بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری (OCD)

بهترین دکتر روانشناس برای درمان وسواس فکری عملی

از نظر بسیاری از افراد، داشتن حساسیت بیش از حد نسبت به تمیزی اشیا و محیط، و یا سخت‌گیری درباره چک کردن اجاق گاز در هنگام خارج شدن از منزل، امری طبیعی است؛ در حالی که این رفتارهای افراطی، نشان دهنده وسواس هستند، که باید حتما توسط بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری مورد بررسی قرار گیرند. البته معمولا افراد باید ابتدا به بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری مراجعه کنند و سپس، در صورتی که بیمار به دارو نیاز داشته باشد، قطعا روانشناس او را به یک پزشک متخصص اعصاب و روان ارجاع خواهد داد؛ یک دکتر خوب برای درمان وسواس، از ترکیب روان درمانی و دارو استفاده می‌کند!

بهترین روش‌هایی که برای درمان وسواس فکری عملی به کار گرفته می‌شوند، درمان شناختی رفتاری همراه با مصرف داروهای ضد افسردگی است، که می‌توانند همزمان با درمان وسواس با آر تی ام اس (rTMS) یا قبل از آن، انجام گیرند. در هر حال، یک دکتر روانشناس برای درمان وسواس، باید بتواند به تدریج خلق و خوی بیمار را بهبود داده و کیفیت زندگی او را افزایش دهد!

معرفی بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری

هنگامی که به دنبال درمان وسواس فکری عملی خود هستیم، اولین گام، پیدا کردن یک دکتر یا روانشناس متخصص وسواس فکری است. در کلینیک مغز و اعصاب زیما درمان، برخی از بهترین پزشکان متخصص اعصاب و روان حضور دارند، که در زمینه درمان وسواس فکر عملی، به بیماران کمک می‌کنند. اگر بخواهیم بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری را به شما معرفی کنیم، قطعا افراد زیر در اولویت هستند:

 • دکتر الهام کاملی
 • دکتر مریم شامخی
 • دکتر مهرداد قائم مقامی

کلینیک زیما درمان واقع در تهران، سعادت آباد، بلوار سرو غربی، ضلع شمال غربی چهار راه سرو، پلاک ۱۹، جنب پلیس 10+، طبقه چهارم داروخانه دکتر داشبلاغی، انواع خدمات درمانی در زمینه روانپزشکی و روانشناسی را ارائه می‌دهد. حتی برای کسانی که به دنبال درمان وسواس فکری با rTMS هستند، قطعا این کلینیک بهترین گزینه خواهد بود. البته پیش از مراجعه حضوری، حتما باید با یکی از روش‌های زیر نوبت خود را رزرو نمایید:

شماره تماس 02125917864
واتساپ 09129478256
اینستاگرام Zima.Darman.Clinic
آدرس ایمیل info@zimadarman.com

بهترین روش‌ها برای درمان وسواس فکری عملی

یک دکتر خوب برای وسواس فکری، از روش‌های مختلفی برای درمان بیمار خود کمک می‌گیرد؛ البته پزشک یا روانشناس متخصص، باید قبل از هر چیز، علائم بیمار را بررسی کرده و مطابق با دفترچه راهنمای DSM-5، شرایط بیمار را ارزیابی کند. از آنجا که رفتار و علائم هر فرد با دیگری متفاوت است، تشخیص دقیق این بیماری، تعیین‌کننده روش‌های درمانی نیز خواهد بود! معمولا بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری، از یک برنامه ترکیبی شامل موارد زیر کمک می‌گیرد.Treatments for OCD | Anxiety and Depression Association of America, ADAA

روان درمانی

اصلی‌ترین روش درمان با گفت و گو، برای بیماران مبتلا به وسواس یا اختلال OCD، روش درمان شناختی رفتاری است. تکنیک CBT برای آن است تا بیمار، رفتارهای خود را بیان کرده و آن‌ها را ریشه یابی کند؛ در اصل، بیمار با صحبت کردن درباره افکار مزاحم و رفتارهای وسواس گونه خود، نحوه مقابله با آن‌ها را می‌آموزد. علاوه بر روش سی بی تی، تکنیک مواجهه و پاسخ (ERP) نیز برای درمان وسواس عملی به کار گرفته می‌شود.

روان درمانی توسط دکتر خوب برای درمان وسواس

درمان دارویی

در اغلب بیماران مبتلا به اختلال OCD، استرس و اضطراب نیز دیده می‌شود! همچنین، در برخی موارد، امکان ابتلای فرد به افسردگی نیز وجود دارد. تجویز داروهای ضد افسردگی توسط دکتر خوب برای درمان وسواس، راهکار مناسبی است؛ زیرا هم به بهبود خلق و خوی بیمار کمک می‌کند، و هم شرایط را برای اثربخشی بیشتر روان‌درمانی فراهم می‌سازد. اثربخشی داروهای ضد افسردگی به حدود ۸ تا ۱۲ هفته زمان نیاز دارد!

درمان وسواس با rTMS

اگر شدت علائم وسواس فکری عملی در شخص، زیاد باشد، ممکن است به درمان‌های خط اول پاسخ مناسبی ندهد. در چنین شرایطی، شاید تحریک فیزیکی سلول‌های عصبی مغز، بتواند به درمان وسواس فکری کمک کند! به همین دلیل، پس از تایید بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری، دستگاهی تحت عنوان دستگاه آر تی ام اس در روند درمان بیمار به کار گرفته می‌شود.

این دستگاه با استفاده از یک میدان مغناطیسی، به تحریک سلول‌های عصبی مغز می‌پردازد، تا در تولید و گردش انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و سروتونین، تعادل ایجاد کند. تکرار تحریک مغناطیسی فرا جمجمه‌ای مغز طی چند جلسه، به بهبود هر چه سریع‌تر بیمار کمک می‌کند.

درمان با الکتروشوک

یکی دیگر از روش‌های تخصصی که برای درمان اختلالات روانی، از جمله وسواس فکری عملی، به کار گرفته می‌شود، استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک مغز است، که به آن الکتروشوک درمانی می‌گویند. این روش درمانی، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولا برای اختلالات اضطرابی و OCD، اثربخشی قابل قبولی دارد.

برای درمان وسواس به روانشناس مراجعه کنیم یا روانپزشک؟

انتخاب بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری، لزوما به روانپزشک محدود نمی‌شود؛ در واقع، اغلب در گام اول، مراجعه به یک دکتر روانشناس برای درمان OCD لازم است، تا او تمامی علائم بیمار را بررسی کرده و بهترین روش درمانی را تشخیص دهد. اما حتی یک روانشناس خوب برای وسواس فکری نیز، نمی‌تواند دارو تجویز کند! به همین دلیل، اگر علائم این مشکل سلامت روان در فرد شدید باشند، و برای پیشرفت درمان، مصرف دارو الزامی به نظر برسد، روانشناس باید او را به یک دکتر خوب برای وسواس فکری ارجاع دهد.Psychiatrists and psychologists | healthdirect

روانپزشک می‌تواند متناسب با علائم بیمار، بهترین داروهای ضد افسردگی را برای او تجویز نماید؛ البته بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری، می‌تواند در فرایند روان درمانی بیمار، با دکتر روانپزشک او همکاری داشته باشد.

درمان سایر اختلالات روانی در بیماران OCD

یکی از مزایای انتخاب بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری، این است که او می‌تواند بنا بر تجربه خود، احتمال وجود انواع اختلالات روانی دیگر را نیز در فرد بررسی نماید. از جمله مشکلات سلامت روان که ممکن است همزمان با وسواس فکری عملی در شخص ظاهر گردند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • افسردگی
 • استرس و اضطراب
 • اختلالات خوردن
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • اختلال ADHD یا بیش فعالی
 • اختلالات خواب

درمان وسواس فکری، در بیمارانی که به طور همزمان به اختلالات روانی دیگر نیز مبتلا هستند، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. در واقع، تنها یک دکتر روانشناس خوب برای درمان وسواس با این شرایط، می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد! البته با مراجعه به بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری می‌توانید فرایند درمان خود را آغاز نمایید، و پس از آن، در صورت نیاز از یک متخصص اعصاب و روان کمک بگیرید.

روانشناس متخصص وسواس فکری

چه زمانی باید به دکتر خوب برای درمان وسواس مراجعه کنیم؟

استرس درباره بستن شیر گاز، شست و شوی زیاد دست‌ها، یا پرهیز از تماس دست با اشیا و مکان‌های مختلف را نمی‌توان همیشه به عنوان وسواس عملی در نظر گرفت؛ در واقع، زمانی می‌توان این رفتارها را به عنوان یک اختلال روانی تحت عنوان OCD تلقی کرد، که مشخصه‌های زیر را نیز داشته باشند:

 • رفتارهای فرد به شدت وسواس گونه و شدید باشند.
 • برای مدت طولانی ادامه‌دار گردند.
 • در صورت عملی نکردن افکار، استرس شدید ایجاد شود.
 • وجود افکار مزاحم، مانع از انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود.
 • به دلیل وجود رفتارهای وسواس گونه، شخص از حضور در فعالیت‌های اجتماعی یا محیط کار و تحصیل باز می‌ماند.

با مشاهده یک یا چند مورد از حالت‌های یاد شده، باید به دنبال بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری باشید. دکتر روانشناس یا پزشک متخصص اعصاب و روان، بر اساس دانش و تجربه خود، این علائم را ارزیابی کرده و ابتلا به او سی دی را تایید یا رد می‌کند؛ در صورت تایید، لازم است برای درمان این اختلال برنامه‌ریزی کند.

نتیجه مراجعه به بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری

هنگامی که تحت نظر بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری قرار می‌گیرید، جلسات روان درمانی شما آغاز می‌شود. پزشک متخصص، بر اساس نوع و شدت علائم شما، از یکی از تکنیک‌های تخصصی از جمله CBT و ERP استفاده می‌کند، تا با افکار، خلق و خو و رفتارهای شما آشنا شود. تکرار جلسات روان درمانی، باعث می‌شود تا شدت افکار مزاحم، به تدریج کاهش پیدا کرده و رفتارهای بد ناشی از OCD، با رفتارها و افکار خوب و مثبت جایگزین گردند.

مصرف دارو نیز به حفظ تعادل انتقال دهنده‌های عصبی کمک می‌کند و تاثیر مستقیمی بر خلق و خوی شما خواهد داشت. البته ممکن است پزشک از داروهای مختلف استفاده کند، تا میزان اثربخشی آن‌ها را بسنجد.

با انتخاب بهترین دکتر برای درمان وسواس فکری

می‌توانید روند درمان خود را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید. بهترین روانشناس برای درمان وسواس فکری، تکنیک‌های روان درمانی متعدد را به کار می‌برد، تا اثربخشی آن‌ها را بیازماید. در صورت نیاز، با ارجاع بیمار به یک دکتر خوب برای درمان وسواس، زمینه درمان دارویی او را نیز فراهم خواهد کرد.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط