علائم دیسک کمر: 9 علامت که نشان می‌دهد شما دیسک کمر دارید!

علائم دیسک کمر: 9 علامت که نشان می‌دهد شما دیسک کمر دارید!

بیرون زدگی دیسک، که آن را تحت عنوان فتق دیسک نیز می‌شناسند، باعث عوارض ناراحت کننده‌ای مانند احساس درد شدید و بی‌حسی در کمر و پاها می‌شود. علائم دیسک کمر، بسته به شدت ناهنجاری ایجاد شده، متفاوت هستند؛ با این حال، احساس درد در ناحیه کمر و گزگز در پا، تقریبا در همه افراد مبتلا به فتق دیسک، مشترک هستند.

وجود برخی فاکتورهای خطر، می‌تواند احتمال ابتلا به دیسک کمر را افزایش دهد. مسلما هر چه میزان پایداری این عوامل خطرزا بیشتر باشد، علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک نیز شدیدتر می‌گردند! برای مثال، کسانی که به دلیل رانندگی طولانی مدت، دچار فتق دیسک کمر شده‌اند، با ادامه این فرایند، علائم فتق دیسک کمر را به شکلی شدیدتر تجربه خواهند کرد.

از طرفی، سن افراد یک فاکتور مهم در تشدید علائم این ناهنجاری خواهد بود؛ به طوری که ممکن است افراد در سنین بالا، به دلیل شدت گرفتن فتق دیسک، ناچار به جراحی دیسک کمر گردند. در این مقاله، قصد داریم به انواع نشانه‌ها و علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک کمر اشاره کنیم.

علائم دیسک کمر خفیف

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند بر شدت علائم فتق دیسک کمر تاثیرگذار باشد، محل ایجاد فتق است. همچنین، بسته به اینکه میزان بیرون زدگی دیسک چقدر است، علائم آن متفاوت هستند. در مواردی که فتق دیسک، به عصب ستون فقرات فشار وارد نکند، احساس درد در کمر، بسیار خفیف خواهد بود. گاهی شدت درد چنان کم است، که فرد عملا هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کند!

در صورتی که بیرون زدگی فتق، باعث وارد آمدن فشار خفیف بر روی عصب گردد، ممکن است کمی احساس درد، بی‌حسی و ضعف، در ناحیه‌ای از بدن که عصب آن تحت فشار قرار گرفته است، به وجود آید. در حالت کلی، می‌توان گفت که اصلی‌ترین علائم دیسک کمر خفیف، می‌تواند شامل یک دوره کمر درد به صورت پیوسته باشد؛ ضمن اینکه در برخی افراد، دوره‌های کمر درد به صورت کوتاه مدت، اما متناوب، تکرار می‌شوند.

علائم دیسک کمر در پاها

هر چه محل بیرون زدگی دیسک کمر، به ناحیه پایین کمر نزدیک‌تر باشد، تاثیر فتق دیسک بر روی پاها بیشتر است. سیاتیک یا رادیکلوپاتی، اغلب در اثر ایجاد فتق در ناحیه پایین کمر، به وجود می‌آید. هنگامی که دیسک از محل خود خارج شده، و یک یا چند عصب مرتبط با عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می‌دهد، منجر به بروز علائم مختلفی می‌شود.hopkinsmedicine

از مهم‌ترین علائم دیسک کمر در پا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس درد در لگن و پا
 • احساس سوزش در پاها
 • سوزن سوزن شدن و بی‌حسی پا

علائم فتق دیسک کمر، که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانند از باسن به سمت ساق پا منتشر شوند، که این حالت، به شدت بیرون زدگی دیسک بستگی دارد. نکته دیگر این است که علائم ناشی از فتق دیسک کمر، عمدتا در یک طرف بدن، یعنی یا سمت چپ و یا طرف راست، نمایان می‌شوند.

حس درد در چه حالت‌هایی شدیدتر است؟

احساس دردی که در پاها به وجود می‌آید، معمولا به صورت تیز و شبیه به یک شوک الکتریکی خواهد بود! افراد مبتلا به فتق دیسک، در حین راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت، احساس درد شدیدتری دارند؛ حتی در برخی موارد، نشستن طولانی مدت، می‌تواند فشار وارد بر دیسک را افزایش داده و درد و سوزش ناشی از آن را تشدید کند! این امکان نیز وجود دارد که اگر پایی که در سمت آسیب دیده است را صاف کنید، احساس درد بیشتر خواهد بود.

درد پای ناشی از فتق دیسک، عمدتا با کمر درد هر چند خفیف، همراه می‌شود؛ اما برای کسانی که به اختلال سیاتیک شدید مبتلا شده‌اند، احساس درد ساق پا بیشتر از درد ناحیه کمر، حس می‌گردد.

علائم دیسک کمر گردنی

در صورتی که فتق دیسک، به ناحیه گردن نزدیک‌تر باشد، علائم فشردگی عصب و احساس درد در این ناحیه، بیشتر خواهد بود. معمولا رادیکلوپاتی گردنی، باعث درد مبهم یا تیز در گردن شده و تیغه‌های شانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد! از طرفی، اگر شدت فشردگی عصب بسیار زیاد باشد، احساس درد ناشی از فتق دیسک، به بازو منتشر شده و به سمت دست و انگشتان ادامه پیدا می‌کند.

یکی از مهم‌ترین علائم دیسک کمر که به ناحیه گردن نزدیک می‌شود، سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی در ناحیه گردن خواهد بود. بسته به اینکه شدت بیرون زدگی دیسک تا چه اندازه باشد، احساس درد شانه یا بازو در موقعیت‌های مختلف و با حرکات خاص گردن، متفاوت بوده و افزایش پیدا می‌کند.

علائم دیسک کمر شدید (علائم دیسک کمر خطرناک)

بیرون زدگی دیسک در ناحیه پایین کمر، رایج‌ترین حالتی است که افراد در هر سنی، آن را تجربه می‌کنند. با توجه به مجاورت ستون فقرات با کانال نخاعی و شبکه اعصاب و عروق خونی، علائم فتق دیسک کمر شدید می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند؛ زیرا هنگامی که دیسک از جای خود خارج شده، و فشار ناشی از آن بر اعصاب نواحی اطراف افزایش پیدا می‌کند، احساس درد، بی‌حسی و گزگز در نواحی اطراف دیسک، بسیار شدید می‌شود.

در این نوع فتق دیسک کمر، احساس درد در ناحیه آسیب دیده شدید است

البته اگر فتق دیسک شدید در ناحیه گردن به وجود آید، این حس درد می‌تواند تا بازو و انگشتان دست نیز انتشار یابد! از مهم‌ترین علائم دیسک کمر شدید یا فتق دیسک در ناحیه گردن، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • احساس دردی که شب هنگام یا در حین انجام حرکات خاص بدتر می‌شود.
 • دردی که حتی هنگام راه رفتن در مسافت‌های کوتاه، شدید می‌شود.
 • احساس ضعف عضلانی که هیچ گونه دلیل موجهی ندارد، و بی‌حسی که در یک طرف بدن، بیشتر حس می‌شود.
 • احساس دردی که به بازوها یا پاها، انتشار پیدا می‌کند.
 • وجود هر گونه حس درد یا سوزش و سوزن سوزن شدن، در ناحیه آسیب دیده

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است، که علائم دیسک کمر در هر فرد، با دیگری متفاوت است. برای مثال، ممکن است در یک فرد، بی‌حسی و گزگز در ناحیه دست یا پا، بسیار بیشتر از احساس درد کمر یا گردن باشد، و برعکس. حتی در برخی افراد، کنترل ماهیچه‌ها به شدت تحت تاثیر فتق دیسک، قرار می‌گیرد. در هر حال، تنها کسی که می‌تواند تمامی علائم مربوط به دیسک کمر را بررسی کرده و وجود فتق دیسک را تایید نماید، پزشک متخصص مغز و اعصاب است.

علائم دیسک کمر در جوانی

علائم فتق دیسک کمر، در هر سنی می‌توانند با شدت‌های مختلفی حس شوند؛ ضمن اینکه این علائم در نوجوانان و جوانان، کاملا مشابه با افراد بزرگسال خواهند بود. حتی دیسک می‌تواند با سیاتیک همراه شده، و به تدریج افزایش پیدا کند! از مهم‌ترین علائم دیسک کمر در جوانان و نوجوانان، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درد و بی‌حسی در ناحیه فتق دیسک
 • احساس گزگز یا ضعف در یک یا هر دو پا
 • درد ستون فقرات هنگام سرفه یا عطسه
 • سفت شدن یا انقباض در پایین ستون فقرات

بسته به اینکه فعالیت جوانان و شدت آن‌ها به چه میزان باشد، ممکن است علائم فتق دیسک کمر شدید یا خفیف گردد. با این حال، برای کسانی که این گونه علائم را تجربه می‌کنند، مراجعه به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب ضروری است؛ زیرا عدم درمان به موقع دیسک کمر خفیف، می‌تواند آن را به یک عارضه مزمن تبدیل کرده و حتی در طولانی مدت، نیاز به جراحی دیسک کمر را اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

برای کاهش علائم دیسک کمر چه کنیم؟

در اکثر موارد، فتق دیسک در کمر و گردن، نیازی به جراحی یا درمان‌های پیچیده ندارد؛ اما برای آنکه فتق‌های خفیف، به ناهنجاری‌های مزمن و شدید تبدیل نشوند، بهتر است در مراحل اولیه بیرون زدگی دیسک، به فکر درمان آن باشید.betterhealth

در ادامه، به برخی از مراقبت‌هایی که می‌توانند علائم دیسک کمر را بهبود داده، و به درمان دیسک کمر بدون جراحی کمک کنند، اشاره می‌کنیم:

 • به مدت ۲ تا ۳ روز، فعالیت‌های خود را محدود کنید.
 • پیاده‌روی تا حدی که بتوانید تحمل کنید، راهکار مناسبی است.
 • از داروهای ضد التهاب بدون نسخه، مانند ایبوپروفن استفاده کنید؛ البته با این شرط که منع مصرف نداشته باشید.
 • توصیه می‌شود که برای خواب، از تخت خواب استفاده نکنید؛ بهتر است روی زمین بخوابید.
 • در صورت امکان، به یک فیزیوتراپیست مراجعه کرده و تمرینات اصولی را انجام دهید.

مراقبت‌های لازم برای درمان دیسک کمر بدون جراحی

در صورتی که این اقدامات، نتوانند شدت درد و گزگز کمر و پا را کاهش دهند، لازم است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. در واقع، اگر علائم دیسک کمر، بیش از ۴ هفته ادامه داشته باشند، باید حتما توسط یک متخصص معاینه شوید. معمولا تصویربرداری‌های تخصصی، مانند‌ام آر آی، سی تی اسکن و تصویربرداری با اشعه ایکس، می‌توانند به ارزیابی وضعیت شما کمک کند.

علائم مشکوکی که می‌توانند به دیسک کمر ربط داشته باشند!

برخی افراد، علائم ضعف شدید در بازوها یا پاهای خود حس می‌کنند. گاهی حتی ممکن است فرد، دچار بی‌حسی در ناحیه تناسلی و رکتال شود؛ به طوری که ممکن است این افراد، دچار عدم کنترل ادرار یا مدفوع گردند. این گونه افراد، باید حتما در اسرع وقت، تحت معاینه توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب قرار گیرند.

علاوه بر این، بیمارانی که سابقه سرطان متاستاتیک، یا عفونت شدید همراه با تب دارند، باید در دوره‌های مختلف، توسط پزشک معاینه شوند. از طرفی، کسانی که قبلا دچار رادیکلوپاتی یا سقوط شده‌اند نیز، باید تصویربرداری فوری و ارزیابی‌های پزشکی را انجام دهند. تمامی این موارد، می‌توانند به نقص‌های عصبی پیشرونده‌ای منجر شوند، که باید در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان گردند؛ در غیر این صورت، می‌توانند عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشند.

برای درمان فتق دیسک کمر بدون جراحی به کجا مراجعه کنیم؟

توصیه ما به شما این است، که حتما علائم دیسک کمر خود را به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مجرب گزارش دهید. هر چه تجربه پزشک در زمینه درمان دیسک کمر بدون جراحی بیشتر باشد، مسلما روند درمانی شما نیز سریع‌تر انجام می‌گیرد. پزشکان متخصص مغز و اعصاب حاضر در کلینیک زیمادرمان، از بهترین متخصصان تهران به حساب می‌آیند. چنانچه دچار دیسک کمر یا گردن هستید، و نیاز به مشاوره‌های تخصصی دارید، می‌توانید به این کلینیک مراجعه کنید. تجهیزات کامل کلینیک زیما درمان و حضور پزشکان متخصص و با تجربه در این کلینیک، به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فتق دیسک خود را درمان نمایید.

در کل، در ارتباط با علائم دیسک کمر میتوان گفت:

ابتلا به فتق دیسک، می‌تواند باعث ناراحتی و کاهش کیفیت زندگی افراد شود؛ از این رو، با ظاهر شدن علائم دیسک کمر، لازم است حتما برای درمان آن اقدام کنید. در بسیاری از موارد، درمان دیسک کمر بدون جراحی و تنها با انجام برخی مراقبت‌ها، امکان‌پذیر است. بنابراین، با مراجعه به موقع و زود هنگام به پزشک متخصص مغز و اعصاب، به درمان خود و کاهش عوارض پیچیده ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر، کمک کنید؛ در غیر این صورت، ممکن است لازم باشد برای درمان دیسک کمر با جراحی اقدام نمایید که دشواری‌های خاص خود را خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط