بهترین درمان برای دردهای آرتروزی و پیشگیری از آرتروز

بهترین داروی آرتروز | قرص برای درمان آرتروز

آرتریت، صرف نظر از نوع آن، می‌تواند درد بسیار زیادی به همراه داشته باشد! بیماری‌های استئو آرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک، از انواع این بیماری هستند، که باید با کمک دارو درمان شوند؛ بهترین داروی آرتروز، شامل چندین گروه از داروها هستند، که هر یک به نوبه خود، می‌توانند به درمان دردهای آرتروزی کمک کنند. عمده داروها برای کاهش درد و التهاب در ناحیه آرتروز، مصرف می‌شوند؛ با این حال، در بین آن‌ها داروهایی نیز وجود دارند، که از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و به بیمار کمک می‌کنند، تا بتواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد.

از جمله داروهایی که به شکل قرص آرتروز مصرف می‌شوند، داروهای مسکن و ضد التهاب شامل استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین هستند، که مصرف آن‌ها می‌تواند احساس بهتری را در فرد ایجاد نماید. البته این گونه داروها، باید مطابق با دستور پزشک متخصص مصرف شوند، تا کمترین عوارض جانبی را داشته باشند؛ زیرا مصرف بیش از حد برخی داروهای مسکن، می‌توانند به کبد آسیب برسانند.

مطالعه پیشنهادی: 12 روش پیشگیری از آرتروز

آیا درمان آرتروز با دارو امکان‌پذیر است؟

رایج‌ترین علائم آرتروز در مفاصل مختلف بدن، احساس درد شدید و تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده است؛ اما از آنجا که تحمل درد ناشی از آرتروز چندان راحت نیست، بنابراین در اکثر موارد، پزشکان متخصص داروهای ضد درد مناسب را برای بیمار تجویز می‌کنند، تا شدت درد او کاهش پیدا کند. معمولا برای درمان آرتروز، از روش‌های بدون دارو مانند فیزیوتراپی، استراحت و ورزش کردن، استفاده می‌شود؛ با این حال، مصرف داروهای ضد درد و التهاب، می‌تواند احساس بهتری به فرد دهد.Arthritis Medications | Arthritis Foundation

اغلب افرادی که به آرتریت روماتوئید یا استئو آرتریت مبتلا هستند، بنا بر شرایط و شدت علائم خود، یکی از داروهای زیر را مصرف می‌کنند:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • استروئیدها
 • داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARDs)
 • داروهای بیولوژیکی
 • مهار کننده‌های ژانوس کیناز (JAK)

اینکه کدام یک از گروه‌های دارویی یاد شده، برای هر فرد مناسب‌تر هستند، کاملا به تشخیص پزشک و وضعیت بیمار بستگی دارد؛ معمولا در گام اول، پزشک متخصص باید بر اساس نتایج تصویربرداری‌های تشخیصی و معاینات فیزیکی، مشکل فرد و شدت آن را تشخیص داده، و متناسب با آن، بهترین داروی آرتروز را تجویز نماید.

انواع داروی ضد درد برای آرتروز

استامینوفن یکی از داروهای ضد درد شناخته شده‌ای است، که به عنوان داروی آرتروز و برای کاهش درد ناشی از آن مصرف می‌شود. میزان آسیبی که استامینوفن به قلب و معده افراد وارد می‌کند، بسیار کمتر از عوارض جانبی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خواهد بود! به همین دلیل، در اکثر موارد، این دارو به عنوان داروی آرتریت برای بیماران تجویز می‌گردد.

البته لازم است یادآوری کنیم که مصرف بیش از حد داروی استامینوفن نیز، می‌تواند خطراتی را برای کبد شما در بر داشته باشد؛ بنابراین، این دارو حتما باید بنا بر دستور پزشک و در زمان مشخص، مصرف گردد. ضمن اینکه در هنگام مصرف استامینوفن، به عنوان داروی آرتروز، حواستان به داروهای ترکیبی مانند قرص‌های سرماخوردگی، آلرژی یا داروهای خواب‌آور نیز باشد!

مسکن‌های قوی برای آرتروز

گاهی در اثر آرتریت شدید، مسکن‌های نسبتا ساده مانند استامینوفن، نمی‌توانند درد مفصل را آرام کنند. در چنین مواردی، بیمار به دنبال مسکن‌های قوی برای آرتروز است که در تولید این داروها، از مواد افیونی استفاده می‌شود! دقت کنید که مصرف مسکن‌های حاوی مواد افیونی، عوارض جانبی به مراتب بدتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، خواهند داشت؛ بنابراین از مسکن‌های قوی برای آرتروز، تنها زمانی می‌توانید استفاده کنید که پزشک متخصص، استفاده از آن‌ها را با دوز مناسب، تجویز کرده باشد.

آیا مصرف داروهای مسکن برای آرتروز به تنهایی کافی است؟

با اینکه معمولا داروهای ضد درد بدون نسخه، می‌توانند دردهای خفیف تا متوسط ناشی از آرتروز را درمان کنند، اما این داروها نمی‌توانند میزان التهاب موجود در ناحیه آسیب دیده را کاهش داده یا درمان نمایند. به همین دلیل، حتی با وجود مصرف داروهای مسکن نیز مفصل آسیب دیده، داغ و متورم خواهد بود! به این ترتیب، افرادی که درمان آرتروز را تحت نظر پزشک متخصص دنبال می‌کنند، معمولا باید علاوه بر داروهای مسکن، از داروهای ضد التهاب نیز استفاده نمایند.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

گروه دیگری از داروها که به عنوان داروی آرتروز تجویز می‌گردند، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند؛ این گونه داروها می‌توانند از طریق مسدود کردن مواد شبه هورمونی، درد و التهاب را تسکین دهند. از مهم‌ترین و رایج‌ترین داروهای NSAIDs که می‌توانید بدون نیاز به نسخه پزشک، آن‌ها را تهیه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناپروکسن (Aleve)
 • آسپرین
 • ایبوپروفن (Motrin، Advil)

انواع داروی آرتروز برای درد و التهاب

غیر از داروهای یاد شده، داروهای NSAIDs دیگری نیز وجود دارند، که باید آن‌ها را با استفاده از نسخه پزشک تهیه کنید، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان داروهای زیر را نام برد:

 • ایندومتاسین (Indocin)
 • سلکوکسیب (Celebrex)

مصرف بیش از حد NSAIDs می‌تواند عوارض دردناکی به دنبال داشته باشد، که از جمله آن‌ها می‌توان به حمله قلبی، سکته مغزی یا خونریزی معده اشاره کرد. بنابراین، به هیچ عنوان نباید این داروها را به صورت سرخود و با دوز بالا مصرف کرد.

مصرف کورتیکواستروئیدها به عنوان داروی آرتروز

پیش از این اشاره کردیم که در بین انواع داروهای آرتروز، لازم است از داروهای ضد التهابی نیز استفاده شود. از انواع داروهای ضد التهاب برای درمان آرتریت، می‌توان کورتیکواستروئیدها را نام برد، که ممکن است آن‌ها را تحت عنوان استروئیدها یا گلوکوکورتیکوئیدها نیز نام ببرند. در هر حال، این داروها هورمون طبیعی کورتیزول را تحت تاثیر قرار داده، و از این طریق، شدت التهاب مفاصل را که در اثر آرتروز به وجود می‌آیند، کاهش می‌دهند.

تاثیر داروهای کورتیکواستروئید، برای درمان آرتروز بسیار سریع است. به طوری که در درمان التهاب‌های شدید و برای تسکین کوتاه مدت، از این داروها استفاده می‌شود. با این حال، عوارض جانبی کورتیکوستروئیدها معمولا زیاد بوده و نباید به صورت طولانی مدت مصرف شوند. مقدار دوز مصرفی هر شخص، باید بنا بر شرایط جسمی او و شدت علائم آرتروز در وی تعیین گردد. مصرف بیش از حد این دارو، ممکن است مشکلاتی نظیر آب مروارید، فشار خون بالا و افزایش وزن را به همراه داشته باشد!

درمان آرتروز با داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری (DMARDs)

مصرف DMARDها می‌تواند التهاباتی را که منجر به تشدید آرتروز مفاصل می‌شوند، کاهش داده یا متوقف کند؛ در نتیجه، این نوع داروها، عملا از پیشرفت بیماری جلوگیری خواهند کرد. البته به DMARDها عمدتا به عنوان داروی آرتریتروماتوئید تجویز می‌گردند؛ با این حال، استفاده از آن‌ها برای درمان انواع آرتریت التهابی، مفید خواهد بود.Gabapentin for Arthritis: Uses, Dosage, Side Effects (verywellhealth.com)

از جمله بیماری‌هایی که با تجویز‌ DMARDها قابل درمان هستند، می‌توان بیماری‌های زیر را نام برد:

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • آرتریت پسوریاتیک
 • آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان
 • لوپوس

عوارض مصرف DMARDs

استفاده از این نوع داروی آرتروز، به بیماران کمک می‌کند تا التهاب کمتری را در اطراف مفاصل خود احساس کنند. اما مصرف آن‌ها در طولانی مدت، باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده و مبارزه با میکروب‌ها را برای بدن دشوار خواهد کرد. به همین دلیل، افرادی که از این داروها استفاده می‌کنند، شانس بیشتری برای ابتلا به انواع عفونت دارند.

نکته دیگر اینکه اثربخشی داروهای DMARD، ممکن است به چند هفته یا چند ماه، زمان نیاز داشته باشد. از طرفی، برخی از افراد با مصرف یک نوع خاص از این داروها، نمی‌توانند به نتایج درمانی دلخواه برسند. در چنین شرایطی، پزشک متخصص ۲ یا ۳ دارو را به صورت همزمان و ترکیبی، برای بیمار تجویز می‌کند، تا میزان اثربخشی آن‌ها برای درمان آرتروز با دارو افزایش یابد.

نحوه مصرف DMARD ها

DMARDها زیر مجموعه‌های مختلفی دارند، که شناخته شده‌ترین آن‌ها DMARDهای مصنوعی معمولی هستند! این نوع داروی آرتروز، اغلب به شکل قرص تجویز می‌شود؛ با این حال، نوع تزریقی آن نیز وجود دارد که در موارد خاص، به کار می‌رود. متوترکسات، رایج‌ترین و پرمصرف‌ترین DMARD مصنوعی معمولی است، که پزشکان متخصص در مراحل اولیه درمان آرتریت روماتوئید، آن را تجویز می‌کنند.

از انواع دیگر DMARDها، می‌توان به بیولوژیک‌ها و DMARDهای مصنوعی هدفمند اشاره نمود، که داروهای زیر در این گروه‌ها قرار می‌گیرند:

 • آپرمیلاست (Otezla)
 • مهار‌کننده baricitinib (Olumiant)
 • مهار‌کننده tofacitinib (Xeljanz)
 • مهار‌کننده upadacitinib (Rinvoq)

در ادامه، توضیحات بیشتری درباره این نوع داروها ارائه خواهیم داد.

بیولوژیک‌ها؛ داروهایی قوی برای درمان آرتروز

بیولوژیک‌ها یکی از زیر مجموعه‌های اصلی DMARDها هستند، که داروهایی بسیار قوی برای درمان آرتریت روماتوئید به حساب می‌آیند. این داروی آرتروز، به خوبی می‌تواند انواع آرتریت‌های التهابی دیگر را نیز درمان کند. معمولا تولید بیولوژیک‌ها، نسبت به DMARDهای مصنوعی معمولی، دشوارتر بوده و در نتیجه قیمت بالاتری دارند.What is the best medicine for arthritis pain? (medicalnewstoday.com)

نحوه مصرف بیولوژیک‌ها، یا به صورت واکسنی است که بیمار باید به خودش تزریق کند، و یا از طریق تزریق داخل وریدی (IV) باید وارد بدن شود، که در این صورت لازم است پزشک متخصص، تزریق آن را به عهده بگیرد.

بیولوژیک‌ها؛ داروی آرتروز ضد التهاب

از عوارض جانبی داروی بیولوژیک آرتروز، می‌توان به ضعف سیستم ایمنی بدن در مقابله با میکروب‌ها اشاره کرد که خطر بروز عفونت را افزایش می‌دهد. همچنین، یک داروی بیولوژیک ممکن است برای یک فرد به خوبی اثربخش باشد؛ اما افراد دیگر، نتوانند پاسخ درمانی مناسبی از آن دریافت نمایند. علاوه بر این، برخی داروهای بیولوژیک، تنها تا زمان مشخصی به درمان فرد کمک می‌کنند، و پس از مدتی، اثربخشی خود را از دست می‌دهند. ضمن اینکه معمولا بیماران باید چند نوع بیولوژیک را مصرف کنند، تا پزشک بتواند بهترین نوع دارو یا قرص آرتروز را برای آن‌ها انتخاب نماید.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید، که بیولوژیک، به عنوان یک داروی آرتروز، یا التهاب را کاملا متوقف می‌کند و یا روند پیشرفت بیماری را کندتر خواهد کرد که نوع اثربخشی آن، به نوع داروی بیولوژیک مربوط می‌شود.

انواع داروی آرتروز از نوع بیولوژیک

دسته‌بندی بیولوژیک‌ها به صورت زیر است:

 • ضد TNFها؛ به این داروها، مهار کننده‌های TNF یا مسدود کننده‌های TNF نیز می‌گویند. این داروها می‌توانند فاکتور نکروز تومور یا یک پروتئین التهابی و یا سیتوکین‌ها را مسدود نمایند!
 • مهار کننده‌های اینترلوکین؛ این نوع داروی آرتروز، انواعی از سیتوکین‌ها هستند که ارتباط بین سلولی را راحت‌تر می‌کنند. همچنین، در فعال کردن قسمت‌هایی از سیستم ایمنی بدن، سهیم هستند. بیولوژیک‌های مختلف می‌توانند اینترلوکین‌های متفاوت را هدف قرار دهند، تا روند التهاب در مفاصل را مختل کنند.
 • مهار کننده‌های سلول B (B-cell inhibitors)؛ این نوع داروی آرتروز، عموما برای درمان آرتریت روماتوئید به کار می‌رود. مخصوصا برای زمانی که بیمار از درمان‌های دیگر، نتیجه قابل قبولی دریافت نکرده است.
 • تعدیل کننده‌های تحریک همزمان انتخابی (Selective Costimulation modulators)؛ این نوع داروها، باید به سلول‌های خاصی متصل شوند، تا روند التهابی را مختل کنند. از این نوع داروی آرتریت نیز زمانی استفاده می‌شود، که مهار کننده‌های TNF و یا سایر گزینه‌های درمانی، اثربخشی کافی نداشته باشند.

DEMARD هدفمند؛ یک داروی آرتروز دیگر

پیش از این اشاره کردیم که DMARDهای مصنوعی که به عنوان داروی آرتریت، برای درمان اغلب بیماران به کار می‌رود، از طریق مهار کل سیستم ایمنی بدن، می‌تواند به بهبود التهاب کمک کند؛ اما برخلاف این داروها، DMARDهای مصنوعی هدفمند، که نوع جدیدتری از این داروها هستند، روند مشخص‌تری را برای درمان التهاب دنبال می‌کنند! نحوه مصرف این نوع داروها نیز به صورت خوراکی بوده و از این نظر، با داروهای بیولوژیک (با مولکول‌های بزرگ) کاملا متفاوت هستند.

انواع داروهای DMARD هدفمند

داروهای DMARD هدفمند نیز در دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند، که این دسته‌ها به قرار زیر هستند:

 • مهار کننده‌های ژانوس کیناز (JAK)؛ تعدادی از این داروها، برای درمان آرتریت روماتوئید یا آرتریت پسوریاتیک و آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان، مصرف می‌شوند. در مواردی که انواع داروی آرتروز، نتوانند این نوع التهابات را درمان نمایند، پزشک متخصص، مهار کننده‌های ژانوس کیناز را تجویز خواهد کرد.
 • مهار کننده‌های فسفودی استراز ۴ (PDE 4)؛ این نوع دارو، برخلاف سایر DMARDها، خطر عفونت چندانی را در پی ندارد.

بهترین قرص آرتروز زانو

با توجه به آنچه تا اینجا درباره انواع داروی آرتروز توضیح دادیم، معمولا پزشک متخصص بنا بر شدت علائم آرتروز زانو، داروهای مناسب را تجویز می‌کند. با این حال، بهترین قرص آرتروز زانو، که برای کاهش درد و همچنین بهبود التهاب مفصل زانو تجویز می‌گردند، شامل موارد زیر هستند:

 • ناپروکسن
 • ایبوپروفن
 • سلکوکسیب
 • دیکلوفناک
 • اتوریکوکسیب (Etoricoxib)

بهترین داروی آرتروز زانو

در صورتی که فرد به آرتروز زانوی شدید مبتلا باشد، احتمالا پزشک برای تسکین موقت درد، از داروهای ضد التهابی قوی، یعنی کورتیکوستروئیدها استفاده می‌کند. این داروها، سیستم ایمنی فرد را مهار کرده و شدت التهاب را کاهش می‌دهند. همچنین، در صورت نیاز، داروهای DMARD در انواع مختلف، برای درمان آرتریت روماتوئید تجویز می‌گردند. برخی از انواع داروی آرتروز DMARD که به درمان آرتریت روماتوئید کمک می‌کنند عبارتند از:

 • هیدروکسی کلروکین
 • متوترکسات
 • سولفاسالازین
 • لفلونوماید

بهترین قرص برای آرتروز گردن

برای درمان آرتروز گردن نیز، اغلب پزشکان متخصص، داروهای ضد درد شامل استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را تجویز می‌کنند. انواع داروهای آرتروز، که برای کاهش درد بیماران مبتلا به آرتروز گردن تجویز می‌گردند، شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین هستند.

غیر از داروهای ضد درد، کورتیکوستروئیدها نیز به عنوان بهترین قرص برای درمان آرتروز گردن، با هدف کاهش التهاب، تجویز می‌شوند؛ البته این داروها، ممکن است به صورت تزریقی نیز به بدن وارد شوند. معمولا برای درمان آرتروز گردن با دارو، برخی داروهای شل‌کننده عضلات نیز برای بیمار تجویز می‌گردند، تا سفتی ماهیچه‌های گردن، برطرف شده و احتمال آسیب به اعصاب نخاع گردنی، کاهش یابد.

به منظور رفع اسپاسم و گرفتگی در ناحیه گردن، ممکن است پزشک متخصص، داروهای زیر را نیز تجویز نماید:

 • باکلوفن (Lioresal)
 • دانترولن (دانتریوم)
 • تیزانیدین (Zanaflex)
 • دیازپام (والیوم)
 • کاریزوپرودول (سوما)
 • سیکلوبنزاپرین (Flexeril)
 • متاکسالون (اسکلاکسین)

تجویز داروهای ضدصرع در بیماران آرتروز گردن

کمی عجیب است؛ اما داروهای ضد تشنج، می‌توانند احساس سوزش ناشی از آسیب عصبی در محل آرتروز را آرام کنند! به همین دلیل، ممکن است پزشکان متخصص، برای کاهش گردن درد در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یا آرتروز، از این داروها نیز استفاده کنند:

 • دیوالپروکس سدیم (دپاکوت)
 • لاموتریژین (لامیکتال)
 • والپروئیک اسید (دپاکن)
 • کاربامازپین (Equetro)
 • توپیرامات (توپاماکس)

تاکید می‌کنیم که هیچ یک از این داروها، نباید سر خود و بدون مشورت با پزشک مصرف شوند. در واقع، پزشک شما باید پس از معاینات اولیه، تشخیص دهد که آیا هر یک از این گروه‌های دارویی، می‌توانند برای درمان آرتروز شما استفاده شوند یا خیر!

آیا مصرف گاباپنتین برای آرتروز، مجاز است؟

گاباپنتین را نمی‌توان یک داروی آرتروز دانست؛ با این حال، بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، مصرف این دارو، می‌تواند عوارض ناشی از آرتروز شدید زانو را برطرف سازد. البته هیچ گونه مدرکی در مورد اینکه داروی گاباپنتین، می‌تواند درد آرتریت روماتوئید یا آرتریت پسوریاتیک را درمان کند، وجود ندارد! به این ترتیب، این دارو به ندرت برای آرتریت تجویز می‌شود، و تنها زمانی می‌توان به تجویز آن امید داشت، که سایر درمان‌ها و مصرف انواع داروی آرتروز، تاثیری بر درمان فرد نداشته باشند.

تاکنون تحقیقات محدودی بر روی گاباپنتین برای آرتروز انجام شده است؛ به همین دلیل، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، هنوز این دارو را برای درمان آرتریت تایید نکرده و تنها در آزمایش‌های بالینی، مصرف می‌شود.

بهترین پزشک برای درمان انواع آرتروز

در قسمت‌های مختلفی از این مقاله اشاره کردیم، که حتی برای مصرف داروی آرتروز بدون نسخه، بهتر است بنا بر نظر پزشک متخصص، روند درمان را در پیش بگیرید؛ پزشکان متخصصی که در کلینیک زیما درمان تهران حضور دارند، می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند. ایشان با تجربه فراوانی که در زمینه درمان آرتروز بدون دارو و با دارو دارند، می‌توانند آموزش‌های لازم را به شما ارائه داده، و بهترین داروی آرتروز را برایتان تجویز نمایند. جهت ملاقات حضوری پزشکان زیما درمان، می‌توانید نوبت خود را از قسمت تماس با ما رزرو نمایید.

انواع داروی آرتروز

شامل قرص یا داروهای تزریقی، می‌توانند به کاهش درد و التهاب مفاصل آسیب دیده کمک کنند؛ بهترین قرص برای درمان آرتروز، شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین هستند، که می‌توانند شدت درد را کاهش دهند! علاوه بر آن‌ها، داروهایی مانند استروئیدها و کورتیکواستروئیدها، با کاهش التهاب مفاصل، روند پیشرفت بیماری را کندتر خواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط