درمان دیسک کمر در منزل؛ درمان سریع درد دیسک در خانه

درمان دیسک کمر در منزل | درمان سریع درد دیسک در خانه

فتق دیسک کمر، باعث اعمال فشار بر اعصاب ستون فقرات شده، و احساس درد و گزگز را در نواحی اطراف آن ایجاد می‌کند. درمان سریع درد دیسک در خانه، یکی از مواردی است که افراد مبتلا به این ناهنجاری، همواره به دنبال آن هستند. آشنایی با برخی درمان‌های خانگی برای دیسک کمر، کمک می‌کند تا بتوان در کمترین زمان ممکن، شدت درد را کاهش داد! استفاده از کمپرس سرد و گرم، ماساژ درمانی، ورزش و فیزیوتراپی، از جمله روش‌هایی هستند که برای درمان دیسک کمر در منزل پیشنهاد می‌شوند.

در مواردی که بیرون زدگی دیسک کمر، چندان شدید نباشد، استراحت همراه با روش‌های تسکین درد، به فرد کمک می‌کند تا درمان دیسک کمر بدون جراحی را با موفقیت پشت سر بگذارد؛ اما اگر فتق دیسک شدید رخ دهد، درمان‌های خانگی فتق موثر نبوده و بیمار باید تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب، درمان‌های پیچیده‌تری را انجام دهد. در ادامه این مقاله، به معرفی چند روش برای درمان سریع درد دیسک در خانه می‌پردازیم.

مطالعه پیشنهادی: علائم دیسک کمر چیست؟

استفاده از پمادهای موضعی برای درمان سریع درد دیسک

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای بهبود کمردرد در خانه به کار می‌رود، استفاده از پمادهای موضعی یا انواع چسب روی پوست است. عملکرد این گونه پمادها و چسب‌ها، به گونه‌ای است که انتهای عصبی در عضلات را گیج کرده و به درمان سریع درد دیسک در خانه کمک می‌کند! در واقع، پمادها و چسب‌ها می‌توانند باعث ایجاد سردی یا گرمی در محل دیسک شوند؛ در نتیجه، انتهای عصب‌ها به جای تشخیص درد، به سمت تغییرات دمایی ایجاد شده منحرف می‌گردند، و این یعنی شدت درد کاهش پیدا می‌کند!

مصرف داروهای ضد درد خوراکی برای درمان درد دیسک

روش دیگری که برای درمان سریع درد دیسک در خانه به کار می‌رود، استفاده از داروهای مسکن خوراکی است. اغلب این داروها را می‌توان بدون نسخه، از داروخانه تهیه کرده و مصرف نمود. دقت کنید که برای درمان درد دیسک کمر در منزل، بهتر است از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند ناپروکسن و ایبوپروفن استفاده کنید. این گونه داروها به دلیل خواص ضد التهابی که دارند، به درمان سریع درد دیسک در منزل کمک می‌کنند؛ ضمن اینکه با کاهش التهاب، میزان تحرک و دامنه حرکتی کمر را نیز بهبود می‌بخشند.

مصرف مواد غذایی ضد التهاب

از آنجا که کاهش التهاب در اطراف دیسک کمر می‌تواند به درمان سریع درد آن کمک نماید، بنابراین بهتر است از یک رژیم غذایی ضد التهابی استفاده کنید. این رژیم غذایی باید به گونه‌ای باشد که انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن در آن وجود داشته باشند. همچنین، در ترکیب‌بندی برنامه غذایی باید موادی انتخاب شوند، که باعث افزایش وزن نگردند! زیرا این مساله، می‌تواند باعث افزایش فشار بر ستون فقرات و دیسک بیرون زده شود، که خود منجر به افزایش درد دیسک کمر خواهد شد.

در حالت کلی، یک رژیم غذایی سالم، باید انواع سبزیجات و میوه‌های تازه را در بر بگیرد. از بهترین غذاهای ضد التهاب که می‌توانند در درمان سریع درد دیسک در خانه به شما کمک کنند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گیلاس
 • پرتقال
 • توت فرنگی
 • گوجه فرنگی
 • اسفناج
 • بلوبری
 • کلم پیچ

این نکته را در نظر داشته باشید که کاهش مصرف قند و شکر، می‌تواند میزان التهاب بدن را کاهش داده، و از طرفی، به کم کردن وزن کمک می‌کند. به این ترتیب، عدم مصرف قند هم در کاهش فشار روی کمر تاثیرگذار است، و هم به درمان درد دیسک کمر در منزل کمک خواهد کرد.

تاثیر کمپرس سرد و گرم بر درمان درد دیسک کمر

یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای کمردرد، استفاده از کمپرس سرد و گرم است. در واقع، برای آنکه شدت درد کمر کمتر شود، ابتدا باید منبع و محل درد مشخص شده و سپس کمپرس سرد یا گرم را بر اساس آن انتخاب نمایید. در مواردی که بیرون زدگی دیسک کمر باعث ایجاد درد می‌شود، گرما درمانی به کاهش تنش عضلات کمک کرده و دامنه حرکتی را افزایش می‌دهد. به این ترتیب، کمپرس گرم باعث درمان سریع درد دیسک در خانه خواهد شد.

کمپرس سرد و گرم برای کاهش سریع درد دیسک در خانه

گاهی فشار وارد بر عصب سیاتیک باعث کمردرد می‌شود و این درد، به سمت پاها هدایت خواهد شد. در این موارد، سرما درمانی از شعله ور شدن درد سیاتیک پیشگیری کرده، و میزان التهاب موجود در این ناحیه را کاهش می‌دهد. در صورتی که به دلیل فشار بر سیاتیک، اسپاسم عضلانی ایجاد شده باشد، یخ درمانی یا کمپرس سرد کمک‌کننده خواهد بود.

کمپرس سرد و گرم ترکیبی برای درمان کمر درد در خانه!

گاهی می‌توان از ترکیب کمپرس سرد و گرم برای درمان سریع درد دیسک در خانه کمک گرفت! به این ترتیب که ابتدا کمپرس گرم را در یک حوله پیچیده و بر روی محل مورد نظر قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه صبر کنید. سپس کمپرس را برداشته و پس از ۲۰ دقیقه، مجددا این حرکت را تکرار نمایید. این کار را چند بار انجام دهید تا گرفتگی و تنش عضلات و التهاب در ناحیه دیسک، کمتر گردد. سپس، از کمپرس سرد با همین تکنیک استفاده نمایید. کمپرس سرد خود را نیز حتما در یک دستمال یا حوله بپیچید تا پوست دچار آسیب نشود.

اصلاح وضعیت بدن هنگام نشستن و خوابیدن

برای اینکه بتوانید به درمان درد دیسک کمر در منزل بپردازید، باید حتما وضعیت نشستن و خوابیدن خود را اصلاح کنید؛ زیرا غیر اصولی بودن وضعیت خواب و نشستن، می‌تواند شدت درد ناشی از فتق دیسک را افزایش دهد. همچنین، از تشک و بالش مخصوص استفاده کنید، تا بدنتان در موقعیت صحیحی قرار گرفته و کمترین درد را داشته باشید.

در صورتی که در خانه کار انجام می‌دهید، حتما باید ارگونومی مناسب محل کار را رعایت کنید؛ زیرا نشستن غیر اصولی، علاوه بر کمردرد، فشار چشم و سفتی عضلات را نیز در پی خواهد داشت. قرار دادن بدن در موقعیت صحیح، به سلامت عمومی ستون فقرات، دست‌ها و بازوها کمک خواهد کرد.

انتخاب کفش مناسب برای کاهش درد کمر

انتخاب کفش مناسب به شما کمک می‌کند تا بدن خود را تراز کنید! هر چه میزان هم‌ترازی لگن، زانو و پاها بیشتر باشد، درد ناشی از فتق دیسک کمتر می‌شود. کفش‌های پاشنه بلند و یا کفش‌هایی که بالشتک ضعیف دارند، می‌توانند این مشکل را مضاعف کنند.

برای اینکه بتوانید در درمان سریع درد دیسک در خانه موفق‌تر عمل کنید، حتما باید از کفش‌های استاندارد استفاده کنید. همچنین، تا حد امکان کفش‌های پاشنه بلند را کنار گذاشته و استفاده از دمپایی و کفش‌های تخت را نیز به حداقل برسانید.

حرکات کششی مناسب برای کمر را انجام دهید

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای کمردرد، انجام حرکات کششی اصولی است، که میزان اسپاسم عضلات را کاهش داده و فشار دیسک بر روی اعصاب را کمتر می‌کند. داشتن یک برنامه تمرینی منظم و تکرار حرکات کششی، باعث می‌شود تا دامنه حرکتی بهبود یافته و وضعیت بدن در موقعیت صحیح قرار گیرد. از جمله حرکات کششی اصولی برای درمان سریع درد دیسک در خانه، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لانژ
 • ژست کودک
 • ژست پل
 • کشش زانو تا سینه

این نکته در نظر داشته باشید که مشورت با یک متخصص مغز و اعصاب یا فیزیوتراپیست، در این زمینه لازم است؛ زیرا هر گونه حرکت ورزشی غیر اصولی، می‌تواند شدت فتق دیسک را بیشتر کرده و به بیشتر شدن کمردرد دامن بزند.

ورزش کردن برای درمان دیسک کمر در منزل

هر چه میزان تحرک بدن کمتر باشد، اسپاسم عضلات و گرفتگی ماهیچه‌ها بیشتر خواهد بود. در واقع، ورزش کردن هم می‌تواند به درمان دیسک کمر در منزل کمک کند، و هم برای افرادی که هنوز به این ناهنجاری مبتلا نشده‌اند، احتمال ابتلا را کاهش می‌دهد. در هر حال، ورزش منظم در خانه، بهترین درمان ممکن برای کمردرد خواهد بود.

نقش ورزش بر درمان درد دیسک کمر در منزل

برای تنظیم برنامه ورزشی مناسب، حتما با پزشک خود مشورت کنید. قرار گرفتن بدن در وضعیت صحیح در هنگام ورزش کردن، به شما کمک می‌کند تا درمان فتق دیسک کمر در خانه را با بهترین روش‌ها انجام دهید. عدم رعایت این موضوع، نه تنها به درمان دیسک کمر بدون جراحی کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است میزان بیرون زدگی دیسک تشدید شده و درمان‌های پیچیده‌تری را طلب نماید.

شما می‌توانید ابتدا با کمک حرکات کششی شروع کرده و سپس، فعالیت‌های بدنی مورد علاقه خود را انجام دهید تا در نهایت، عضلات کمر و ماهیچه‌ها تقویت گردند و شدت تنش کاهش پیدا کند. از حرکات ورزشی در این زمینه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کرانچ‌های جزئی
 • کشش همسترینگ
 • نشستن روی پاها (در حالی که به دیوار تکیه داده‌اید)
 • تمرینات هوازی

استراحت کافی برای درمان کمردرد در خانه

ساده‌ترین روش درمان سریع درد دیسک در خانه، استراحت کردن است، که لزوما به معنی خوابیدن در رختخواب نیست! بلکه فرد باید برای مدتی، فعالیت‌های بدنی معمول خود، مانند تمرینات بدنسازی را کنسل کند؛ در واقع، حذف فعالیت‌های اضافی که می‌توانند بر فتق دیسک کمر، تاثیر منفی بگذارند، نوعی استراحت به حساب می‌آید!

در این زمان می‌توانید با پیاده‌روی سبک و حرکات کششی ملایم، میزان فشار وارد بر دیسک کمر را کاهش داده، و به درمان درد دیسک کمر خود کمک کنید.

کاهش استرس و اضطراب با ترفندهای آرامش‌بخش

در حالت کلی، استرس و اضطراب مزمن می‌توانند بر سلامت جسمی و روانی افراد، تاثیر منفی داشته باشند؛ ضمن اینکه وجود اضطراب، شدت دردهای فیزیکی را نیز افزایش می‌دهد! علت این مساله، به ترشح هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین در اثر استرس و اضطراب، مربوط می‌شود؛ زیرا این گونه مواد شیمیایی، باعث انقباض غیر ارادی عضلات و اسپاسم ماهیچه‌ها خواهد شد. در نتیجه، ستون فقرات دائما درگیر بوده و درد ناشی از فتق دیسک، افزایش می‌یابد. استفاده از روش‌های زیر برای کاهش اضطراب و درمان سریع درد دیسک در خانه، موثر خواهد بود:

 • آروماتراپی یا رایحه درمانی
 • انجام یوگا
 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق

درمان گیاهی دیسک کمر در منزل

ممکن است مصرف موضعی داروهای گیاهی، از طریق کاهش التهاب به درمان سریع درد دیسک در خانه کمک کند. در برخی موارد، استفاده از درمان گیاهی دیسک کمر در منزل، عوارض کمتری نسبت به مسکن‌های دارویی خواهند داشت! با این حال، احتمال وجود حساسیت و حتی اثرات منفی از سوی داروهای گیاهی نیز وجود دارد.

اسانس وینتر گرین، یکی از داروهای گیاهی است که به صورت کرم‌های ضد درد عضلانی، مصرف می‌شود و یک مسکن طبیعی به حساب می‌آید. زنجبیل نیز از محبوب‌ترین داروهای گیاهی برای درمان دیسک کمر در منزل است، که با وجود آنتی اکسیدان‌های فراوان، می‌تواند به درمان سریع درد دیسک در خانه کمک کند.

بهترین روش برای درمان دیسک کمر بدون جراحی چیست؟

اغلب ما هنگام احساس کمردرد، به دنبال درمان‌های خانگی برای آن هستیم، تا بتوانیم از شدت درد کاسته و به فعالیت‌های روزمره خود بپردازیم. اما لازم است به این مساله اشاره کنیم، که بیرون زدگی دیسک کمر حتما باید ابتدا توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب، معاینه و بررسی شود. سپس در کنار دستورات پزشک و با تایید او، می‌توان از برخی درمان‌های خانگی موثر کمک گرفت.

بهترین روش برای درمان خانگی درد دیسک کمر

بدون انجام این مراحل، روش‌های درمان سریع درد دیسک در خانه، نه تنها به بهبود شما کمک نخواهند کرد، بلکه ممکن است اثرات جبران ناپذیری نیز در پی داشته باشند. شما می‌توانید راهنمایی‌های بیشتر در زمینه درمان دیسک کمر بدون جراحی را از متخصصان حاضر در کلینیک زیما درمان دریافت کنید.

درمان‌های خانگی برای دیسک کمر، به شما کمک می‌کنند تا حس و حال بهتری داشته، و دامنه حرکتی خود را افزایش دهید. مهم‌ترین روش‌هایی که می‌توانید برای درمان سریع درد دیسک در خانه به کار ببرید، شامل ورزش کردن اصولی، استفاده از رژیم غذایی ضد التهابی و مصرف مسکن‌های موثر می‌شوند. تمامی این روش‌ها، باید در کنار درمان دیسک کمر بدون جراحی و تحت نظارت یک پزشک متخصص مغز و اعصاب، به کار روند.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط