تفاوت افسردگی ماژور و مینور؛ درمان اختلال افسردگی Minor و Major

تفاوت افسردگی ماژور و مینور؛ درمان اختلال افسردگی Minor و Major

تشخیص افسردگی ماژور و مینور، امری نسبتا پیچیده است که به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد؛ با این حال، اصلی‌ترین تفاوت افسردگی ماژور و مینور، به شدت و مدت علائم آن‌ها مرتبط است. در اصل، ماژور دپرشن (Major Depression)، که به آن افسردگی اساسی می‌گویند، علائمی شدیدتر با مدت زمان طولانی‌تر دارد. گاهی شدت علائم این نوع اختلال روانی چنان زیاد است، که فعالیت‌های روزمره فرد را مختل می‌سازد.

اختلال افسردگی مینور یا جزئی (Minor Depression)، علائمی خفیف‌تر دارد؛ به طوری که، در بسیاری از موارد، با احساس غم و اندوه اشتباه گرفته می‌شود. در واقع، فردی که به دپرشن جزئی یا مینور مبتلا است، علائمی مانند اختلالات خواب، تغییر در اشتها و نداشتن تمرکز را برای مدتی کوتاه‌تر و با شدتی کمتر، تجربه خواهد کرد. برای اینکه بتوان تفاوت افسردگی ماژور و مینور را به درستی تشخیص داد، پزشک متخصص اعصاب و روان باید بر اساس معیارهای استاندارد در روانپزشکی، بررسی‌های لازم را انجام دهد.

مطالعه پیشنهادی: تفاوت افسردگی حاد و مزمن چیست؟

افسردگی ماژور چیست؟

برای اینکه بتوان تفاوت افسردگی ماژور و مینور را به خوبی درک نمود، لازم می‌دانیم تعریف هر یک از این اختلالات روانی را به صورت مختصر، بیان کنیم؛ افسردگی ماژور یا Major Depression عبارت است از یک اختلال روانی، که خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.newzealandrabbitclub

علائم این نوع بیماری روانی به قرار زیر هستند:

 • احساس بی‌ارزشی، گناه و ناامیدی
 • نداشتن تمرکز کافی
 • تغییر در نظم خواب
 • احساس خستگی مفرط
 • احساس ناخوشی
 • عدم علاقه به فعالیت‌هایی که قبلا لذت بخش بوده‌اند
 • کاهش یا افزایش وزن بدون دلیل موجه
 • داشتن افکار خودکشی و مرگ

برای ماژور دپرشن، شخص حداقل ۵ مورد از علائم دپرشن اساسی را به مدت دو هفته، به صورت پیوسته، تجربه می‌کند. گاهی شدت این علائم به حدی است، که فرد نمی‌تواند عملکرد بهینه‌ای در طول روز داشته باشد.

مطالعه پیشنهادی: علائم افسردگی

تعریف افسردگی مینور چیست؟

مینور دپرشن یا افسردگی جزئی، کاملا به غم و اندوه شباهت دارد. این حالت، به عنوان یک مشکل سلامت روان به حساب می‌آید؛ اما تعریف آن به طور مشخص، در راهنمای تشخیصی بیماری‌های روانی (DSM) بیان نشده است. با این حال، وجود علائم زیر در فرد را می‌توان نشانه‌ای از ابتلا به دپرشن جزئی، دانست:

 • بدخلقی و بدرفتاری
 • الگوهای تفکر منفی
 • نشخوار فکری
 • از دست دادن علاقه و لذت نسبت به فعالیت‌های مختلف
 • کند شدن حرکات و گفتار
 • اختلال خواب عدم تمرکز
 • بی‌قراری و تحریک‌پذیری
 • احساس گناه و بی‌ارزشی

مشکل Minor Depression را می‌توان همان Major Depression دانست، که شدت علائم آن بسیار خفیف بوده، و مدت زمان ابتلا به آن نیز کوتاه‌تر از ماژور دپرشن است. در واقع، مهم‌ترین تفاوت افسردگی ماژور و مینور به شدت و مدت زمان ماندگاری علائم بستگی دارد.successtms.com

معیار درک تفاوت افسردگی ماژور و مینور

معیار تشخیص تفاوت افسردگی ماژور و مینور این است، که در افراد مبتلا به نوع مینور، تعداد علائم کمتر از ۵ مورد است؛ و مدت زمان ماندگاری آن‌ها نیز، کوتاه‌تر از دو هفته خواهد بود. در واقع، فرد ممکن است ۲ تا ۴ نشانه دپرشن را داشته باشد؛ بدون آنکه حالت‌هایی مانند شیدایی یا هیپومانیک را تجربه کند! در این حالت، می‌توان ادعا نمود که فرد به Minor Depression مبتلا است. در نظر داشته باشید که اگر این مشکل سلامت روان درمان نگردد، در نهایت، به دپرشن اساسی یا ماژور تبدیل خواهد شد.

انواع افسردگی ماژور کدامند؟

دپرشن اساسی نوعی اختلال روانی مزمن به حساب می‌آید، که از چند هفته تا چندین ماه طول می‌کشد. همین مساله باعث شده تا تفاوت افسردگی ماژور و مینور قابل تشخیص گردد؛ اختلال Major Depression زیر مجموعه‌های مختلفی دارد، که هنگام درمان آن اهمیت پیدا می‌کنند.

برخی از مهم‌ترین انواع افسردگی ماژور عبارتند از:

 • دپرشن فصلی (مانند دپرشن در پاییز)
 • دپرشن در دوران بارداری
 • افسردگی پس از زایمان

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تفاوت افسردگی ماژور و مینور این است، که نوع ماژور، یک اختلال روانی به حساب می‌آید. معمولا افرادی که به این نوع بیماری روانی مبتلا می‌شوند، ممکن است با سایر اختلالات روانی مانند موارد زیر نیز درگیر شوند:

 • اختلال مصرف مواد
 • اختلال هراس یا پانیک
 • اختلال اضطراب اجتماعی
 • اختلال وسواس فکری عملی

تشخیص دپرشن ماژور و مینور؛ تست افسردگی ماژور

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تفاوت افسردگی ماژور و مینور، در شدت علائم آن‌ها است؛ ضمن اینکه مینور دپرشن، در اساسنامه بیماری‌های روانی، به عنوان یک اختلال روانی به حساب نمی‌آید؛ تنها اگر شخص ۲ تا ۴ نشانه از علائم افسردگی را داشته باشد، فرد را مبتلا به Minor Depression در نظر می‌گیرند.

تشخیص دپرشن ماژور و مینور؛ تست افسردگی ماژور

این در حالی است که معیار تشخیص Major Depression، بر اساس اساسنامه DSM-5 این است، که شخص حداقل ۵ مورد از علائم دپرشن اساسی را به مدت دو هفته مداوم، داشته باشد. پزشک متخصص، بر اساس سوالاتی که درباره خلق و خو و حالت‌های شخص در دو هفته اخیر از بیمار می‌پرسد، می‌تواند این مساله را بررسی کند.منبع

نکته دیگر اینکه برای تشخیص این اختلالات روانی و بررسی تفاوت افسردگی ماژور و مینور، هیچ گونه آزمایش پزشکی مانند تست خون یا ادرار انجام نمی‌گیرد. اما با توجه به اینکه کم کاری تیروئید یا مصرف برخی داروها و مواد مخدر، می‌توانند عامل دپرشن باشند، ممکن است پزشک متخصص از بیمار بخواهد که آزمایش خون انجام دهد.

تشخیص افسردگی مینور چگونه انجام می‌گیرد؟

علائمی که در بیماران مبتلا به دپرشن جزئی دیده می‌شوند، بسیار شبیه به نشانه‌های سایر مشکلات سلامت روان هستند. برای مثال، علائم مینور دپرشن شباهت بسیاری با وضعیت غم و اندوه، اختلال دپرشن مداوم و اختلال Major Depression با علائم خفیف دارند؛ با این حال، توجه به برخی معیارها می‌تواند به تشخیص این مشکل سلامت روان کمک کند. در نظر داشته باشید که تنها یک پزشک متخصص اعصاب و روان، با بهره‌گیری از دانش و تجربه خود می‌تواند تفاوت افسردگی ماژور و مینور را به خوبی تشخیص دهد.

در افراد مبتلا به Minor Depression، خلق و خوی فرد ضعیف می‌شود. همچنین، شخص علاقه و لذت خود را برای انجام فعالیت‌های مورد علاقه اش، از دست می‌دهد. نکته دیگر اینکه، برای بیماران مبتلا به مینور دپرشن، ظاهر شدن تنها دو علامت کافی است، تا پزشک متخصص پی به وجود این اختلال ببرد. تفاوت افسردگی ماژور و مینور از نظر تشخیص نیز به تعداد همین علائم بستگی دارد.

جدیدترین روش درمان افسردگی ماژور

درک تفاوت افسردگی ماژور و مینور، از نظر شدت علائم و زمان آن ها، مشخص می‌کند که نوع مینور نیازی به درمان خاصی ندارد. معمولا علائم این نوع اختلال، پس از چند روز برطرف شده و فرد به فعالیت‌های عادی خود باز می‌گردد. البته بد نیست شرایط فرد، توسط یک پزشک متخصص اعصاب و روان بررسی گردد؛ چون ممکن است اختلال مینور درمان نشده، به اختلال Major Depression تبدیل شود.

برای درمان دپرشن ماژور، لازم است بیمار یک برنامه ترکیبی شامل درمان دارویی و جلسات روان درمانی را دنبال کند. علاوه بر این، درمان افسردگی با آر تی ام اس (rTMS)، جدیدترین روش درمانی این اختلال، به حساب می‌آید. مبنای این روش، تحریک مغناطیسی مغز است که می‌تواند تاثیر روش‌های درمانی Major Depression را افزایش دهد.

بهترین داروی افسردگی ماژور چیست؟

اصلی‌ترین داروهایی که برای درمان انواع اختلالات روانی به کار می‌روند، داروهای ضد افسردگی هستند؛ این داروها به بیمار کمک می‌کنند تا رفتار و خلق بهتری داشته باشند. انتخاب نوع داروی افسردگی ماژور و مقدار دوز مصرفی آن، بر اساس وضعیت بیمار، شدت علائم و نظر پزشک متخصص انجام می‌گیرد. معمولا ۴ تا ۶ هفته زمان نیاز است، تا داروهای ضد افسردگی، تاثیر مثبت خود را بر خلق و خوی فرد نشان دهند.

آیا می‌توان از ابتلا به افسردگی اساسی پیشگیری کرد؟

فردی که به دپرشن اساسی مبتلا می‌گردد، ممکن است در آینده در معرض ابتلا به انواع دپرشن قرار گیرد. برای آنکه بتوانید از افسردگی اساسی پیشگیری کنید، باید از کلیه عوامل محرک یا علل این نوع دپرشن، دوری جویید. ضمن اینکه اگر در مرحله درمان اختلالات اعصاب و روان به سر می‌برید، حتما باید درمان خود را جدی گرفته و داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف نمایید.

نحوه درمان افسردگی ماژور و مینور

هر گاه دوران بیماری خود را کامل پشت سر گذاشته و مجددا علائم آن را مشاهده کردید، باید حتما با یک پزشک متخصص اعصاب و روان صحبت کنید.

بهترین پزشک برای تشخیص افسردگی ماژور و مینور

تجربه و دانش پزشک، نقش موثری در تشخیص تفاوت افسردگی ماژور و مینور دارد؛ به همین دلیل، برای تشخیص این اختلالات باید حتما به یک کلینیک تخصصی اعصاب و روان معتبر مراجعه کنید. کلینیک زیما درمان، واقع در غرب تهران، کلیه خدمات مرتبط با درمان افسردگی و اختلالات روانی را به بیماران ارائه می‌دهد. اتفاقا برای بیمارانی که به درمان با دستگاه آر تی ام اس نیاز دارند، کلینیک زیما درمان، بهترین خدمات را ارائه می‌دهد. دکتر الهام کاملی، یکی از بهترین متخصصان روانپزشکی تهران، در کنار جمعی از معتبرترین متخصصان مغز و اعصاب، به درمان بیماران اعصاب و روان در این کلینیک می‌پردازند.

مطالعه پیشنهادی: اختلال افسردگی عمیق

جمع‌بندی

اختلال ماژور دپرشن و مینور دپرشن دو مشکل سلامت روان هستند، که از نظر شدت و میزان علائم با یکدیگر تفاوت دارند. تفاوت افسردگی ماژور و مینور باعث می‌شود تا در تشخیص و درمان این مشکلات، اختلالف‌هایی وجود داشته باشند. عدم درمان دپرشن مینور و پیگیری آن، می‌تواند باعث بروز دپرشن اساسی گردد، که مشکلاتی به مراتب شدیدتر برای بیمار به وجود می‌آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط