می‌رفت. در حالی که در جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، از یک سوزن استفاده می‌شود، که به کمک اشعه ایکس هدایت می‌گردد. در آخرین درمان میگرن با روش مسدود کردن اس پی جی، از یک لوله کوچک تحت عنوان کاتتر برای هدایت ماده بیهوشی به یک نقطه خاص، استفاده می‌شود. کاتتر باید از طریق سوراخ بینی وارد شده و به سمت نقطه مورد نظر هدایت گردد! پس از تزریق ماده بیهوشی، فرد تا مدت‌ها احساس سردرد شدید میگرنی نخواهد داشت؛ این روش درمانی، به بیهوشی نیاز ندارد.
 • تزریق نقطه ماشه‌ای؛ روش دیگری که در درمان بیهوشی خفیف برای میگرن، به کار می‌رود، تزریق نقطه ماشه‌ای است. به این معنا که پزشک متخصص، باید داروهای بی‌حس‌کننده را به عضله بدن بیمار تزریق کند، تا سیگنال‌های درد کمتر از قبل انتشار یابند. ممکن است پزشک برای کاهش حجم تورم در عضلات و بافت، از داروی استروئید استفاده کند. طول سوزن مورد استفاده زیاد است و ماهیچه را می‌شکافد، که همین امر، باعث رهایی و شل شدن عضله خواهد شد!

جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی؛ تغییر در سبک زندگی

اصلاح سبک زندگی و انتخاب یک الگوی مناسب، در درمان انواع بیماری‌های جسمی و روحی تاثیرگذار است. به همین دلیل، در تحقیق برای جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، تحقیقات زیادی در این باره انجام گرفته است. در ادامه، به چند مورد از مراقبت‌هایی که می‌توانند به کاهش سردرد میگرنی کمک کنند، اشاره می‌کنیم:

اصلاح سبک زندگی برای درمان میگرن

 • خواب کافی؛ بیمار مبتلا به میگرن، باید استراحت کافی داشته باشد. حدود ۸ ساعت خواب با کیفیت در طول شبانه روز، برای این افراد لازم است. فرد باید یک برنامه منظم برای خواب خود داشته باشد، و آن را به شکل یک روتین متناسب با ریتم طبیعی بدن، دنبال کند.
 • رژیم غذایی مناسب؛ انتخاب غذا می‌تواند بر شدت سردرد میگرنی تاثیر بگذارد. یک رژیم غذایی سالم و متعادلی که به صورت منظم دنبال می‌شود، باعث بهبود حس و حال بیمار شده و احتمالا از بروز سردرد نیز جلوگیری خواهد کرد. اغلب بیمارانی که به میگرن مبتلا هستند، با مصرف وعده‌های غذایی کوچک، سبک و مکرر، می‌توانند این معضل را مدیریت نمایند.
 • ورزش کردن؛ داشتن تحرک کافی، مخصوصا در فضای خارج از منزل، علاوه بر افزایش حس نشاط، سیستم خواب را نیز تنظیم می‌کند. مسلما با تنظیم برنامه خواب و افزایش کیفیت آن، احتمال بروز سردرد کاهش می‌یابد.
 • کمک گرفتن از تکنیک‌های تمدد اعصاب؛ هر نوع تکنیکی که بتواند شدت استرس را کاهش دهد، تاثیر مستقیمی بر بروز علائم میگرن دارد. یوگا، مدیتیشن و بیوفیدبک، از جمله روش‌های تمدد اعصاب هستند، که به کنترل سردرد کمک می‌کنند.
 • تنظیم هورمون‌های بدن؛ تحقیقات نشان می‌دهند که سطح استروژن در بدن، می‌تواند عامل بروز میگرن باشد. برای مثال، برخی از زنان در اواخر دوران بارداری خود، که سطح استروژن بالا است، میگرن کمتری دارند. یا مثلا درست قبل از شروع چرخه قاعدگی، که مقدار استروژن خون کاهش پیدا می‌کند، دچار سردرد خواهند شد. برای بررسی تاثیر هورمون بر سردرد میگرنی، می‌توانید علائم خود را با در نظر گرفتن زمان سیکل قاعدگی، در یک دفترچه یادداشت کرده، و ارتباط آن‌ها را بررسی کنید. این اطلاعات می‌تواند در انتخاب جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی، توسط متخصص مغز و اعصاب، برای شما مفید باشد. از طرفی، اگر قصد پیشگیری از بارداری را دارید، او می‌تواند در همکاری با متخصص زنان، یک درمان جایگزین هورمونی را برای شما انتخاب کند، تا در پیشگیری از بارداری موفق‌تر عمل کنید.

کمک گرفتن از روش‌های مشاوره درمانی در درمان میگرن

در بین جدیدترین روش‌های درمان میگرن، شرکت در جلسات مشاوره بسیار اهمیت پیدا کرده است! در واقع، تحقیقات علمی نشان می‌دهند، که مشاوره به درمان میگرن کمک می‌کند. درمان شناختی رفتاری CBT یکی از روش‌های روان درمانی است، که بیمار به کمک آن‌ها می‌تواند الگوهای فکری و رفتاری خود را اصلاح کند. به این ترتیب، هر نوع رفتار و عملکردی که باعث افزایش تنش شده، و خطر بروز حمله میگرنی را تشدید می‌کند، از این طریق برطرف می‌گردد.

روش درمان پذیرش و تعهد (ACT)، تکنیک دیگری در روان درمانی است، که بیمار به جای کنترل کامل بیماری و یا نادیده گرفتن آن، برای پذیرش بیماری خود تشویق می‌شود. در واقع، بیمار می‌آموزد که بر سردردهای میگرنی خود تمرکز نکند، و به جای آن، برای رسیدن به اهداف و ارزش‌های مورد نظر خود تلاش کند.

بهترین مرکز برای استفاده از جدیدترین روش‌های درمان سردرد میگرنی

پیش از این اشاره کردیم که تنها متخصصان مغز و اعصاب، با اطلاعات به روز رسانی شده، می‌توانند جدیدترین روش درمان سردرد میگرنی را برای بیماران تجویز نمایند. تیم متخصصین مغز و اعصاب حاضر در کلینیک زیما درمان، از بهترین پزشکان در این زمینه هستند، که با آگاهی از دانش روز، می‌توانند زمینه را برای بهره‌برداری از روش‌های نوین برای درمان میگرن، فراهم سازند. جهت مشاوره با پزشکان این مرکز تخصصی و دریافت راهنمایی‌های لازم، می‌توانید از طریق همین وب سایت، نوبت خود را رزرو نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط