آیا دیسک گردن خطرناک است؟ عوارض دیسک گردن چیست؟

خطرات دیسک گردن چیست | دیسک گردن چه عوارضی را به همراه دارد؟

پارگی دیسک یا دیسک لغزنده گردن، یک عارضه دردناک است، که می‌تواند احساس ناراحتی شدیدی را در فرد به وجود آورد؛ پیگیری زود هنگام بیرون زدگی دیسک، به درمان سریع‌تر آن و کاهش خطرات دیسک گردن کمک می‌کند. دقت کنید که اگر این عارضه درمان نشود، عوارضی به مراتب پیچیده‌تر برای فرد در پی دارد!

از مهم‌ترین عوارض دیسک گردن می‌توان به افزایش شدت درد، آسیب به بافت‌های نرم اطراف آن و همچنین، اختلال در عملکرد عصبی ناحیه آسیب دیده اشاره کرد. ضمن اینکه، با اقدام زود هنگام، می‌توان درمان دیسک گردن بدون عمل جراحی را با ساده‌ترین روش‌ها انجام داد. در حالی که اگر این عارضه در طولانی مدت بدون درمان رها گردد، می‌تواند منجر به دردهای مزمن شده و استفاده از روش جراحی دیسک گردن را اجتناب ناپذیر کند. در این مقاله، به دنبال آن هستیم تا اطلاعات بیشتری درباره خطرات دیسک گردن و عوارض ناشی از آن ارائه دهیم.

رایج‌ترین علائم دیسک گردن کدامند؟

بیرون زدگی دیسک گردن، برای بسیاری از افراد، باعث ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. هر چند تقریبا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به این عارضه، هیچ گونه علائم اولیه‌ای نشان نمی‌دهند؛ با این حال، علائم زیر می‌توانند نشان دهنده ابتلا به فتق دیسک گردن باشند:

  • احساس دردی که می‌تواند تا شانه‌ها، بازوها و انگشتان دست منتشر شود.
  • ایجاد بی‌حسی در ناحیه آسیب دیده
  • گرفتگی عضلات و احساس ضعف در ماهیچه‌های اطراف ناحیه آسیب دیده
  • احساس سوزن سوزن شدن در نواحی اطراف بیرون زدگی دیسک، که می‌تواند به نقاط مجاور نیز سرایت کند.

این گونه علائم، عمدتا در افراد مبتلا به دیسک خفیف یا متوسط ظاهر می‌شوند. چنانچه دیسک گردن به صورت درمان نشده رها شود، درد و بی‌حسی در ناحیه گردن و دست‌ها، به تدریج افزایش یافته و ممکن است شخص توانایی لازم برای انجام کارهای روزمره خود را نداشته باشد!

مطالعه پیشنهادی: خطرناک ترین علائم دیسک گردن

خطرات دیسک گردن درمان نشده شامل چه مواردی است؟

بسیاری از افرادی که به فتق دیسک گردن مبتلا می‌شوند، آن را به حال خود رها می‌کنند، تا به تدریج درمان گردد؛ در حالی که در ساده‌ترین حالت، دیسک گردن به چند هفته استراحت نیاز دارد، تا بهبودی کامل پیدا کند. اگر فتق دیسک به حالت درمان نشده رها شود، عوارضی در پی دارد که می‌تواند زندگی شخص را مختل کند! در ادامه، به برخی از مهم‌ترین خطرات دیسک گردن اشاره خواهیم کرد.Potential Complications of an Untreated Herniated Disc | Douglas J. Abeles M.D. & Associates (drabeles.com)

افزایش درد

پارگی دیسک یا همان دیسک لغزنده، شامل یک آسیب ناگهانی به ستون فقرات گردنی می‌شود، که در برخی حالت‌ها، آسیبی پنهان خواهد بود؛ زیرا ممکن است با وجود ابتلا به بیرون زدگی دیسک گردن، شخص هیچ گونه احساس دردی را تجربه نکند. فتق دیسک گردن می‌تواند در اثر یک تصادف رانندگی، ایجاد شود، اما درد خفیفی را به همراه داشته باشد؛ به طوری که فرد، احساس کند پس از چند روز این درد برطرف می‌گردد. با این حال، چنانچه درد ناحیه گردن، با گذشت چند روز از سانحه، به تدریج افزایش پیدا کند، حتما نیاز به معاینه دقیق توسط پزشک متخصص دارد، تا وجود یا عدم وجود فتق را تایید نماید.

چرا درد بیشتر…؟

از خطرات دیسک گردن درمان نشده، می‌توان به ساییدگی استخوان‌های ستون فقرات اشاره کرد. در واقع، هنگامی که نگهدارنده‌های ژله‌ای بین مهره‌های گردن از جای خود خارج می‌شوند، اصطکاک استخوان‌ها بر روی یکدیگر افزایش یافته، و ساییدگی آن‌ها را در پی دارد. این وضعیت، باعث می‌شود تا دامنه حرکتی شخص، به تدریج کاهش یافته و درد بیشتری را ایجاد نماید. به این ترتیب، افزایش درد را می‌توان جزو اولین عوارض دیسک گردن درمان نشده دانست.

ایجاد درد در نواحی جدید

یکی دیگر از خطرات دیسک گردن در طولانی مدت، این است که پس از مدتی، احساس درد به نواحی دیگر بدن نیز سرایت می‌کند؛ زیرا گاهی فتق دیسک چنان شدید می‌شود، که فشار وارد بر اعصاب گردنی زیاد شده و احساس گزگز یا بی‌حسی را در شانه‌ها، بازوها و دست‌ها به وجود می‌آورد. علاوه بر این، احساس ضعف یا خستگی در عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده، باعث ناراحتی فرد می‌گردد.

به این ترتیب، برای پیشگیری از عوارض دیسک گردن، لازم است با مشاهده اولین علائم، حتما به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

ایجاد درد مزمن

مسلما هر نوع بیماری که به حال خود رها شده و درمان نگردد، علائم آن می‌توانند به وضعیت مزمن تبدیل شوند. در مورد عوارض دیسک گردن درمان نشده نیز، این موضوع صدق می‌کند. در واقع، فردی که در طول هفته‌ها یا ماه‌ها، دچار بیرون زدگی دیسک گردن شده است، احساس درد را به تدریج بیشتر از قبل حس می‌کند؛ تا جایی که یک درد خفیف، به تدریج به دردی مزمن تبدیل خواهد شد!

ایجاد درد مزمن در اثر دیسک گردن

اتفاقا از رایج‌ترین عوارض و خطرات دیسک گردن نیز، می‌توان به همین مزمن شدن درد و انتشار آن به سایر قسمت‌های بدن اشاره کرد، که خود درد مزمن، به عنوان یک عارضه ثانویه نیاز به درمان تخصصی دارد!

آسیب به بافت‌های نرم دیسک

دیسک‌های ژله‌ای بین مهره‌های ستون فقرات را می‌توان نوعی بافت نرم دانست. بنابراین، بیرون زدگی یا پارگی دیسک گردن، عملا یک نوع آسیب به بافت‌های نرم ستون فقرات به حساب می‌آید. اگر به هر دلیلی، دیسک از جای خود خارج شود، پزشک متخصص باید از راهکارهای درمانی استفاده کرده و دیسک را مجددا در جای خود برگرداند. البته در مواردی که دیسک گردن دچار پارگی شده باشد، امکان بازسازی آن وجود ندارد و بافت نرم، کاملا آسیب می‌بیند.

هر چه شدت پارگی و آسیب بافت نرم بیشتر باشد، بیرون زدگی دیسک به درمان‌های جدی‌تری نیاز دارد. به طوری که در عمده موارد، شخص نیاز به جراحی دیسک گردن خواهد داشت، تا مجددا بتواند فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرد.

بروز آسیب عصبی

به جرات می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین خطرات دیسک گردن، یا حتی کمر، بروز آسیب عصبی ناشی از فتق دیسک است! در واقع، زمانی که دیسک تا حد زیادی از جای خود خارج شده باشد، فشار زیادی را بر اعصاب ناحیه آسیب دیده وارد می‌کند. حتما می‌دانید که ستون فقرات، در بر گیرنده رشته‌های عصبی نخاعی است، که این رشته‌ها، به سراسر بدن متصل بوده و سیگنال‌های عصبی را انتقال می‌دهند.

هنگامی که فتق دیسک، به یک ناحیه از نخاع یا رشته‌های عصبی آن، فشار شدید وارد می‌آورد، تکانه‌های عصبی قطع شده و عوارض پیچیده‌ای در پی دارد. برای مثال، فشار بیش از حد به نخاع گردنی و رشته‌های عصبی، می‌تواند عملکرد بازوها، دست‌ها و انگشتان دست را تحت تاثیر قرار دهد!

چه زمانی باید برای رفع خطرات دیسک گردن به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که اولین علائم دیسک گردن، مانند درد یا احساس گزگز در ناحیه گردن را احساس کردید، حتما باید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. معمولا در گام اول، پزشک با بررسی برخی علائم فیزیکی، می‌تواند بیرون زدگی دیسک را پیش‌بینی کند. سپس از بیمار می‌خواهد تا تصویربرداری‌های تشخیصی، مانند سی تی اسکن و تصویربرداری اشعه ایکس را انجام دهد. تصویر اشعه ایکس به پزشک کمک می‌کند، تا آسیب‌های مهره‌های ستون فقرات را بررسی کند، و نتیجه سی تی اسکن، برای بررسی آسیب بافت نرم به کار می‌رود.Herniated Neck Disc | Whatcom Physical Therapy (whatcompt.com)

چنانچه فتق دیسک در گام‌های اولیه آن تشخیص داده شود، خطرات دیسک گردن کمتر شده و از طریق درمان دیسک گردن بدون جراحی، مانند فیزیوتراپی و استراحت، می‌توان این عارضه را برطرف نمود (برای اطلاعات بیشتر، استراحت برای درمان دیسک گردن رو مطالعه بفرمایین).

بهترین روش‌ها برای درمان دیسک گردن

بسته به اینکه شدت علائم دیسک گردن تا چه اندازه زیاد باشد، پزشک متخصص می‌تواند روش‌های مختلفی را برای درمان دیسک گردن به کار ببرد. در موارد خفیف تا متوسط، استفاده از درمان خانگی دیسک گردن، می‌تواند راهکار مناسبی باشد. از جمله روش‌های درمان دیسک گردن بدون جراحی، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • گرما درمانی و سرما درمانی؛ برای کاهش حس درد و رفع گرفتگی عضلات در ناحیه آسیب دیده
  • استراحت کردن؛ که به معنای حذف فعالیت‌های شدید است، نه صرفا در رختخواب خوابیدن. اتفاقا عدم فعالیت کامل، می‌تواند عوارض و خطرات دیسک گردن را تشدید نماید!
  • استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه؛ که برای مدیریت درد ناشی از دیسک گردن، مفید هستند.
  • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی؛ مانند ایبوپروفن که شدت التهاب و درد را کاهش می‌دهند.
  • فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی اصولی؛ برای مدیریت درد و تقویت عضلات اطراف دیسک آسیب دیده

مطالعه پیشنهادی: 11 ورزش برای دیسک گردن شدید در خانه

در بسیاری از موارد، رعایت نکات یاد شده به مدت ۲ تا 3 هفته، می‌تواند مشکل دیسک گردن را برطرف نماید. اما اگر شدت علائم چنان شدید باشد، که این گونه درمان‌های خانگی نتوانند این عارضه را درمان، و عوارض و خطرات دیسک گردن را رفع کنند، ممکن است فرد به جراحی نیاز داشته باشد.

بهترین روش برای درمان دیسک گردن

با این حال، پزشک متخصص همواره در تلاش است، تا با کمک روش‌های میانبر، مانند تزریق استروئید، زمان انجام جراحی را به تعویق اندازد! در نهایت، اگر هیچ یک از این روش‌ها نتوانند به درمان دیسک گردن بدون جراحی کمک کنند، شخص باید برای انجام جراحی دیسک گردن آماده شود.

بهترین پزشک برای درمان دیسک گردن بدون جراحی

برای اینکه بتوانید خطرات دیسک گردن و عوارض ناشی از این عارضه را به حداقل برسانید، باید حتما به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده، و تحت درمان قرار گیرید. کلینیک تخصصی زیما درمان، با کمک جمعی از متخصصان با تجربه مغز و اعصاب، زمینه درمان دیسک گردن بدون جراحی را برای بیماران فراهم می‌کند. چنانچه قصد مراجعه به این کلینیک را دارید، می‌توانید نوبت خود را از قبل رزرو کرده و در نهایت، با پزشکان این مرکز ملاقات داشته باشید.

عوارض دیسک گردن درمان نشده

گاهی چنان شدید می‌شوند، که می‌توانند تمامی فعالیت‌های روزمره شخص را مختل کنند. ایجاد دردهای مزمن گردنی، آسیب به بافت نرم ستون فقرات، احتمال آسیب عصبی در ناحیه فتق دیسک، و ایجاد بی‌حسی در بازوها، دست‌ها و ناحیه گردن، از خطرات دیسک گردن درمان نشده به حساب می‌آیند. برای پیشگیری از بروز این گونه عوارض و خطرات، باید در اسرع وقت به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرید. در اکثر موارد، با درمان دیسک گردن بدون جراحی، فرد می‌تواند به راحتی، فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط