آیا داروی درمان دیسک گردن وجود دارد؟

داروی دیسک گردن | آیا دیسک گردن دارو دارد؟

دیسک گردن، یک عارضه فیزیکی نسبتا دردناک است، که برای درمان آن معمولا از روش‌های بدون جراحی استفاده می‌شود! یکی از رایج‌ترین سوالات بیماران این است، که آیا دیسک گردن دارو دارد و بهترین داروی دیسک گردن چیست؟ لازم است اشاره کنیم که بیرون زدگی یا فتق دیسک گردن، تنها از طریق استراحت کردن و کاهش فعالیت‌های شدید امکان‌پذیر است، و در موارد بسیار حاد و شدید، بیمار باید تحت عمل جراحی دیسک گردن قرار گیرد.

تنها داروی دیسک گردن، که می‌تواند احساس بهتری به بیمار بدهد، داروهای ضد دردی هستند که در روش های درمانی دیسک گردن بدون جراحی، استفاده می‌شوند. این داروها، با کاهش درد در ناحیه آسیب دیده و از بین بردن التهاب اطراف دیسک گردن، به بهبودی سریع‌تر بیمار کمک می‌کنند. استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و همچنین، مسکن‌های خیلی قوی که توسط پزشک متخصص باید تجویز شوند، از پرمصرف‌ترین داروها برای درمان دیسک گردن به حساب می‌آیند. در ادامه مطلب، به جزئیات بیشتری درباره مصرف دارو برای درمان فتق دیسک اشاره خواهیم کرد.

مطالعه پیشنهادی: آیا دیسک گردن خطرناک است؟

درمان دیسک گردن چگونه انجام می‌گیرد؟

فتق دیسک گردن، معمولا در اثر عوامل زیر به وجود می‌آید:

 • فعالیت‌های شدیدی که به ناحیه گردن، فشار اضافی وارد می‌آورند.
 • آسیب‌های فیزیکی ناشی از تصادف، ضربه، سقوط و مانند آن‌ها
 • قرار گرفتن بدن و گردن، در وضعیت نادرست و به مدت طولانی

اولین راهکاری که برای درمان این عارضه، از سوی پزشک، متخصص توصیه می‌شود، استراحت کردن و کاهش فعالیت‌های شدید بدنی است. در واقع، اولین قدم برای بهبود وضعیت بیمار درمان دیسک گردن بدون جراحی است.Cervical Disc Disease Medications for Neck Pain (webmd.com)

مطالعه پیشنهادی: نحوه استراحت برای دیسک گردن

اما با توجه به اینکه معمولا فتق دیسک برای بسیاری از افراد، دردناک و ناراحت‌کننده است، پزشک متخصص داروهای ضد درد و ضد التهاب را برای او تجویز می‌کند. مصرف داروی دیسک گردن، به بیمار کمک می‌کند تا در طول دوران نقاهت خود، درد کمتری را احساس کرده و با کاهش التهاب در نواحی اطراف بیرون زدگی دیسک، درمان او سریع‌تر پیش برود. البته از درمان‌های تکمیلی، مانند فیزیوتراپی و درمان‌های خانگی برای دیسک گردن نیز می‌توان کمک گرفت. چنانچه هیچ یک از این روش‌ها، برای درمان دیسک، اثربخشی کافی را نداشته باشند، لازم است پزشک متخصص، شرایط بیمار را برای انجام جراحی، بررسی نماید.

انواع داروی دیسک گردن شامل چه مواردی هستند؟

پیش از آنکه پزشک متخصص، داروهای دیسک گردن را برای بیمار تجویز کند، ابتدا باید وضعیت او را از نظر شدت علائم و سلامت عمومی بدن، بررسی نماید. سپس با توجه به شرایط بیمار، بهترین داروی مسکن و ضد التهاب را برای او تجویز خواهد کرد. در ادامه، انواع داروی دیسک گردن را که می‌توانند سرعت درمان این عارضه را افزایش دهند، معرفی می‌کنیم.Cervical Degenerative Disc Disease Treatment Options | Spine-health

استامینوفن (تیلنول)

رایج‌ترین و ساده‌ترین داروی ضد درد، که برای خط اول درمان دیسک گردن تجویز می‌شود، استامینوفن است. این دارو را بیمار می‌تواند بدون نسخه پزشک نیز تهیه کند؛ با این حال، مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد. به همین دلیل، لازم است مقدار آن را مطابق با دوز توصیه شده توسط پزشک متخصص، تنظیم کرده و از مصرف بیش از حد آن خودداری شود. دوز بالای این دارو، می‌تواند به کبد آسیب برساند؛ بنابراین صرف اینکه استامینوفن بدون نسخه قابل مصرف است، نمی‌توان در استفاده از آن زیاده‌روی نمود.

افرادی که از داروی استامینوفن به هر دلیلی استفاده می‌کنند، باید مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکل‌دار را حذف نمایند؛ تا احتمال آسیب به کبد و خطرات ناشی از آن به حداقل برسد. همچنین، در حین مصرف این داروی دیسک گردن، باید به داروهای دیگری که در ترکیب آن‌ها از استامینوفن استفاده شده است، دقت داشته باشید، تا میزان دوز مصرفی در روز، از حد استاندارد افزایش پیدا نکند!

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAIDs

یکی دیگر از مهم‌ترین داروهایی که در لیست داروهای دیسک گردن قرار دارند، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی هستند، که از جمله آن‌ها می‌توان به ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد. این گروه از داروها، هم شدت درد بیمار را کاهش می‌دهند، و هم به رفع التهاب در ناحیه آسیب دیده گردن، کمک می‌کنند. این نوع داروی دیسک گردن را می‌توان مانند استامینوفن، به صورت بدون نسخه نیز تهیه کرد؛ با این حال، مصرف آن‌ها باید کاملا اصولی و بدون زیاده‌روی باشد.

از عوارض جانبی مصرف بیش از حد داروهای NSAIDs برای دیسک گردن، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خونریزی گوارشی
 • آسیب‌های کلیوی
 • ابتلا به زخم معده و سایر مشکلات داخلی

این گونه عوارض، به طور خاص، در افرادی که به مدت طولانی از داروهای NSAIDs استفاده می‌کنند، دیده می‌شوند. از عوارض نادر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، حتی می‌توان به خطر حمله قلبی یا سکته مغزی نیز اشاره کرد. بنابراین بهتر است این گونه داروها نیز، تحت نظارت پزشک متخصص و مطابق با دستور او مصرف شوند.

مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

در صورتی که در گذشته، مشکلات کلیوی یا گوارشی داشته‌اید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین، چنانچه هر نوع دارویی در حال حاضر مصرف می‌کنید، آن را به پزشک خود گزارش دهید، تا از بروز تداخل دارویی جلوگیری به عمل آید!

مسکن‌های قوی

یکی دیگر از مواردی که به عنوان داروی دیسک گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد، مسکن‌های قوی با پایه مخدر است. با توجه به اینکه این نوع داروها، خطرات و عوارض جانبی فراوانی می‌توانند داشته باشند، بنابراین، در خط اول درمان دیسک گردن بدون جراحی قرار نمی‌گیرند. معمولا در تولید این نوع داروهای مسکن، موادی مانند کدئین، هیدروکودون و اکسی کدون به کار می‌روند، که می‌توانند دردهای شدید را تسکین داده و احساس بهتری را به بیمار بدهند. داروی ترامادول نیز یک مسکن شبه مخدر است، که برای درمان دیسک گردن شدید، به مقدار محدود تجویز می‌گردد.

هر چند این گونه داروها، برای درمان دردهای شدیدی که به داروهای ساده‌تر مانند استامینوفن پاسخی نمی‌دهند، مفید هستند، اما باید با احتیاط مصرف شوند. از عوارض داروهای مسکن قوی، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • حالت تهوع
 • یبوست شدید
 • تنفس سخت
 • خواب آلودگی

ناگفته نماند که مصرف طولانی مدت این گونه داروها، ممکن است با اعتیاد همراه شود! به همین دلیل، در اغلب موارد، پزشک متخصص، این نوع مسکن‌های افیونی برای دیسک گردن را تنها به مدت حداکثر دو هفته و با دوز محدود، برای بیماران تجویز می‌کند.

مصرف استروئیدها برای درمان دیسک گردن

نقش استروئیدها در درمان فتق دیسک، کاهش التهاب ناشی از این عارضه در محل آسیب دیده است. داروهایی مانند پردنیزون شامل:

 • Deltasone،
 • Orasone،
 • Sterapred؛

می‌توانند التهاب را کاهش داده و به رفع درد کمک کنند. این داروها اغلب به صورت خوراکی مصرف می‌شوند؛ با این حال، در درمان دیسک گردن شدید، ممکن است از تزریق مستقیم استروئیدها به ناحیه ستون فقرات استفاده شود! نکته‌ای که درباره استروئیدها به عنوان داروی دیسک گردن وجود دارد، این است که این داروها، می‌توانند در کوتاه مدت شدت درد را کاهش داده، و به کوتاه‌تر شدن دوران نقاهت بیمار کمک کنند. اما برای افرادی که به دردهای مزمن مبتلا هستند، میزان اثربخشی آن مشخص نیست.

استروئیدهای خوراکی، عوارضی دارند که ممکن است به صورت کوتاه مدت ظاهر شوند. از جمله این عوارض می‌توان به افزایش قند خون، زخم معده و احتباس آب در بدن، اشاره کرد! درباره استروئیدهای تزریقی نیز خطر عفونت، سردرد و خونریزی وجود دارد. البته گروه دیگری از استروئیدهای خوراکی نیز وجود دارند، که معمولا در درمان دیسک گردن به کار نمی‌روند؛ زیرا این داروها می‌توانند عوارضی مانند افزایش وزن، فشار خون بالا و پوکی استخوان را به همراه داشته باشند.

داروهای شل‌کننده عضلات برای دیسک گردن

نوع دیگری از انواع داروی دیسک گردن، که می‌تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند، شل کننده‌های عضلانی هستند. داروی باکلوفن و سایر شل کننده‌های عضلانی، می‌توانند سفتی، گرفتگی و انقباض عضلات در اطراف فتق دیسک را برطرف کرده، و درد گردن را کاهش دهند. این داروها معمولا در چند روز اول، اثربخشی بسیار خوبی برای آسیب‌های حاد نشان می‌دهند!

افرادی که از داروهای شل‌کننده عضلات، برای درمان دیسک گردن استفاده می‌کنند، باید از عوارض آن‌ها مانند خواب آلودگی، احتباس ادرار و وابستگی به دارو، آگاهی کامل داشته باشند. نکته دیگر اینکه این نوع داروها نیز، باید مطابق با دستور پزشک متخصص، و تنها در صورت تجویز تخصصی آن‌ها مصرف شوند.

داروهای ضد تشنج برای درمان دیسک

کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ اما داروهای ضد تشنجی که سازمان غذا و داروی آمریکا، برای بیماران مبتلا به صرع تایید کرده است، می‌توانند در درمان درد گردن مرتبط با عصب تاثیرگذار باشند! داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین، کاربامازپین و پیرگابالین از جمله این داروها هستند، که می‌توانند به عنوان داروی دیسک گردن مصرف شوند.

داروهای ضدتشنج برای درمان دیسک گردن

نحوه عملکرد داروهای ضد تشنج بر فتق دیسک، چندان مشخص نیست؛ با این حال، متخصصان بر این باورند که این نوع مواد دارویی، می‌توانند درک مغز از درد را تغییر داده، و به آرامش بیمار کمک کنند. از عوارض این نوع داروی دیسک گردن، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • سرگیجه
 • استفراغ
 • مشکلات بینایی
 • خواب آلودگی

نکته مهمی که درباره مصرف داروهای ضد تشنج وجود دارد، این است که مصرف کنندگان آن‌ها، بیش از دیگران در معرض افکار یا اعمال خودکشی قرار می‌گیرند! بنابراین توجه به علائم بیماری‌های روانی، مانند افسردگی، عصبی بودن، بی‌قراری، بدخلقی، حملات پانیک و تغییر در خلق و خو، بسیار اهمیت دارد و باید در اسرع وقت، به یک پزشک متخصص گزارش داده شوند.

تاثیر داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای بر درد دیسک

بیرون زدگی دیسک گردن، باعث اعمال فشار اضافی بر رشته‌های عصبی می‌شود. بنابراین، دردی که در ناحیه فتق و نواحی اطراف آن به وجود می‌آید، عمدتا به واسطه این فشار اضافی ایجاد می‌گردد.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، معمولا برای درمان درد مزمن که منشا عصبی دارد، تجویز می‌شوند. آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین، از جمله این داروها هستند، که به درمان درد مزمن و بهبود خواب بیمار کمک می‌کنند. البته اثربخشی این داروی دیسک گردن، نسبت به سایر داروها، به زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین ممکن است عوارضی مانند خشکی دهان، یبوست، احتباس ادرار و خواب آلودگی، در پی داشته باشند.

درمان دیسک گردن بدون جراحی

با اینکه دیسک گردن یک عارضه جدی به حساب می‌آید، که باید در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد، اما معمولا با چند هفته مراقبت و استراحت و همچنین، به کمک داروی دیسک گردن، می‌توان آن را برطرف کرد! در واقع، درمان دیسک گردن بدون جراحی، نسبت به جراحی دیسک گردن رایج‌تر بوده و تمام تلاش پزشکان متخصص نیز بر آن است، تا بیمار بتواند با کمک درمان‌های خانگی یا روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی، این عارضه را رفع نماید.www.cervicalherniateddisc.com

برای این کار، فرد باید به مدت حداقل 2 هفته، فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین را کنار بگذارد! انجام برخی مراقبت‌ها در این دوران، به فرد کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته و از شدت درد خود بکاهد؛ برخی از این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • استفاده از کمپرس سرد و گرم
 • مصرف رژیم غذایی مناسب؛ شامل میوه‌ها و سبزی‌های ضد التهاب
 • انجام حرکات و تمرینات ورزشی اصولی و صحیح
 • اصلاح وضعیت نشستن و خوابیدن
 • مصرف داروهای ضد درد و ضد التهابی؛ که توسط پزشک متخصص تجویز شده‌اند

درمان دیسک گردن با طب سنتی

برای درمان دیسک گردن با روش‌های غیر جراحی، تکنیک‌های مختلفی به کار می‌روند که باید حتما قبل از استفاده، درباره آن‌ها با پزشک خود مشورت نمایید. با این حال، کمک گرفتن از برخی درمان‌های طب سنتی، در کنار مصرف انواع داروی دیسک گردن، می‌تواند به کاهش درد در ناحیه آسیب دیده کمک کند. طب سوزنی یکی از این روش‌ها به حساب می‌آید.

در این روش، متخصص طب سوزنی، سوزن‌های نازک و ظریف را در نقاط مشخصی از بدن فرو می‌کند. مبنای عملکرد طب سوزنی، وجود ارتباط بین اندام مختلف بدن است؛ به این معنا که فرو کردن سوزن‌های نازک در نقاط مشخصی از بدن، می‌تواند بر درد و التهاب ناشی از بیرون زدگی دیسک گردن تاثیر گذاشته و آن را بهبود دهد!

کایروپراکتیک برای درمان دیسک گردن

گاهی در کنار مصرف انواع داروی دیسک گردن، می‌توان از تکنیک‌های فیزیکی نیز برای رفع گرفتگی و اسپاسم کمک گرفت. کایروپراکتیک دیسک گردن، عبارت است از اعمال فشار بر روی نقاط مشخصی از بدن، در اطراف ستون فقرات و در نزدیکی ناحیه فتق دیسک، که باعث رفع گرفتگی عضلات و کاهش درد می‌شود.

کایروپراکتیک برای درمان دیسک گردن

با اینکه کایروپراکتیک می‌تواند در درمان دیسک گردن بدون جراحی موثر واقع شود، اما با توجه به اینکه با دستکاری در نواحی فتق دیسک همراه است، استفاده از آن، نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد. بنابراین لازم است قبل از اقدام برای انجام کایروپراکتیک، حتما درباره مهارت درمانگر خود تحقیقات کافی را انجام دهید. ضمن اینکه قبل از استفاده از این روش درمانی، حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

درمان دیسک گردن با ورزش

علاوه بر مصرف داروی دیسک گردن، در دوران استراحت باید حتما از یک برنامه منظم ورزشی نیز استفاده کنید؛ در واقع، استراحت کردن برای درمان دیسک گردن، نباید به معنای خوابیدن مطلق و بدون حرکت باشد! بلکه تنها هدف از این روش درمانی، کاهش فشار اضافی بر ناحیه گردن است که می‌تواند احساس بهتری به بیمار داده و وضعیت فتق را بهبود دهد.

اما برای درمان دیسک گردن با ورزش، بهتر است از یک متخصص یا مربی ورزشی مجرب کمک بگیرید. همچنین، استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی و تمرینات اصولی، می‌تواند از بدتر شدن فتق دیسک گردن پیشگیری به عمل آورد.

کاربرد فیزیوتراپی دیسک گردن

یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای بهبود دیسک گردن، فیزیوتراپی است؛ رایج‌ترین اقدامی که در این روش درمانی انجام می‌گیرد، آموزش تمرینات صحیح برای تقویت عضلات گردن و شانه‌ها است. انجام ورزش برای درمان دیسک گردن، حساسیت‌های خاصی دارد، که فیزیوتراپیست با آگاهی کامل درباره آن‌ها، می‌تواند آموزش‌های لازم را به بیمار ارائه دهد.

علاوه بر تمرینات ورزشی، فیزیوتراپیست باید به بیمار کمک کند، تا وضعیت نشستن و خوابیدن خود را اصلاح نماید! برای مثال، کمک گرفتن از یک بالش اضافی در زیر گردن، در هنگام خوابیدن، می‌تواند وضعیت ستون فقرات را به حالت طبیعی آن نزدیک‌تر کرده، و از اعمال فشار اضافی بر ناحیه دیسک جلوگیری به عمل آورد.

کشش یا ترکشن (Traction) نیز از تکنیک‌هایی است، که توسط فیزیوتراپیست‌ها برای درمان غیر جراحی دیسک گردن، به کار می‌رود. این روش درمانی، عمدتا برای افرادی است که دیسک گردن شدید، باعث انتشار درد در بازوها و شانه‌ها می‌شود. همچنین، کسانی که به واسطه بیرون زدگی شدید دیسک، دچار بی‌حسی، گزگز یا ضعف در نواحی یاد شده هستند، می‌توانند از روش ترکشن کمک بگیرند، تا نیاز به جراحی کمتر شده یا برطرف گردد. البته این روش، باید در کنار سایر درمان‌های پزشکی، مانند مصرف داروی دیسک گردن به کار گرفته شود.

این نکته را در نظر داشته باشید، که تمامی تکنیک‌ها و تمرین‌هایی که با دستکاری در ناحیه فتق دیسک همراه هستند، باید با مهارت کامل، دقت و بدون فشار اضافی انجام گیرند؛ در غیر این صورت، ممکن است عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشند. ضمن اینکه دریافت تاییدیه پزشک متخصص مغز و اعصاب، برای دنبال کردن انواع روش‌های غیر جراحی برای درمان دیسک گردن، الزامی است.

بهترین راهنما برای درمان دیسک گردن بدون جراحی

شما زمانی می‌توانید از روش‌های درمان دیسک گردن بدون جراحی، بیشترین نتیجه را دریافت کنید، که با نظارت یک پزشک متخصص مغز و اعصاب حرفه‌ای و مجرب، تحت معاینه و درمان قرار گیرید. بر همین اساس، پزشکان متخصص کلینیک توانبخشی زیما درمان، می‌توانند راهنمای خوبی برای شما باشند. شما می‌توانید با مراجعه به این کلینیک، وضعیت خود را برای متخصصان مغز و اعصاب حاضر در این مرکز شرح داده و فرایند درمان خود را در پیش بگیرید.

نکته نهایی در ارتباط با داروی دیسک گردن

در این مقاله، به دنبال آن بودیم تا به معرفی انواع داروی دیسک گردن بپردازیم؛ مشخص شد که دیسک گردن دارو دارد؛ اما این داروها عمدتا با هدف تسکین درد و کاهش التهاب در ناحیه فتق دیسک، تجویز می‌شوند. در حالت کلی، کمک گرفتن از درمان‌های تکمیلی مانند فیزیوتراپی، گرما درمانی و سرما درمانی و انجام درمان‌های سنتی مانند طب سوزنی و طب فشاری، می‌توانند به درمان دیسک گردن بدون جراحی کمک کنند. هر چند در همه این موارد، نظارت یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مجرب ضرورت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط