دکتر خوب برای درمان افسردگی (دکتر مغز و اعصاب افسردگی)

بهترین دکتر برای درمان افسردگی | روانشناس متخصص افسردگی

هنگامی که به بیماری افسردگی مبتلا می‌شوید، حتما باید به دنبال کمک و درمان باشید! روانشناس، مشاور، مددکار اجتماعی و روانپزشک، از جمله کسانی هستند که می‌توانند در بهتر شدن حال شما، نقش داشته باشند؛ با این حال، انتخاب بهترین دکتر افسردگی، یک چالش مهم است که باید با نهایت دقت آن را انجام دهید!

بسیاری از افراد می‌پرسند، که برای درمان دپرشن به چه کسی باید مراجعه کنند؛ روانپزشک یا روانشناس متخصص افسردگی؟ پاسخ این سوال، کاملا به شدت بیماری و علائم دپرشن در شخص بستگی دارد! در دپرشن حاد، بیمار معمولا با روان درمانی نزد یک روانشناس، می‌تواند مشکل خود را مدیریت کند؛ اما دپرشن شدید یا مزمن، هم به دارو درمانی و هم به مشاوره و روان درمانی نیاز خواهد داشت! بنابراین، مراجعه به یک دکتر مغز و اعصاب افسردگی و دکتر خوب برای درمان افسردگی را می‌طلبد.

بهترین دکتر برای درمان افسردگی در تهران کیست؟

در حال حاضر، کلینیک‌های اعصاب و روان تخصصی، در سطح تهران به درمان بیماران مبتلا به اختلالات روانی می‌پردازند. در این میان، کلینیک زیما درمان، یکی از بهترین کلینیک‌های تخصصی در زمینه درمان دپرشن است، که برای درمان توسط بهترین دکتر افسردگی، به شما کمک خواهد کرد.

کلینیک زیمادرمان

از مزایای مهم مراجعه به کلینیک زیما درمان، می‌توان امکان استفاده از دستگاه rTMS را بیان کرد؛ به این معنا که در صورت تجویز روانپزشک متخصص، می‌توانید در همین مرکز، تحت درمان با rTMS قرار گیرید. بهترین دکتر افسردگی، کسی است که بتواند بنا بر نشانه‌های دپرشن در فرد، بهترین برنامه‌ریزی درمانی را داشته باشد. درمانگر شما می‌تواند یک روانشناس متخصص افسردگی یا روانپزشک باشد، که هر یک متناسب با وظایف خود، به بهبود خلق و خوی شما کمک خواهند کرد.

دکتر منصور آگاهی

دکتر منصور آگاهی یک متخصص روانپزشکی با تجربه در زمینه اعصاب و روان هستند. ایشان دارای بورد تخصصی در این حوزه بوده و در درمان اختلالات خلقی مانند افسردگی و اختلال دوقطبی، اختلالات اضطرابی و استرس، اختلالات وسواس، اعتیاد، اختلالات دوران کودکی، اختلالات خواب، اختلالات جنسی، اختلالات روانپریشی، و سایر موارد مرتبط فعالیت دارند. بر اساس نظرات مراجعین، دکتر آگاهی به دلیل دقت و حوصله در درمان و تشخیص صحیح، مورد تحسین قرار گرفته‌اند.

دکتر لیلا طهماسبی

دکتر لیلا طهماسبی یک متخصص اعصاب و روان هستند که در زمینه‌های مختلف روانپزشکی فعالیت دارند. ایشان عضو انجمن روانپزشکان ایران بوده و در درمان اختلالات روانپزشکی بدون دارو با استفاده از دستگاه تحریک مغناطیسی مغز (آر تی ام اس) تخصص دارند. این روش درمانی می‌تواند در درمان اختلالات افسردگی اساسی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی فصلی، افسردگی دوقطبی، اختلالات اضطرابی و استرس، اضطراب فراگیر، اضطراب جدایی، حملات پانیک، اختلالات وسواس فکری و عملی، اختلالات جنسی، اختلالات خواب، بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان، و سایر موارد مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر حسین روزبهانی

دکتر حسین روزبهانی یک روانشناس بالینی هستند که در زمینه‌های مختلفی از جمله طرحواره درمانی، درمان اختلالات خلقی و روانی، زوج درمانی، و مشاوره پیش از ازدواج فعالیت دارند. ایشان به عنوان استاد دانشگاه نیز شناخته شده‌اند و در تهران، در سه مطب مختلف به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.

برای تعیین وقت ملاقات یا دریافت مشاوره، می‌توانید به یکی از مطب‌های ایشان مراجعه کنید یا از طریق سیستم نوبت‌دهی آنلاین اقدام نمایید. دکتر روزبهانی همچنین امکان مشاوره تلفنی را نیز فراهم کرده‌اند تا بیماران بتوانند به راحتی و بدون صرف زمان و انرژی زیاد، وقت ملاقات خود را رزرو کنند.

برای درمان دپرشن به چه کسی مراجعه کنیم؟

هنگامی که شخص برای درمان تخصصی دپرشن اقدام می‌کند، باید به دنبال بهترین روانشناس متخصص افسردگی یا یک روانپزشک متبحر باشد. اما سوال این است که چه کسی باید به دکتر افسردگی مراجعه کند؟ و چه کسی تنها با کمک یک روانشناس، می‌تواند مشکل خود را برطرف سازد؟ در ادامه، نکات مهمی را درباره تفاوت بین پزشکان و مراقبان بهداشتی که به درمان دپرشن کمک می‌کنند، توضیح می‌دهیم.

برای درمان افسردگی به چه دکتری مراجعه کنیم

  • پزشک عمومی؛ مراجعه به یک پزشک عمومی در گام اول، کمک می‌کند تا احتمال ابتلا به سایر بیماری‌ها، با علائم مشابه با Depression، بررسی گردد. یک پزشک عمومی، ۴ سال دوره دانشکده پزشکی را به پایان رسانده، و با یک دوره رزیدنتی یا فلوشیپ، تحصیلات خود را تکمیل کرده است. او می‌تواند با غربالگری دپرشن و تشخیص آن، داروهای ضد افسردگی را برای بیمار تجویز نماید. با این حال، معمولا فرد را به یک روانپزشک، روانشناس یا مشاور ارجاع می‌دهد.
  • روانپزشک؛ یک دکتر افسردگی خوب، روانپزشکی است که با تحصیلات خود، برای درمان اختلالات روانی از جمله دپرشن آموزش دیده است. آن‌ها در دوره رزیدنتی خود، تمامی اصول و مراقبت‌های مرتبط با روان را یاد گرفته‌اند. در مواردی که بیمار برای درمان Depression خود، به دارو نیاز داشته باشد، باید حتما به روانپزشک مراجعه کند؛ اما خدمات روان درمانی و مشاوره را می‌توان از هر متخصص دپرشن دریافت نمود.
  • روانشناس؛ یکی دیگر از افراد متخصص درمان افسردگی، که بیمار مبتلا به دپرشن می‌تواند به او مراجعه کند، روانشناس متخصص درمان افسردگی و اختلالات روانی است. روانشناس بالینی، برنامه‌ریزی درمانی را به صورت جلسات تک نفره یا گروهی، برگزار می‌کند. از نظر تحصیلات، روانشناس دارای مدرک دکترای ۵ ساله در روانشناسی است، که در ازای آموزش اصول درمان بالینی مربوط به شرایط سلامت روان، به او اعطا می‌گردد. روانشناس، اجازه تجویز دارو برای بیمار را ندارد؛ اما می‌تواند در ارائه خدمات روان درمانی، با یک دکتر افسردگی یا روانپزشک همکاری داشته باشد.
  • مشاور؛ شخص مشاور، به مدت ۲ تا ۳ سال، دوره تحصیلات تکمیلی را در زمینه مشاوره برای موضوعات مختلف، پشت سر می‌گذارد. مشاوره مدرسه، مشاوره اجتماعی، مشاوره سوء استفاده مواد و مشاوره ازدواج و خانواده، از مهم‌ترین فعالیت یک مشاور است. این گونه افراد، در زمینه شناسایی رفتارهای فرد افسرده نیز فعالیت دارند؛ با این حال، نمی‌توانند دارو تجویز نمایند.

چه زمانی باید برای درمان Depression اقدام کرد؟

هنگامی که تعدادی از نشانه‌های دپرشن، مانند بی‌انگیزگی و عدم لذت از فعالیت‌های مورد علاقه، به مدت حداقل دو هفته پیوسته در فرد پایدار باشند، لازم است برای غربالگری کامل و معاینه، به یک پزشک مراجعه نمود. بررسی وضعیت پزشکی بیمار، کمک می‌کند تا اختلالات هورمونی یا مشکلات تیروئیدی که علائمی مشابه با دپرشن دارند، رد شوند؛ در نهایت، در صورت تشخیص قطعی Depression، بیمار باید به یک روانشناس یا دکتر افسردگی ارجاع داده شود.

آیا می‌توان تنها به یک روانشناس متخصص افسردگی مراجعه کرد؟

در حالت کلی، معمولا روانشناس ابتدا دپرشن را از طریق ارزیابی علائم بیمار، تایید کرده و سپس در صورت نیاز، او را به یک دکتر Depression ارجاع می‌دهد. در مواردی که مشکل روانی فرد چندان حاد نباشد، روانشناس متخصص افسردگی، می‌تواند از طریق روان درمانی و برگزاری جلسات مشاوره، به بهبود فرد کمک نماید. اما اگر از همان ابتدا به یک دکتر خوب برای درمان افسردگی مراجعه کنید، می‌توانید به صورت همزمان، خدمات روان درمانی و دارو درمانی را دریافت کنید. حتی یک دکتر مغز و اعصاب افسردگی، می‌تواند نیاز بیمار به درمان‌های پیشرفته‌تر، مانند درمان دپرشن با rTMS را بررسی کرده و انجام آن را تایید نماید.

انتخاب دکتر افسردگی خوب بر اساس رویکرد درمانی

یک دکتر خوب برای افسردگی یا دکتر روانشناس متخصص افسردگی، باید از رویکردهای مختلف برای درمان دپرشن در فرد استفاده کند. در واقع، دکتر مغز و اعصاب افسردگی باید بتواند مسائل علمی شرایط بیمار و خلق و خوی او را به صورت همزمان، ارزیابی کرده و بهترین برنامه درمانی را برای او تنظیم نماید.

انتخاب دکتر افسردگی خوب بر اساس رویکرد درمانی

درمانگر در حین تشخیص بیماری، باید تمامی شرایط گذشته و حال بیمار را بررسی کرده، و هر نوع اتفاقی را که ممکن است در بروز دپرشن نقش داشته باشد، شناسایی کند. این کار، طی درمان شناختی رفتاری و روان درمانی بین فردی انجام می‌گیرد، که البته در بسیاری از موارد، دکتر افسردگی باید از ترکیب CBT با سایر روش‌ها استفاده کند.

یک نکته در انتخاب متخصص درمان دپرشن

برای شناسایی دکتر خوب برای درمان دپرشن، حتما در ملاقات ابتدایی، درباره رویکرد و نحوه فعالیت وی سوال کنید. در صورتی که نوع رویکرد او با شرایط شما سازگار نباشد، به دنبال شخص دیگری باشید. برای مثال، کسانی که علاوه بر Depression، با مشکلات دیگری مانند سوء مصرف مواد مخدر مواجه هستند، بهتر است به دنبال یک روانشناس متخصص دپرشن باشند، که علاوه بر درمان دپرشن، بیشترین تجربه را در برخورد با افراد مبتلا به اعتیاد و درمان آن داشته باشد.

تا چه زمانی باید به متخصص افسردگی مراجعه کنیم؟

هنگامی که به یک دکتر افسردگی مراجعه می‌کنید، حتما باید مطابق با دستورات او، در جلسات روان درمانی شرکت کنید. همچنین، اگر برای بهبود حال شما، داروهای ضد دپرشن تجویز شده است، باید دوز مناسب را مطابق با تجویز پزشک مصرف نمایید. هر دکتر خوب برای درمان افسردگی، نیاز به زمان دارد تا بتواند به بهبود خلق و خو و حال بیمار کمک کند؛ معمولا چندین ماه زمان نیاز است، تا اثرات درمان‌های خط اول روانپزشکی و روانشناسی بر بیمار مشخص گردد.

شدت علائم دپرشن در افراد مختلف، متفاوت بوده و همچنین، هر فرد متناسب با روحیات و احساسات خود، رفتارهای مختلفی دارد. حتی گاهی اشخاص به سختی درباره مسائل شخصی خود صحبت می‌کنند و همین مساله، می‌تواند درمان را با چالش مواجه سازد؛ از این رو، حتی پس از مراجعه به دکتر افسردگی خوب نیز نمی‌توان درباره مدت زمان مورد نیاز برای درمان، نظر قطعی داد. با این حال، تنها نکته‌ای که می‌توان به صورت قطعی درباره آن نظر داد، این است که روش‌های درمانی در اکثر مردم، نتیجه مثبت خواهند داشت.

آیا درمان افسردگی همیشه موثر است؟

نکته مهمی که درباره درمان دپرشن وجود دارد، این است که معمولا، رفع و یا بهبود این اختلال سخت است؛ بنابراین صرف اینکه دکتر افسردگی یا پزشک عمومی خانواده، یک دارو را برای بیمار تجویز کند، تا شخص حال بهتری پیدا کند، درمان به حساب نمی‌آید.

متخصص درمان افسردگی، باید شرایط بیمار را از جنبه‌های مختلف، بررسی کرده و بر اساس آموخته‌های خود، برای درمان او تصمیم بگیرد. ممکن است در مسیر درمانی لازم باشد، بیمار داروهای مختلفی را مصرف کند، تا میزان اثربخشی آن تعیین گردد! علاوه بر آن، دکتر افسردگی باید تلاش کند تا بهترین دارو، با کمترین عوارض را برای هر بیمار تجویز نماید، تا شخص بتواند در کمترین زمان ممکن، احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشد.

نکته دیگر اینکه، تمامی افرادی که علائم Depression را در خود مشاهده می‌کنند، باید در اسرع وقت به یک دکتر روانشناس متخصص افسردگی مراجعه کنند، تا وضعیت سلامت روان آن‌ها ارزیابی شود. هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود، مسلما درمانی ساده‌تر و سریع‌تر خواهد داشت.

مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
مرکز مغز، اعصاب و روان زیمادرمان
کلینیک زیمادرمان؛ مدرن ترین و مجهزترین مرکز مغز و اعصاب و روان در ایران با کادری مجرب شامل دکتر علمی، کاملی، نورالهی و ... با جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی مانند rTMS

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

مقالات مرتبط