12 راه درمان فوری میگرن شدید در منزل

درمان سردرد میگرنی در منزل | 12 تمرین درمان میگرن در خانه

سردردهای میگرنی، گاهی چنان آزاردهنده و خارج از کنترل هستند، که بیمار به دنبال راه‌هایی برای آرامش بیشتر و کاهش درد است؛ درمان سردرد میگرنی در منزل را می‌توان به کمک راهکارها و ترفندهای خانگی انجام داد؛ هر چند برای هر فرد ممکن است تنها تعدادی از این روش‌ها جوابگو باشند. با این حال، حذف محرک‌ها و یا کاهش تاثیر آن‌ها برای هر بیمار مبتلا به سردرد میگرنی، مفید خواهد بود.

از مهم‌ترین اقداماتی که می‌توان برای درمان خانگی سردرد میگرنی انجام داد، می‌توان به کنترل رژیم غذایی و هیدراته نگه داشتن بدن اشاره کرد؛ ضمن اینکه انجام برخی تمرینات یوگا، به بیمار کمک می‌کند تا آرامش بیشتری داشته، و شدت درد ناشی از میگرن را کاهش دهد. در حالت کلی، استفاده از روش‌های طبیعی برای درمان میگرن بدون دارو، می‌تواند از بروز حملات میگرنی جلوگیری کرده و یا مدت زمان و شدت آن را کاهش دهد. در این مقاله هم قصد داریم، به معرفی 12 روش برای درمان میگرن در خانه بپردازیم، تا با کمک این ترفندها بتوانید حس بهتری داشته باشید.

همچنین شاید جالب باشه بدونین که، روش جدیدی برای درمان Migraine بوجود آمده که درصد موفقیت بسیار زیادی نیز دارد! این روش با کمک تحریک مغناطیسی مغز بوده و باعث رفع سردردها و دیگر علائم میگرنی میشود. برای اطلاع بیشتر در رابطه با این تکنیک، به صفحه درمان میگرن با rTMS مراجعه کنید. روش های دارویی و غیردارویی متنوعی برای بهبود این اختلال وجود دارد، اما جدیدترین و بهترین روش، درمان میگرن با rTMS هست! آر تی ام اس جز روش های درمان بدون دارو میگرن هست و عوارض بسیار کم، و در عین حال اثربخشی خیلی بالایی دارد.

درمان طبیعی میگرن با اصلاح رژیم غذایی

یکی از بهترین تکنیک‌هایی که می‌توان برای درمان سردرد میگرنی در منزل به کار برد، اصلاح رژیم غذایی است؛ در واقع، بسیاری از غذاها، نوشیدنی‌ها، ادویه‌ها و غذاهای فرآوری شده، می‌توانند محرک سردردهای میگرنی باشند. از این رو، حذف آن‌ها یا کاهش مصرف این نوع مواد غذایی، می‌تواند به درمان خانگی سردرد میگرنی کمک کند.

برخی از مهم‌ترین مواد غذایی که بهتر است از رژیم غذایی افراد مبتلا به میگرن حذف شوند، عبارتند از:

 • غذاهای حاوی نیترات؛ مانند سوسیس، هات داگ و کالباس
 • پنیرهایی که حاوی تیرامین هستند؛ مانند پنیر پارمزان
 • الکل و نوشیدنی‌های حاوی آن
 • غذاهای حاوی مونو سدیم گلوتامات (برای خوش طعم‌تر کردن غذا به کار می‌رود)
 • خوراکی‌هایی مانند بستنی یا نوشیدنی‌های یخی که بسیار سرد هستند
 • غذاهای فرآوری شده
 • ترشیجات و غذاهای ترش
 • لوبیا
 • محصولات لبنی؛ مانند ماست، دوغ و خامه ترش
 • میوه خشک

در مورد قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار باید گفت که مصرف مقدار کمی کافئین، می‌تواند سردرد میگرنی را کاهش دهد. اما معمولا اگر مقدار کافئین از حد مشخصی بیشتر شود، نه تنها به درمان سردرد میگرنی در منزل کمک نمی‌کند، بلکه احتمال حمله میگرن را افزایش می‌دهد! بنابراین، کافئین مصرف کنید اما به اندازه.

استنشاق روغن اسطوخودوس برای میگرن

یکی از درمان‌های رایجی که اغلب افراد مبتلا به سردرد برای درمان میگرن در خانه، از آن کمک می‌گیرند، استنشاق روغن اسطوخودوس است. البته برای کاهش سردرد، می‌توان مقداری از روغن رقیق شده را بر روی شقیقه‌ها نیز بمالید. جالب است بدانید که در یک تحقیق علمی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت، مشخص شد که اگر افراد به مدت سه ماه، از روغن اسطوخودوس برای پیشگیری از سردرد میگرنی استفاده کنند، و آن را قبل از شروع حمله میگرنی به کار ببرند، تعداد دفعات این حملات و شدت آن‌ها، به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

استفاده از روغن نعناع برای درمان میگرن در خانه

روغن نعناع نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است، که برای درمان سردرد میگرنی در منزل به کار می‌رود. در این روغن، یک ماده شیمیایی تحت عنوان منتول وجود دارد که به پیشگیری از حملات میگرنی، کمک می‌کند! ناگفته نماند که تحقیقات محدودی در این زمینه انجام گرفته، و نتایج مثبتی در بر داشته‌اند؛ با این حال، برای اینکه بتوان از تاثیر مالیدن روغن نعناع بر روی شقیقه‌ها مطمئن شد، تحقیقات دقیق‌تر و کامل‌تری نیاز خواهد بود.

مصرف زنجبیل و کاهش حالت تهوع میگرنی

تمام افرادی که به سردردهای میگرنی مبتلا هستند، می‌دانند که سردرد تنها یکی از عوارض میگرن است؛ حالت تهوع و سرگیجه، دو مورد دیگر از اثرات جانبی این بیماری هستند، که می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند. حالت تهوع ایجاد شده در این افراد، گاهی چنان شدید است که فرد به طور کامل، اشتهای خود را از دست خواهد داد. بنابراین، کنترل حالت تهوع را نیز باید همزمان با درمان سردرد میگرنی در منزل، جدی گرفت.

مصرف زنجبیل، به شما کمک می‌کند تا حالت تهوع ناشی از میگرن را کاهش دهید. البته این ماده غذایی می‌تواند بر شدت سردرد نیز تاثیر مثبت داشته باشد. به این ترتیب، مصرف کمی زنجبیل در هنگام بروز سردرد میگرنی، می‌تواند حس و حال شما را از هر نظر بهبود دهد.

برای درمان سردرد میگرنی در منزل، تمرینات یوگا را انجام دهید

یوگا تاثیرات همه جانبه‌ای بر بدن می‌گذارد؛ تمرینات یوگا باعث می‌شوند تا تنفس، مدیتیشن و وضعیت بدن، به صورت همزمان، به کار گرفته شده و سلامت و تندرستی شخص بهبود یابد!

تاثیر یوگا بر درمان سردرد میگرنی در منزل

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۵ انجام گرفت نشان داد، که یوگا برای درمان میگرن یک راهکار مناسب است؛ زیرا می‌تواند تعداد دفعات، مدت زمان و شدت حملات میگرنی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. از طرفی، تمرینات یوگا به کاهش استرس و اضطراب افراد کمک کرده، و در درمان سردرد میگرنی در منزل موثر خواهد بود.

منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

یکی از علل ایجاد سردردهای میگرنی و غیر میگرنی، کمبود منیزیم بدن است؛ از این رو به نظر می‌رسد اگر منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، بتوانید تا حد زیادی سردردهای میگرنی خود را مدیریت نمایید. مکمل اکسید منیزیم، عمدتا به درمان میگرن همراه با اورا کمک می‌کند. ضمن اینکه برای بانوانی که دچار سردردهای هورمونی پیش از قاعدگی می‌شوند، مصرف اکسید منیزیم یک راهکار مناسب برای درمان سردرد میگرنی در منزل به حساب می‌آید.

علاوه بر مکمل‌های حاوی منیزیم، استفاده از غذاهای حاوی این ماده نیز می‌تواند مفید باشد، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انواع بادام
 • دانه کنجد
 • آجیل برزیلی
 • کره بادام زمینی
 • بلغور جو دوسر
 • تخم مرغ
 • شیر
 • دانه‌های آفتابگردان بادام هندی

یک جلسه ماساژ رزرو کنید تا سردردهایتان کمتر شود!

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در ایجاد میگرن نقش ایفا کند، کاهش سروتونین در مغز است. ماساژ گرفتن، به شما کمک می‌کند تا میزان ترشح سروتونین در مغز خود را افزایش دهید؛ در نتیجه احتمال بروز حملات میگرن کمتر خواهد شد.

با اینکه تحقیقات کمی در زمینه استفاده از ماساژ در درمان سردرد میگرنی در منزل انجام گرفته است، اما رزرو یک جلسه ماساژ اگر تاثیر مثبتی بر درمان میگرن نداشته باشد، قطعا ضرری نیز نخواهد داشت!

برای درمان میگرن در خانه، در یک اتاق ساکت و تاریک استراحت کنید

یکی از کاربردی‌ترین راهکارها برای درمان سردرد میگرن در خانه، استراحت کردن در یک اتاق ساکت و تاریک است. در واقع، صداهای بلند و نور شدید عواملی هستند که می‌توانند سردرد ناشی از میگرن را تشدید کنند. به همین دلیل، اگر بتوانید این گونه عوامل را حذف کرده و یا در یک محیطی دور از نور و صدا استراحت کنید، قطعا وضعیت شما بهبود پیدا می‌کند.

قبل از وقوع حمله میگرنی ورزش کنید

ورزش کردن یک اقدام موثر برای حفظ سلامت جسمی و روحی است. در صورتی که بتوانید یک روتین منظم ورزشی داشته باشید، احتمال وقوع حملات میگرنی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ زیرا ورزش کردن، میزان آندروفین موجود در بدن را افزایش داده، و امکان مقابله با درد را فراهم می‌سازد. از طرفی، انجام حرکات ورزشی، باعث کاهش استرس و اضطراب شده و کیفیت خواب شما را بهبود می‌بخشد. تمامی این مزایا باعث می‌شوند تا در درمان سردرد میگرنی در منزل، موفق‌تر عمل کنید!

البته تاکید می‌کنیم که در هنگام بروز سردرد، تا حد امکان از انجام فعالیت‌های شدید، از جمله ورزش کردن، خودداری کنید؛ زیرا ممکن است تاثیراتی عکس برای شما در پی داشته باشد!

عوامل محرک میگرن خود را شناسایی کنید

یکی از اقداماتی که می‌توانید در راستای درمان سردرد میگرنی در منزل انجام دهید، شناسایی عوامل محرک میگرن برای خودتان است. به معنای دیگر، عوامل تحریک‌کننده سردردهای میگرنی، از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند! از این رو، شما می‌توانید عواملی که باعث ایجاد سردردهای میگرنی در شما می‌شوند، و یا شرایطی که حال شما را بهتر می‌کنند را شناسایی کرده، و حتی در دفترچه یادداشت خود ثبت کنید.webmd.com

شناسایی عوامل محرک میگرن برای درمان سردرد

برای مثال، ممکن است شما با خوردن گوشت پخته شده یا پنیر کهنه، دچار سردرد شوید. همچنین، برخی افراد، با حضور در مکان‌های خیلی روشن یا استشمام بوهای تند، به سردرد میگرنی دچار می‌گردند. آگاهی درباره این گونه عوامل محرک، می‌تواند به درمان سردرد میگرنی در منزل یا پیشگیری از بروز آن، کمک کند.

تکنیک‌های مدیریت استرس را به کار ببرید تا سردرد نگیرید

احتمالا دقت کرده‌اید که هر گاه میزان استرس و اضطراب شما افزایش پیدا کند، احتمال بروز سردردهای میگرنی نیز بیشتر خواهد بود. به طوری که بنا بر آمارهای انجمن سردرد آمریکا، بیش از ۸۰ درصد از بیماران میگرنی، اضطراب را به عنوان یک عامل محرک سردرد می‌دانند. این موضوع نشان می‌دهد که اگر بتوانید از تکنیک‌های مناسب، برای کنترل علائم استرس و اضطراب خود استفاده کنید، می‌توانید از بروز حملات میگرنی نیز جلوگیری به عمل آورید. برخی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای مدیریت اضطراب به کار می‌روند، به قرار زیر هستند:

 • تمرین تنفس عمیق
 • استفاده از روش تصورات ذهنی
 • گوش دادن به موسیقی آرامبخش یا موسیقی درمانی
 • شرکت در یک جلسه مشاوره با روانشناس
 • انجام مدیتیشن
 • بهبود مدیریت زمان
 • رهاسازی پیشرونده عضلانی
 • برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های آرامش بخش

تاثیر هیدراته نگه داشتن بدن بر درمان سردرد میگرنی در منزل

کم آب بودن بدن، یکی دیگر از فاکتورهای محرک برای سردردهای میگرنی به حساب می‌آید؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید، تا بتوانید از این ترفند برای درمان سردرد میگرنی در منزل کمک بگیرید. این کار به هیدراته ماندن بدن کمک کرده و از کم آبی جلوگیری می‌کند.

مصرف آب کافی به طور خاص، برای افرادی که در طول روز فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، اهمیت بیشتری خواهد داشت. همچنین، در فصل‌های گرم سال، نوشیدن آب را افزایش دهید تا خطر کم آبی بدن، از بین برود و احتمال حمله میگرنی کمتر شود.

درمان میگرن در منزل با تنظیم برنامه خواب

هر چند هنوز ارتباط مشخصی بین میگرن و خواب کشف نشده است، اما تحقیقات سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهند که هر چه کیفیت خواب فرد پایین‌تر باشد، تعداد دفعات ابتلا به سردردهای میگرنی بیشتر است. این مساله، در همه بیماران مبتلا به میگرن، صرف نظر از داشتن اورا یا بدون آن صادق خواهد بود.

یکی از تکنیک‌های درمان سردرد میگرنی در منزل این است، که بتوانید برنامه خواب خود را تنظیم کنید. به این معنا که شما باید هر شب در ساعت معینی بخوابید. برای این کار بهتر است در طول روز، مقدار مصرف کافئین خود را به حداقل برسانید، یا اینکه در اواخر روز، از نوشیدن قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید. از طرفی، انجام فعالیت‌هایی که باعث خستگی جسمانی می‌شوند، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به خواب رفته و خواب با کیفیت‌تری را تجربه کنید.

آیا می‌توان تنها با روش‌های خانگی به درمان میگرن پرداخت؟

گاهی لازم است برای درمان سردردهای میگرنی، از روش‌های متعدد کمک گرفت؛ در واقع، اگر شما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، ممکن است روش‌های نوین مانند بیوفیدبک را نیز به شما توصیه کند. همچنین پزشک متخصص می‌تواند با تجویز بهترین مکمل‌های منیزیم و یا داروهای ضد درد موثر، به بهبود و درمان میگرن شما کمک نماید.healthline

تاثیر درمان‌های خانگی بر رفع سردردهای میگرنی در منزل

یکی از مراکز درمانی که می‌توانید برای بهبود سردردهای ناشی از میگرن خود به آنجا مراجعه کنید، کلینیک زیمادرمان است. تیم تخصصی حاضر در این کلینیک، می‌توانند با آموزش‌های مختلف به شما کمک کنند، تا درمان سردرد میگرنی در منزل را به بهترین شکل ممکن دنبال نمایید.

در انتها، درباره تمرین برای درمان سردردهای میگرنی:

با اینکه درمان میگرن به طور کامل امکان‌پذیر نیست، اما رعایت برخی اصول و مراقبت‌ها به شما کمک می‌کند تا سردردهای ناشی از میگرن را مدیریت کنید. از جمله روش‌هایی که برای درمان سردرد میگرنی در منزل موثر هستند، می‌توان به مصرف زنجبیل، اصلاح رژیم غذایی، تنظیم برنامه خواب و یا مالیدن روغن لاوندر (اسطوخودوس) و نعناع به شقیقه‌ها اشاره نمود. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش‌های درمانی، در کنار درمان‌های تخصصی تحت نظر یک پزشک متخصص، می‌تواند تاثیری دو چندان داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط