آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می‌شود؟

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می‌شود؟

هنگامی که دیسک‌های موجود بین مهره‌های استخوانی، در ستون فقرات کمر و گردن، به سمت بیرون متمایل می‌شوند، یک ناهنجاری دردناک، تحت عنوان پارگی دیسک کمر به وجود می‌آید، که اغلب آن را تحت عنوان فتق دیسک نیز می‌شناسیم. حال سوال این است که آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می‌شود؟ و این که بهترین روش‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی کدامند؟

پارگی در دیسک، عمدتا در اثر فرسودگی آن، یا کشش بیش از حد ایجاد می‌گردد؛ به همین دلیل، برای درمان پارگی دیسک لازم است عامل به وجود آورنده آن، به نوعی برطرف شده و عوارض ناشی از بیرون زدگی دیسک، مانند کمردرد شدید یا درد سیاتیک، درمان گردند.

درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، اولین و راحت‌ترین گام است که افراد مبتلا به فتق دیسک، باید انجام دهند. حدود دو هفته استراحت لازم است، تا علائم این ناهنجاری برطرف شده، و فرد به زندگی عادی خود ادامه دهد. البته استفاده از روش‌های مرسوم، مانند سرما درمانی و گرما درمانی، فیزیوتراپی و مصرف مسکن‌های بدون نسخه، می‌تواند سرعت فرایند درمان را سریع‌تر کند. در صورتی که نتوان از طریق استراحت و روش‌های بدون جراحی، بیرون زدگی دیسک را درمان نمود، ممکن است پزشک متخصص انجام جراحی را توصیه کند.

مطالعه پیشنهادی: درمان دیسک کمر در منزل

پارگی دیسک کمر چه علائمی دارد؟

آگاهی درباره علائم پارگی دیسک کمر، می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت مشاهده این گونه علائم، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. کمردرد شدید، به خودی خود می‌تواند نشان دهنده پارگی دیسک باشد؛ اما احساس درد در ناحیه کمر، همیشه به دلیل پارگی یا فتق دیسک ایجاد نمی‌شود. بلکه ممکن است در اثر کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها، احساس درد به وجود آید.

دردی که از پارگی دیسک کمر ایجاد می‌گردد، معمولا یک درد رگباری است که تا پشت یک یا هر دو پا امتداد دارد؛ این درد را اصطلاحا درد سیاتیک نیز می‌نامند. از مهم‌ترین علائم پارگی دیسک کمر یا درد سیاتیک، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سوزن سوزن شدن در بخشی از پنجه یا ساق پا
 • درد شدید در پشت باسن و ساق پا؛ که عمدتا در یک پا احساس می‌شود
 • احساس ضعف در پا

افرادی که دچار پارگی دیسک کمر می‌شوند، در هنگام نشستن یا خم شدن، بیشتر احساس درد دارند؛ مخصوصا اگر با وجود صاف بودن پاها، از ناحیه کمر خم شوند. از طرفی، اگر در حین سرفه، عطسه یا هنگام استفاده از سرویس بهداشتی، احساس درد شدید داشته باشید، می‌تواند نشان دهنده ابتلا به پارگی دیسک کمر باشد! علت این مساله، به این دلیل است که در حالت‌های یاد شده، مخصوصا وضعیت نشسته یا خم شده، کشیدگی ستون فقرات، دیسک‌ها و عصب سیاتیک بیشتر است.

تشخیص پارگی دیسک کمر چگونه انجام می‌گیرد؟

برای اینکه پارگی دیسک کمر به طور دقیق تشخیص داده شود، باید حتما به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. معمولا پزشک، بر اساس علائمی که بیمار نشان می‌دهد، مانند درد ناشی از فشردگی اعصاب در نزدیکی دیسک‌ها، که عموما در باسن، پاها و پنجه پا به وجود می‌آید، می‌تواند فتق دیسک را تشخیص دهد؛ البته او برای این کار، علاوه بر تخصص، به تجربه کافی نیز نیاز دارد.Herniated Disk: What It Is, Diagnosis, Treatment & Outlook (clevelandclinic.org)

پس از معاینه فیزیکی و تشخیص اولیه پارگی دیسک، بیمار باید تصویربرداری‌های تخصصی، از جمله سی تی اسکن (CT) یا ‌ام آر آی (MRI) را در ناحیه کمر انجام دهد، تا پزشک متخصص بتواند به طور دقیق، بیرون زدگی دیسک و شدت آن را مشخص نماید. افرادی که در سنین میانسالی به دیسک کمر مبتلا می‌شوند، عمدتا احساس درد ندارند! اما در تصویر‌ام آر آی آن‌ها، بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر، به وضوح قابل تشخیص است.

بهترین روش‌ها برای درمان پارگی دیسک کمر

مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره درمان پارگی دیسک کمر بدانید، این است که خوشبختانه، این ناهنجاری در اکثر موارد با چند هفته استراحت برطرف می‌شود! برای درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، باید به مدت چند هفته، از انجام فعالیت‌های شدید دوری کرد. همچنین، انجام برخی مراقبت‌ها و روش‌های درمان دیسک کمر در منزل، فرایند بهبود بیرون زدگی دیسک را سریع‌تر می‌کند.Ruptured Disc: Symptoms, Treatment, Recovery, and More (healthline.com)

برای اثربخشی بهتر درمان دیسک در منزل، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

برخی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که به درمان پارگی دیسک کمر بدون جراحی کمک می‌کنند، عبارتند از:

 • سرما درمانی و گرما درمانی؛ استفاده از کمپرس سرد و گرم، می‌تواند هم به رفع اسپاسم، کشیدگی یا گرفتگی عضلات کمر کمک کند، و هم باعث کاهش درد در ناحیه فتق دیسک خواهد شد. در واقع، کمپرس سرد، اعصاب ناحیه آسیب دیده را بی‌حس کرده و شدت درد را کاهش می‌دهد. در حالی که پدهای حرارتی، با رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات، دامنه حرکتی شما را افزایش می‌دهند.
 • مصرف مسکن‌های بدون نسخه؛ در روزهای ابتدایی درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، ممکن است درد ناحیه آسیب دیده، برای شما ناراحت‌کننده باشد. مصرف مسکن‌های بدون نسخه (OTC)، برای کاهش التهاب و درد این ناحیه، مفید است. از جمله داروهای بدون نسخه‌ای که می‌توانید با کمک آن‌ها شدت درد دیسک کمر را کاهش دهید، می‌توان به استامینوفن، ناپروکسن و ایبوپروفن اشاره کرد. به هیچ عنوان در مصرف این داروها زیاده روی نکنید.
 • داشتن فعالیت کافی؛ ممکن است این گونه به نظر برسد که درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، به معنای کنار گذاشتن تمام فعالیت‌های روزمره است. در حالی که منظور از استراحت، پرهیز از انجام فعالیت‌های شدیدی است، که می‌توانند بر ناحیه دیسک کمر فشار اضافی وارد کنند. بیماری که قرار است روند درمان پارگی دیسک کمر با استراحت را دنبال کند، باید در طول روز، کمی پیاده‌روی داشته باشد تا از گرفتگی عضلات، پیشگیری به عمل آید. خوابیدن طولانی مدت در رختخواب، به هیچ عنوان برای رفع کمردرد توصیه نمی‌شود! همچنین، بهتر است کارهای سبک و فعالیت‌های روزمره خود، که به ناحیه آسیب دیده فشاری وارد نمی‌آورند را انجام دهید.
 • ورزش کردن؛ چند روز پس از استراحت کردن، که شدت درد در ناحیه فتق دیسک کاهش پیدا می‌کند، می‌توانید انجام تمرینات و حرکات کششی را آغاز کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست، در طول درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، می‌تواند نتایج بهتری را برای شما در پی داشته باشد. زیرا فیزیوتراپیست بهترین حرکات و تمرینات ورزشی را به صورت اصولی به شما آموزش می‌دهد، تا علاوه بر درمان دیسک، عضلات اطراف آن نیز تقویت شده و از عود این ناهنجاری، پیشگیری به عمل آید.
 • ماساژ درمانی و کایروپراکتیک؛ استفاده از برخی روش‌های مراقبتی تکمیلی، مانند دستکاری ستون فقرات یا کایروپراکتیک، و همچنین ماساژ درمانی، برای کاهش درد و گرفتگی در ناحیه دیسک کمر مفید است. باز هم تاکید می‌کنیم که این گونه درمان‌ها، باید تحت نظر متخصص و توسط افراد حرفه‌ای و دوره دیده انجام گیرند؛ در غیر این صورت، ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای شما در پی داشته باشند.

چه زمانی باید برای درمان پارگی دیسک کمر جراحی انجام داد؟

با اینکه در اغلب موارد، درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، با پاسخ‌های خوبی همراه است، اما برای افرادی که درمان درد و سیاتیک آن‌ها، پس از گذشت سه ماه یا بیشتر، به نتایج دلخواهی نرسد، معمولا انجام جراحی دیسک کمر توصیه می‌شود. البته حتی در این مرحله نیز ممکن است پزشک برای درمان دیسک کمر بدون جراحی، یا تاخیر در انجام جراحی، تزریق داروهای استروئیدی ضد التهابی در ناحیه پارگی دیسک را به بیمار توصیه کند!

تزریق این گونه داروها به فرد کمک می‌کند تا شدت التهاب عصب و درد ناشی از آن، کاهش یافته و بتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد. البته محدودیت‌هایی درباره تعداد مرتبه تزریق این داروها وجود دارند، که پزشک متخصص باید آن را در نظر داشته باشد.

مشاوره با پزشک قبل از جراحی دیسک

معمولا قبل از جراحی دیسک کمر، پزشک متخصص باید تمامی مزایا و مضرات عمل جراحی را برای بیمار توضیح داده، و شفاف سازی‌های لازم را انجام دهد. تصمیم‌گیری درباره جراحی، کاملا به عهده فرد است که باید پس از روشنگری کامل، انجام گیرد. در طول جراحی، پزشک تلاش می‌کند تا فشار دیسک بر روی ریشه‌های اعصاب نخاعی را کاهش داده و درد و التهاب را درمان نماید.

درمان پارگی دیسک کمر با جراحی

با توجه به اینکه عمل جراحی دیسک، یک درمان تضمینی نیست و حتی ممکن است درد فرد را تشدید کند، بنابراین لازم است افراد به محض مشاهده اولین علائم پارگی دیسک کمر، به یک پزشک متخصص مراجعه کنند، تا با کمک روش‌های بدون جراحی، بتوان این ناهنجاری رو درمان نمود.

درمان پارگی دیسک بدون جراحی چقدر زمان نیاز دارد؟

پیش از این اشاره کردیم که برای درمان پارگی دیسک کمر با استراحت، فرد باید به مدت حداقل دو هفته، از انجام فعالیت‌های شدید دوری کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که پس از این مدت نیز، فرد باید مراقبت‌های خود را دنبال کند، تا از عود فتق دیسک و یا تشدید درد در آینده، جلوگیری به عمل آید. برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های خود مراقبتی، که باید پس از درمان دیسک کمر بدون جراحی ادامه یابند، عبارتند از:

 • ورزش منظم؛ که می‌تواند از تشدید دیسک کمر در آینده جلوگیری کند.
 • انجام تمرینات یوگا و تای چی؛ برای تقویت عضلات مرکزی کمر که از ستون فقرات، حمایت می‌کنند.
 • پرهیز از فعالیت‌های شدیدی که باعث ساییدگی و پارگی بیشتر دیسک کمر می‌شوند.
 • کاهش وزن اضافی؛ با رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن یک برنامه ورزشی منظم
 • تمرین برای حفظ وضعیت صحیح بدن در هنگام نشستن، خوابیدن، راه رفتن و ایستادن؛ به طوری که کمترین فشار بر ستون فقرات وارد شود.
 • انجام استراحت‌های کششی، در نشستن‌های طولانی مدت
 • پرهیز از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند؛ برای جلوگیری از بر هم خوردن تراز ستون فقرات!
 • ترک سیگار؛ به منظور پیشگیری از آسیب دیسک‌ها و افزایش احتمال پارگی آن‌ها

آیا پارگی دیسک کمر به طور کامل درمان می‌شود؟

تقریبا ۹۰ درصد از افرادی که با این ناهنجاری مواجه می‌شوند، می‌توانند با کمک درمان پارگی دیسک کمر با استراحت و بدون جراحی، وضعیت بهتری پیدا کنند. با این حال، اگر مشکل فتق دیسک با وجود درمان‌های خانگی و استراحت برطرف نشد، پزشک متخصص می‌تواند راه‌های دیگر مانند تزریق استروئید یا جراحی را برای فرد انجام دهد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مشکل بیرون زدگی دیسک کمر را به حال خود رها کنید، به تدریج بدتر شده و درمان آن دشوارتر می‌گردد. در واقع، گذشت زمان، مقدار ساییدگی و پارگی دیسک را شدیدتر می‌کند، که با درد مزمن و دائمی همراه خواهد بود. ضمن اینکه احتمال بروز عوارض جدی‌تر، مانند از دست دادن کنترل یا احساس در ناحیه آسیب دیده نیز وجود دارد. به این ترتیب، در صورتی که به مدت ۴ تا ۶ هفته، کمردرد شدیدی را تجربه کردید، که تا پشت پا منتشر شده و با استراحت بهتر نمی‌شود، حتما باید در اسرع وقت به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بهترین پزشک متخصص برای درمان پارگی دیسک کمر

دانش و تجربه پزشک متخصص، اهمیت زیادی در درمان پارگی دیسک کمر با استراحت و بدون جراحی دارد. متخصصان مغز و اعصاب حاضر در کلینیک تخصصی زیما درمان، به شما کمک می‌کنند تا بهترین برنامه درمانی را دنبال کرده و در کمترین زمان ممکن، به بهترین نتایج درمانی دست یابید. پیش از مراجعه به کلینیک زیما درمان، می‌توانید از طریق سربرگ تماس با ما، نوبت خود را رزرو نمایید.

درد و ناراحتی ناشی از فتق دیسک کمر

بسیار آزاردهنده است؛ به طوری که فرد را از فعالیت‌های روزمره خود باز می‌دارد. با این حال، از طریق درمان دیسک کمر بدون جراحی و با کمک اصول خود مراقبتی، می‌توان حس و حال بهتری داشت. در اکثر موارد، کاهش فعالیت‌های شدید و انجام تمرینات فیزیوتراپی به مدت دو هفته، به بهبود علائم پارگی دیسک کمر کمک می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط