شایع‌ترین و خطرناک ترین علائم دیسک گردن چیست؟

شایع‌ترین علائم دیسک گردن | علائم خطرناک دیسک گردن چیست؟

فتق دیسک گردن، عبارت است از نوعی ناهنجاری در ستون فقرات، که معمولا در افراد بالای ۳۰ سال، رایج‌تر است و در اثر بیرون زدگی بالشتک‌های بین مهره‌های گردن، رخ می‌دهد. علائم دیسک گردن، اغلب به صورت درد، بی‌حسی یا ضعف در ناحیه فتق دیسک، ظاهر می‌گردند. در بسیاری از موارد، می‌توان از روش‌های نسبتا ساده، برای درمان دیسک گردن بدون جراحی، استفاده نمود. برای مثال، استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه، استراحت و فیزیوتراپی، از جمله درمان‌هایی هستند که برای فتق دیسک خفیف، به کار می‌روند.

اما اگر بیرون زدگی دیسک گردن شدید بوده و علائم جدی داشته باشد، لازم است تحت نظارت یک پزشک متخصص مغز و اعصاب حرفه‌ای و مجرب، تحت جراحی قرار گیرد! بنابراین، مراجعه زودهنگام به پزشک الزامی است. علائم دیسک گردن شدید، می‌تواند به صورت درد منتشر شونده تا بازوها و انگشتان دست باشد؛ همچنین، شدت بی‌حسی و گزگز در نواحی مرتبط با دیسک بیرون زده، بیشتر از حالت عادی، حس می‌گردد. تشخیص اینکه آیا بیمار به جراحی دیسک گردن نیاز دارد یا خیر، تنها توسط یک پزشک متخصص امکان‌پذیر خواهد بود.

علت ایجاد دیسک گردن چیست؟

دیسک‌های گردنی، عبارتند از بالشتک‌هایی ژله‌ای مانند و منعطف که بین مهره‌های ستون فقرات در ناحیه گردن قرار می‌گیرند، تا اصطکاک بین مهره‌ها به حداقل برسد؛ ضمن اینکه، با وجود این دیسک‌ها، گردن به راحتی می‌تواند از یک طرف به سمت دیگر چرخیده، و یا به سمت جلو یا عقب خم شود.

هنگامی که در اثر ضربه یا بالا رفتن سن، دیسک از جای خود خارج شده و دچار بیرون زدگی می‌گردد، اصطلاحا فتق دیسک نامیده می‌شود. اگر این بالشتک ژله‌ای، بیش از حد از جای خود خارج شود، به تدریج به کانال نخاعی و اعصاب ناحیه اطراف خود فشار وارد آورده، و باعث درد و بی‌حسی در این ناحیه خواهد شد. بسته به اینکه میزان بیرون زدگی و فتق دیسک، چه اندازه شدید باشد، شدت علائم دیسک گردن مانند درد و گزگز ناشی از فتق، متغیر خواهد بود.

علائم عمومی دیسک گردن کدامند؟

در عمده موارد، فتق دیسک گردن بین مهره‌های C5-C6 و C6-C7 رخ می‌دهد؛ زیرا این ناحیه، بیشترین وزن گردن و سر را تحمل می‌کند.carle.org تقریبا تمامی افرادی که دچار ناهنجاری فتق دیسک در ناحیه گردن می‌شوند، علائم زیر را تجربه خواهند کرد:

 • گردن درد؛ این درد معمولا در جایی پشت یا کنار گردن به وجود می‌آید. شدت درد ناشی از فتق دیسک، می‌تواند به اندازه‌ای خفیف باشد، که تنها در هنگام لمس ناحیه احساس شود؛ در عین حال نیز، می‌تواند بسیار تیز و سوزنده باشد.
 • درد رادیکولار؛ اگر عصب گردن در اثر فتق دیسک دچار فشردگی شود، درد از طریق شانه، بازو، دست یا انگشتان احساس می‌گردد! ممکن است این درد با گرما یا حس شوک الکتریکی همراه باشد.
 • رادیکولوپاتی گردنی؛ هنگامی که گرفتگی عصب یا التهاب رشته عصبی رخ می‌دهد، بی‌حسی یا ضعف به وجود می‌آید، که می‌تواند تا شانه، بازوها، دست و یا انگشتان امتداد پیدا کند! درد رادیکولار نیز می‌تواند با رادیکولوپاتی همراه گردد.

علائم یاد شده در موقعیت‌ها و هنگام انجام فعالیت‌های خاص، می‌توانند شدیدتر شوند؛ برای مثال، در حین ورزش کردن یا بلند کردن وزنه سنگین، احساس درد در ناحیه فتق دیسک، بیشتر حس می‌شود؛ حتی در حین چرخاندن سر یا کج کردن آن به طرفین، شدت درد افزایش پیدا می‌کند. در برخی موارد، نیز هنگام سرفه یا عطسه، علائم دیسک گردن با شدت بیشتری احساس می‌گردند.

یکی از نکاتی که لازم است درباره علائم دیسک گردن به آن اشاره کنیم، این است که در برخی افراد، بیرون زدگی دیسک هیچ گونه علائمی در پی ندارد. این مورد، معمولا برای افرادی دیده می‌شود که شدت فتق بسیار خفیف باشد.

علائم دیسک گردن خفیف

منظور از دیسک گردن خفیف، زمانی است که شدت بیرون زدگی بالشتک ژله‌ای از بین دو مهره گردن، چندان زیاد نباشد. در هر حال، هنگامی که فتق دیسک گردن به وجود می‌آید، بروز احساس درد هر چند خفیف، در این ناحیه اجتناب ناپذیر است. از طرفی، علائم دیسک گردن شامل موارد زیر می‌توانند به وجود آیند:

 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در شانه یا بازو؛ این احساس آزاردهنده ممکن است تا انگشتان دست نیز ادامه پیدا کند.
 • احساس ضعف در دست یا بازو

شایع‌ترین علائم دیسک گردن کدامند؟

ممکن است فتق دیسک در ابتدا خفیف باشد، و به تدریج شدت بیشتری پیدا بکند؛ در این صورت، اگر به هر دلیلی، به ناحیه آسیب دیده فشار وارد آید، علائم یاد شده شدیدتر خواهند بود. معمولا برای درمان و رفع علائم دیسک گردن خفیف، اقداماتی مانند استراحت و استفاده از داروهای مسکن ساده، می‌تواند موثر باشد. ضمن اینکه، کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست و انجام تمرینات اصولی بر روی گردن، به بهبودی فتق دیسک کمک خواهد کرد.

علائم دیسک گردن حاد

افرادی که دچار دیسک گردن خفیف می‌شوند، در صورت انجام فعالیت‌های شدید و عدم درمان فتق دیسک، به مشکلات جدی مبتلا خواهند شد. از علائم دیسک گردن حاد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس درد شدید و بی‌حسی قابل توجه در ناحیه گردن بازو و دست
 • تلوتلو خوردن در هنگام راه رفتن
 • سوزن سوزن شدن یا احساس شوک مانندی که ممکن است تا پاها نیز انتشار یابد
 • ایجاد اختلال هنگام استفاده از دست و بازو، برای مهارت‌های حرکتی ظریف
 • از دست دادن هماهنگی و تعادل در حین حرکت، یا انجام کارهای روزمره

در حالت کلی، می‌توان گفت که علائم دیسک گردن ممکن است به تدریج بدتر شوند، و در عمده موارد، فتق دیسک می‌تواند به صورت خود به خود برطرف گردد. چنانچه عصب گردنی برای مدت طولانی فشرده و ملتهب باقی بماند، احساس ضعف در بازو و گزگز در این ناحیه بیشتر می‌شود. از طرفی، نخاع گردنی نیز ممکن است در اثر فشار ناشی از فتق دیسک گردن، ملتهب گردد که در این صورت هم، شخص به عدم تعادل در حین راه رفتن مبتلا خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که فتق دیسک گردن حاد یا شدید، می‌تواند اثراتی مانند کاهش کنترل مثانه و روده را به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی، بیمار حتما باید برای درمان نقایص عصبی خود، به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند، تا از تشدید علائم و دائمی شدن آن‌ها جلوگیری به عمل آید.

فاکتورهای خطر برای دیسک گردن کدامند؟

اصلی‌ترین فاکتور خطر برای فتق دیسک گردن، افزایش سن است. آمارها نشان می‌دهند که اکثر افراد مبتلا به این ناهنجاری در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی هستند؛ ضمن اینکه، احتمال بروز فتق دیسک برای مردان، بیشتر از زنان خواهد بود. هر چند در مطالعات اخیر، مشخص شده است که زنان ممکن است بیشتر از مردان به این ناهنجاری مبتلا گردند! البته ممکن است آمارها کمی متفاوت باشند؛ زیرا علائم فتق دیسک گردن، در برخی افراد ظاهر نمی‌شوند، و همین موضوع می‌تواند در برآوردهای جمعیتی، نتایج را تغییر دهد.

سایر فاکتورهای خطر برای فتق دیسک، شامل ژنتیک، حرکات ناگهانی، چرخشی یا کششی سریعی هستند، که معمولا در اثر بلند کردن اجسام سنگین یا قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص بدنی، به وجود می‌آیند.

برای درمان فتق دیسک گردن چه کنیم؟

گردن درد می‌تواند به خودی خود یا با انجام برخی مراقبت‌ها و اقدامات محافظه‌کارانه، برطرف شود. مدت زمانی که لازم است تا علائم دیسک گردن رفع گردند، می‌توانند از چند روز تا چند هفته متغیر باشد. برای درمان دیسک گردن بدون جراحی، بیمار باید از مسکن‌های ساده استفاده کرده، و از یک فیزیوتراپیست کمک بگیرد. همچنین، استراحت کردن و عدم انجام فعالیت‌های سنگین و پرتحرک، به بهبود سریع‌تر شخص کمک می‌کند.

برای درمان فتق دیسک گردن چه کنیم؟

افرادی که برای درمان دیسک گردن حاد، ناچار به انجام جراحی هستند، باید پس از انجام عمل، مراقبت‌های ویژه داشته باشند. برای مثال، وضعیت بدن در این افراد باید همیشه اصولی بوده و لازم است گردن و ستون فقرات خود را همواره صاف نگه دارند. رعایت مراقبت‌هایی که پزشک یا جراح متخصص مغز و اعصاب به بیماران توصیه می‌کند، باعث می‌شود تا از عود فتق گردن جلوگیری به عمل آید.

چگونه می‌توان از فتق دیسک گردن پیشگیری کرد؟

در صورتی که مراقبت‌های زیر را انجام دهید، می‌توانید از بروز علائم دیسک گردن یا تشدید آن‌ها جلوگیری کنید:

 • حفظ وضعیت بدنی صحیح در هنگام ایستادن و نشستن
 • ورزش کردن به صورت منظم؛ به طوری که حرکات ورزشی به تقویت عضلات گردن و کمر کمک کند.
 • اجتناب از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار شدید بر روی گردن می‌شوند؛ مانند حمل کیف سنگین بر روی یک شانه
 • انتخاب تکنیک‌های صحیح برای بلند کردن اجسام سنگین یا حمل آن ها

در حالت کلی، فتق دیسک گردن می‌تواند بسیار دردناک و ناتوان‌کننده باشد؛ به گونه‌ای که کیفیت زندگی فرد را به طور کامل، تحت تاثیر قرار می‌دهد. رعایت اقدامات و مراقبت‌های یاد شده و همچنین، توجه به توصیه‌های پزشک متخصص مغز و اعصاب، از تشدید این ناهنجاری جلوگیری کرده و به تدریج علائم آن را برطرف خواهد کرد.

برای درمان علائم دیسک گردن به کجا مراجعه کنیم؟

هر چه مراجعه به پزشک زودتر انجام گیرد، علائم فتق دیسک گردن سریع‌تر برطرف شده و زندگی فرد، زودتر به حالت عادی باز می‌گردد؛ ضمن اینکه، طولانی شدن علائم باعث می‌شود تا درمان بدون جراحی، موثر واقع نشده و فرد به درمان‌های تهاجمی و جراحی دیسک گردن نیاز پیدا کند، که عوارضی به مراتب شدیدتر در پی خواهد داشت.

کلینیک زیما درمان تهران، یکی از بهترین کلینیک‌های تخصصی، در زمینه درمان دیسک گردن بدون جراحی، به حساب می‌آید. متخصصان مغز و اعصاب حاضر در این کلینیک، به شما کمک می‌کنند تا علائم دیسک گردن را با درمان‌های اصولی و در کمترین زمان ممکن، برطرف نمایید. به منظور مراجعه به کلینیک زیما درمان و ملاقات با پزشکان متخصص این کلینیک، بهتر است از قبل، نوبت خود را رزرو نمایید.

نکات نهایی در ارتباط با علائم دیسک گردن

مهم‌ترین علائم فتق دیسک گردن، شامل احساس درد، بی‌حسی و گزگز در ناحیه آسیب دیده است. با تشدید بیرون زدگی دیسک ژله‌ای، شدت این علائم نیز افزایش پیدا کرده، و به نواحی اطراف، از جمله بازوها، شانه و انگشتان دست نیز سرایت می‌کنند. تشخیص به موقع این ناهنجاری، به شما کمک می‌کند تا درمان دیسک گردن بدون جراحی را با کیفیت بالاتری انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط