نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن، با درد شدیدی همراه است، که عدم درمان آن می‌تواند باعث اختلال در عملکرد روزمره افراد گردد! درمان دیسک گردن با استراحت، اولین گام برای بهبود فتق دیسک و بازگشت به زندگی عادی است! در واقع، افرادی که دچار بیرون زدگی دیسک گردن یا همان فتق دیسک می‌شوند، باید ابتدا از طریق درمان دیسک گردن بدون جراحی، مشکل را برطرف نمایند که استراحت کردن اصلی‌ترین گام است.

نکته‌ای که باید به آن دقت نمود، این است که منظور از استراحت برای درمان دیسک گردن، بی‌حرکتی کامل نیست؛ بلکه فرد باید به مدت دو هفته، از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدیدی که می‌توانند شدت درد را بیشتر کنند، دوری نماید. همچنین، تعویض بالش برای خوابیدن و یا خوابیدن به پشت به جای خوابیدن به شکم یا پهلو، از نکاتی هستند که باید در درمان فتق دیسک گردن با استراحت، مد نظر قرار گیرند. در این مقاله، جزئیات بیشتری را درباره نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن، بیان می‌کنیم.

مطالعه پیشنهادی: 11 ورزش برای درمان دیسک گردن شدید

درمان دیسک گردن با استراحت چگونه است؟

بسیاری از افراد، بر این باورند که برای درمان دیسک گردن با استراحت در منزل، باید در رختخواب خوابیده و بدون حرکت باقی بمانند. در حالی که این گونه نیست، و منظور از استراحت برای درمان دیسک گردن، کاهش فعالیت‌های شدید و پرهیز از انجام حرکات ناگهانی است، که درد دیسک گردن را تشدید می‌کنند. در حالت کلی، مراقبت‌هایی که باید در حین استراحت برای درمان دیسک گردن انجام دهید، به قرار زیر هستند:

 • پرهیز از فعالیت‌های سنگین، مانند کار بدنی یا ورزش شدید
 • پیشگیری از انجام حرکات خاص؛ مانند چرخاندن ناگهانی سر به یک طرف، که باعث شدت گرفتن درد گردن می‌شود.
 • اصلاح وضعیت بدن در هنگام خواب با کمک بالش استاندارد و خوابیدن به پشت، به جای خوابیدن به پهلو یا شکم.

استراحت برای درمان دیسک گردن، باید به گونه‌ای باشد که پس از چند روز، درد دیسک برطرف شده و فرد احساس بهتری داشته باشد. معمولا فرد با دو هفته استراحت، می‌تواند مجددا به فعالیت‌های روزمره خود ادامه داده و با کمترین مشکل، زندگی را از سر گیرد.How Can I Relieve Pain in My Neck | Aurora Health Care

بهترین راهکارها برای درمان دیسک گردن با استراحت

هنگامی که برای درمان دیسک گردن در خانه اقدام می‌کنید، می‌توانید در کنار کاهش فعالیت‌های شدید، از اقدامات درمانی نیز استفاده کنید که در ادامه با آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب

بسیاری از افراد، به دلیل فتق دیسک شدید، دچار دردهای طاقت فرسا می‌شوند؛ اما برای ایجاد احساس بهتر در ناحیه فتق، می‌توان از مسکن‌های بدون نسخه (OTC) و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده نمود! البته بهتر است در مورد بهترین داروی مسکن و ضد التهاب نیز از پزشک متخصص خود کمک بگیرید.

رایج‌ترین داروهایی که برای درمان دیسک گردن بدون جراحی تجویز می‌گردند، شامل استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن هستند. مقدار دوز مصرفی آن‌ها نیز باید توسط پزشک متخصص تعیین شود، تا بیشترین اثربخشی را از آن دریافت نمایید.

برای بیمارانی که مصرف این گونه داروها، نتواند شدت درد را کاهش دهد، ممکن است پزشک متخصص، داروهای مسکن و ضد التهاب قوی‌تر را به صورت کوتاه مدت، برای بیمار تجویز کند. داروهای NSAID قوی، شل کننده‌های عضلانی و استروئیدهای خوراکی، از جمله این داروها هستند. علت استفاده کوتاه مدت از آن‌ها این است، که مصرف این داروها در طولانی مدت، عمدتا باعث عوارض جانبی شدید خواهد شد؛ از این رو، پزشک متخصص معمولا برای یک تا دو هفته، استفاده از آن‌ها را برای بیمار در نظر می‌گیرد.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی اصولی

بیمارانی که به درمان دیسک گردن با استراحت مشغول هستند، می‌توانند از حرکات فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی اصلاحی، برای بهبود بیرون زدگی دیسک گردن استفاده کنند. حرکات کششی و تقویتی گردن، شدت درد را کاهش داده و میزان التهاب را به تدریج کمتر می‌کنند. تمرینات فیزیوتراپی، به بیمار کمک می‌کنند تا سر خود را در تراز با گوش‌ها و شانه‌ها قرار داده و به این ترتیب، فشار کمتری بر ستون فقرات گردنی و دیسک‌های آن وارد آید. این حالت، به تقویت عضلات گردن و بهبود وضعیت سر، کمک می‌کند که در نهایت، منجر به درمان دیسک گردن خواهد شد.

ممکن است انجام تمرینات ورزشی، در روزهای اول درمان دیسک گردن در منزل، کمی دردناک و آزاردهنده باشد. بنابراین می‌توانید مدت زمان ورزش کردن را در روزهای اول کمتر کنید، و با بهبود وضعیت فتق دیسک، برنامه ورزشی خود را طولانی‌تر نمایید؛ با این کار، میزان قدرت و انعطاف گردن به تدریج افزایش می‌یابد.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

هر گونه اسپاسم و گرفتگی عضلات، در نواحی مختلف بدن، از جمله اطراف ستون فقرات گردنی و کمر را می‌توان با کمک کمپرس سرد و گرم، برطرف نمود.

استفاده از کمپرس سرد و گرم برای درمان دیسک گردن

اینکه لازم است از کمپرس سرد استفاده کنید یا گرم، به میزان تاثیر هر یک از آن‌ها بر کاهش درد در ناحیه فتق دیسک، بستگی دارد. به این معنا که برخی بیماران، با استفاده از کمپرس سرد، درد کمتری را تجربه می‌کنند؛ در حالی که برای برخی دیگر، کمپرس گرم می‌تواند گرفتگی عضلات را برطرف کرده، و حس و حال بهتری را برای شخص در پی داشته باشد. البته استفاده از هر دو نوع کمپرس سرد و گرم نیز بلامانع خواهد بود.

برای استفاده از کمپرس سرد یا گرم، باید یک کیسه یخ یا پد حرارتی را در داخل حوله بپیچید، و به مدت ۲۰ دقیقه در ناحیه آسیب دیده قرار دهید. پس از آن، کمپرس را برداشته و چند دقیقه صبر کنید و مجددا این کار را تکرار کنید. در صورتی که کمپرس سرد و گرم را در طول روز چندین بار تکرار نمایید، می‌توانید به بهترین نتیجه برسید.

اصلاح وضعیت بدن

در طول روز باید به وضعیت بدن خود، برای انجام فعالیت‌های مختلف توجه کنید. برای مثال، اگر باید به صفحه رایانه نگاه کنید، یا با تلفن همراه خود کار می‌کنید، نباید سر به سمت پایین خم شود؛ زیرا در این صورت، فشار بیشتری به ناحیه گردن اعمال می‌گردد. برای درمان دیسک گردن با استراحت، می‌توانید تلفن یا دستگاه الکترونیک را دقیقا هم سطح با چشم نگه دارید، و از خم کردن گردن بپرهیزید.

سر باید در راستای مرکز بدن قرار گیرد و باید بتوانید شانه‌های خود را به سمت پایین و دور از گوش خود، بچرخانید. تکرار این حرکات در طول روز، از تشدید بیرون زدگی دیسک گردن جلوگیری کرده و یا شدت درد آن را کاهش خواهد داد.

ماساژ تراپی یا ماساژ درمانی

یکی از روش‌های درمانی که می‌توانید در حین درمان دیسک گردن با استراحت از آن بهره ببرید، ماساژ درمانی است. البته با این شرط که ماساژ گردن، تحت نظارت یک متخصص ماساژ انجام گیرد؛ در غیر این صورت، ممکن است عارضه به وجود آمده را بدتر کند.

در حالت کلی، انجام ماساژ باعث می‌شود تا جریان خون در عضلات اطراف فتق دیسک، افزایش یافته و گرفتگی و اسپاسم آن‌ها تا حد زیادی برطرف گردد؛ در نتیجه، درد کمتر شده و بیمار احساس بهتری دارد.

برای درمان دیسک گردن با استراحت چقدر زمان لازم است؟

اکثر بیماران، حدود چند هفته زمان نیاز دارند، تا بتوانند از درمان دیسک گردن با روش‌های خانگی و بدون جراحی احساس بهتری پیدا کنند. از نظر بسیاری از متخصصان، هر فرد بنا بر میزان آسیب دیسک و شدت علائم، به چند روز تا چند ماه استراحت نیاز دارد. در حالت کلی، فاکتورهایی مانند سلامت عمومی بدن، شدت فعالیت فرد و سن بیمار، می‌توانند بر طول مدت زمان درمان دیسک گردن با استراحت تاثیرگذار باشند. با این حال، در اکثر موارد، پس از چند روز، علائم اولیه دیسک برطرف خواهند شد.Sleeping with Neck Pain: What You Need to Know | Spine-health

لازم است به این نکته دقت کنید، که مواردی مانند سیگار کشیدن و یا ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، می‌توانند طول دوران استراحت برای درمان دیسک گردن را طولانی‌تر کنند. بنابراین لازم است بیماران برای بهبودی سریع‌تر، سیگار را کنار گذاشته و سلامت عمومی بدن خود را افزایش دهند.

مدت زمان استراحت برای درمان دیسک گردن

نکته دیگر اینکه بیمار بعد از پشت سر گذاشتن دوران استراحت خود، حتما باید فعالیت‌های روزمره خود را به شکلی اصولی و استاندارد، دنبال نماید. بهتر است برای این کار، از یک فیزیوتراپیست و کاردرمانگر کمک بگیرد؛ چون هر گونه حرکت ناگهانی یا وضعیت غیر صحیح بدن، باعث بازگشت درد فتق دیسک شده و اثرات درمانی را از بین خواهد برد.

از کجا بفهمیم که دیسک گردن در حال درمان است؟!

یکی از سوالات رایج بیماران، به علائم درمان دیسک گردن با استراحت مربوط می‌شود! در واقع، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا بدانند، که آیا دیسک گردن آن‌ها در حال درمان است یا خیر. معمولا افرادی که به فتق دیسک شدید مبتلا هستند، قبل از شروع درمان، احساس درد در نواحی اطراف مانند شانه‌ها، بازوها و انگشتان دست را حس خواهند کرد؛ به طوری که ممکن است حتی برای انجام فعالیت‌های روزمره نیز دچار مشکل شوند. همچنین، گاهی بیرون زدگی دیسک گردن، چنان شدید است که احساس گزگز و بی‌حسی در بازوها و شانه‌ها نیز به وجود می‌آید.

هنگامی که فرد درمان دیسک گردن با استراحت را آغاز می‌کند، برطرف شدن رادیکولوپاتی (یعنی درد منتشر شده به سمت شانه‌ها، بازو و انگشتان دست) اولین نشانه‌ای است که متوجه آن خواهد شد. البته درمان بی‌حسی و گزگز، به زمان بیشتری نیاز دارد و ممکن است تا چندین روز طول بکشد!

در اکثر بیماران، درد ناشی از فتق دیسک، عمدتا به اسپاسم‌های عضلانی در ناحیه آسیب دیده مربوط می‌شود. اکثر متخصصان بر این باورند که اسپاسم در عضلات اطراف دیسک گردن، توسط سیستم عصبی و با هدف پیشگیری از آسیب بیشتر رخ می‌دهد. به همین دلیل، مدتی پس از شروع استراحت و کاهش فعالیت‌های سنگین، این اسپاسم‌ها به تدریج کمتر شده و درد ناحیه آسیب دیده، رو به بهبود می‌رود.

بالا بردن سرعت درمان دیسک گردن با استراحت

پیش از این اشاره کردیم که هر فرد، بنا بر شدت علائم و سنی که دارد، ممکن است به یک بازه زمانی کوتاه یا طولانی برای درمان دیسک گردن با استراحت نیاز داشته باشد. بنابراین سرعت بهبودی این عارضه، برای هر فرد متفاوت است. با این حال، دقت به برخی نکات و مراقبت‌ها، می‌تواند سرعت درمان دیسک گردن بدون جراحی را افزایش دهد، که از جمله این مراقبت‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مراجعه زودهنگام به پزشک متخصص و تشخیص سریع بیرون زدگی دیسک
 • انتخاب یک رژیم غذایی مناسب؛ شامل سبزیجات و میوه‌های ضد التهاب!
 • پرهیز از سیگار کشیدن
 • اصلاح وضعیت خوابیدن و نشستن
 • ورزش کردن منظم و انجام تمرینات اصلاحی
 • داشتن خواب کافی
 • کاهش استرس و اضطراب؛ از طریق روش‌های آرامش بخش، مانند مدیتیشن، یوگا، مشاوره درمانی و نوشتن احساسات و عواطف آزاردهنده
 • پرهیز از الکل
 • هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن آب کافی

با توجه به اینکه داشتن رژیم غذایی مناسب، هیدراته نگه داشتن بدن و ورزش منظم، می‌توانند روند پیری در فرد را مدیریت کنند، بنابراین رعایت آن‌ها می‌تواند از بروز دیسک گردن در سنین بالاتر جلوگیری کرده و یا درمان این عارضه را تسریع کند.

نحوه خوابیدن در دوران استراحت برای درمان دیسک گردن

فرم اصلی ستون فقرات، به شکل یک S است که در سه ناحیه قوس دارد؛ در گردن و پایین کمر به سمت جلو خم می‌شود و در قسمت بالای کمر، خمیدگی معکوس دارد. بهترین حالت برای خوابیدن، به گونه‌ای است که ستون فقرات، انحناهای طبیعی خود را حفظ کرده و کمترین فشار بر آن وارد شود. برای کاهش درد ناشی از فتق دیسک گردن نیز باید به این نکته، توجه ویژه داشته باشید.

بالش شما باید ترجیحا از پر بوده و کاملا نرم باشد؛ به طوری که پس از خوابیدن، فرم سر را به خود بگیرد! البته می‌توانید برای اصلاح وضعیت سر و گردن، از یک بالش به عنوان تکیه‌گاه برای گردن خود، استفاده نمایید. در طول درمان دیسک گردن با استراحت بهتر است به پشت بخوابید. برای این کار، از یک بالش نازک استفاده کنید، تا ستون فقرات گردنی در موقعیت صحیحی قرار گرفته و با انحنای کمی، به سمت جلو قرار گیرد. برای اصلاح وضعیت ستون فقرات گردنی، می‌توانید از یک بالش اضافی در ناحیه گردن استفاده کنید؛ تا فشار اضافی وارد بر گردن خنثی شود.

اصلاح وضعیت بدن؛ کمک به درمان دیسک گردن

تشک خیلی نرم باعث می‌شود تا بدن به طور کامل، در آن فرو رفته و کمر گرد شود! بهترین کار استفاده از یک تشک نگهدارنده است، تا ستون فقرات، طبیعی‌ترین شکل خود را حفظ نماید. چنانچه قصد دارید به پهلو بخوابید، به هیچ عنوان از بالش‌های بلند استفاده نکرده، و از یک بالش بین زانوهای خود استفاده کنید. درباره روش‌های صحیح خوابیدن در طول درمان دیسک گردن با استراحت، می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از پزشک متخصص خود دریافت کنید.

بهترین کلینیک برای درمان دیسک گردن بدون جراحی

بهترین آموزش‌ها، برای درمان دیسک گردن با استراحت و بدون نیاز به جراحی را باید از یک متخصص مغز و اعصاب مجرب، دریافت نمود. بر همین اساس، شما می‌توانید به کلینیک توانبخشی زیما درمان مراجعه کرده و فرایند معاینه، تشخیص و درمان دیسک گردن بدون جراحی را زیر نظر بهترین متخصصان مغز و اعصاب تهران، دنبال نمایید. با پیروی از دستورات پزشک متخصص، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیشترین نتیجه را از درمان خود دریافت کنید.

با بروز علائم بیرون زدگی دیسک

لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا با تشخیص زود هنگام فتق دیسک، امکان درمان آن با روش‌های ساده مانند استراحت، فیزیوتراپی و مصرف داروهای مسکن OTC وجود دارد. بسیاری از افرادی که به این عارضه مبتلا می‌شوند، می‌توانند از طریق درمان دیسک گردن با استراحت، مشکل خود را برطرف نمایند. تا زمانی که بتوان از روش درمان دیسک گردن بدون جراحی، پاسخ مناسبی دریافت نمود، نیازی به درمان‌های تهاجمی و جراحی دیسک کمر، نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط