درمان قطعی آرتروز زانو

روش جدید درمان آرتروز زانو | بهترین درمان آرتروز زانو

با اینکه درمان آرتروز با روش‌های خانگی، مانند استفاده از رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن، ورزش کردن، مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب، می‌تواند موثر باشد؛ اما محققان همواره به دنبال یافتن روش جدید درمان آرتروز زانو هستند، تا بتوانند علاوه بر کاهش علائم این عارضه، به ترمیم آن نیز کمک کنند. بر همین اساس، روش‌های درمانی مانند کاشت کندروسیت اتولوگ (تزریق سلول‌های جدید به محل آرتروز)، یکی از روش‌های جدیدی است، که در سال‌های اخیر مورد مطالعه قرار گرفته است!

همچنین، جراحی تعویض مفصل زانو، یکی دیگر از روش‌های نسبتا جدید برای درمان درد های ناشی از آرتروز به حساب می‌آید، که البته استفاده از آن، برای افراد در سنین بالا توصیه می‌شود؛ در واقع، هرگز برای جوانان، از این روش استفاده نمی‌شود. در حالت کلی، بیماران مبتلا به استئوآرتریت یا آرتریت زانو، بهتر است با کمک درمان‌های بدون جراحی، علائم خود را بهبود بخشند و در صورت نیاز، از روش‌های تهاجمی‌تر استفاده نمایند.

آیا آرتروز درمان دارد؟

آرتروز زانو زمانی به وجود می‌آید، که غضروف‌ها و استخوان‌ها در محل مفصل، دچار ساییدگی شده و اصطکاک بین آن‌ها افزایش پیدا کند. در این شرایط، حرکت کردن برای فرد سخت‌تر شده و کیفیت زندگی او، به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.Osteoarthritis – Treatment and support – NHS (www.nhs.uk)

از مهم‌ترین علائم آرتروز، می‌توان به درد، تورم و سفتی در مفصل زانو اشاره کرد. حال سوال این است که آیا آرتروز درمان دارد؟ در یک کلام باید بگوییم، که هیچ روشی برای درمان قطعی آرتروز وجود ندارد. در واقع، درمان‌هایی که در حال حاضر، برای بیماران مختلف به کار می‌روند، تنها به کاهش علائم و پیشگیری از پیشرفت بیماری کمک می‌کنند. هر چه آرتروز زودتر تشخیص داده شود، فرایند درمانی سریع‌تر انجام شده و احتمال بدتر شدن علائم کمتر است.

مطالعه پیشنهادی: بهترین روش پیشگیری از دردهای آرتروزی

درمان‌های مرسوم برای آرتریت زانو

رایج‌ترین روش‌هایی که برای درمان آرتروز در منزل و تحت نظر یک پزشک متخصص به کار می‌روند، شامل موارد زیر هستند:

 • کاهش وزن اضافی و رسیدن به وزن سالم
 • مصرف داروهای بدون نسخه
 • انجام تمرینات ورزشی سبک و کاربردی؛ مانند شنا و دوچرخه به جای ورزش‌های سنگین
 • استفاده از کمپرس سرد و گرم در ناحیه آسیب دیده
 • کمک گرفتن از یک ساق یا بریس حمایت‌کننده زانو
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی؛ که می‌توانند انعطاف پذیری کشش و حرکت زانو را تقویت کنند
 • طب سوزنی
 • استفاده از عصا

این روش‌ها، همواره به عنوان درمان‌های خط اول استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید، انجام می‌گیرند؛ اما در حال حاضر، چند روش جدید درمان آرتروز زانو نیز، مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، که استفاده از آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی، علائم التهاب، درد و سفتی مفصل زانو را برطرف سازند.

مطالعه پیشنهادی: اولین علائم آرتروز چیست؟

روش جدید درمان آرتروز زانو؛ تزریق استروئید

استفاده از دارو برای درمان آرتروز زانو، در ابتدای کار به صورت خوراکی و عمدتا از طریق داروهای ضد درد بدون نسخه خواهد بود؛ اما برخی از افراد، پاسخ درمانی مناسبی از مصرف این داروها دریافت نمی‌کنند، و درد مفصل زانو همچنان برای آن‌ها ادامه‌دار است. در این حالت، پزشک متخصص، تزریق کورتیکواستروئیدها را به او پیشنهاد می‌دهد!Procedure for early osteoarthritis to reduce need for knee replacement (versusarthritis.org)

این داروها، می‌توانند شدت التهاب و تورم در ناحیه آسیب دیده را کاهش دهند، که در نهایت باعث بهبود درد می‌گردند. معمولا اثربخشی کورتیکواستروئیدهای تزریقی، در طولانی مدت ادامه دارد، و بیمار احساس بهتری خواهد داشت. با این حال، در صورتی که کورتیزون‌ها نیز نتوانند درد زانو را کاهش دهند، تزریق اسید هیالورونیک به عنوان یک روش جدید برای درمان آرتروز زانو استفاده می‌شود. در واقع، تزریق این ماده، باعث روانی بیشتر زانو شده و حرکت آن را راحت‌تر می‌کند؛ در نتیجه، شدت درد کاهش پیدا خواهد کرد.

روش جدید درمان آرتروز زانو؛ تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

یکی از روش‌های جدید درمان آرتروز زانو، که به صورت تزریقی انجام می‌گیرد، استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت است. تزریق این ماده کمک می‌کند تا بافت‌های مرتبط با پلاکت، عملکرد بهتری داشته باشند. در واقع، سیتوکین‌ها و فاکتورهای رشد موجود در پلاکت‌ها، کمک می‌کنند تا قسمت‌های آسیب دیده در بدن، مانند ساییدگی زانو، فرصت دوباره برای ترمیم و بهبود به دست آورند.

در حال حاضر، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو، یک روش جدید درمان آرتروز زانو است، که باعث می‌شود تا درد آن‌ها کاهش پیدا کرده و غضروف ناحیه آسیب دیده، به تدریج ترمیم گردد.

کاشت کندروسیت اتولوگ؛ یک درمان جدید برای آرتروز زانو

بخش زیادی از تحقیقاتی که در زمینه یافتن جدیدترین روش درمان آرتروز زانو انجام گرفته‌اند، به روش‌هایی مربوط است، که در ترمیم مفصل آسیب دیده موفق عمل می‌کنند. این مساله، به طور خاص، می‌تواند در تعویق انداختن جراحی مفصل زانو مفید باشد. درمان آرتروز با کاشت کندروسیت اوتولوگ، یکی از جدیدترین درمان‌ها برای آرتروز زانو به حساب می‌آید.

کاشت کندروسیت اتولوگ برای درمان آرتروز

در این روش، ابتدا یک نمونه کوچک از مفصل فرد برداشته می‌شود، و در محیط آزمایشگاهی، کاشت می‌گردد. تکثیر سلول‌های غضروف در آزمایشگاه، به معنای تشکیل غضروف جدید است، که این غضروف در نهایت، طی یک عمل جراحی به ناحیه آسیب دیده مفصل بازگردانده می‌شود. مدت زمانی که برای کاشت سلول نیاز است، حدود ۳ هفته خواهد بود؛ اما بیمار پس از یک بستری کوتاه مدت 1 تا 2 روزه، از بیمارستان مرخص می‌گردد!

از مراقبت‌های بعد از عمل کاشت و غضروف زانو، می‌توان به فیزیوتراپی و توانبخشی اشاره کرد، که به تدریج وضعیت فرد را بهبود می‌بخشد. در اکثر موارد، بیمار بعد از سه ماه می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد، و حدود یک سال نیز زمان نیاز است، تا بتوان فعالیت‌های شدیدتر مانند ورزش را دنبال نمود.

مزایای عمل کاشت غضروف زانو

این روش درمانی جدید، درد زانو را کاهش می‌دهد و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. از طرفی، سلول‌هایی که به تازگی به محل انتقال داده شده‌اند، از پیشرفت آرتروز جلوگیری می‌کنند، و یا روند پیشروی بیماری را کندتر خواهند کرد! نکته دیگر اینکه اغلب افراد جوان، گزینه مناسبی برای انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو نیستند. اما از طریق روش کاشت کندروسیت اتولوگ، می‌توانند زمان عمل جراحی را به تعویق بیندازند؛ بهترین زمان برای انجام این نوع کاشت، در مراحل اولیه استئوآرتریت خواهد بود.

عمل کم تهاجمی آرتروسکوپی برای درمان آرتروز زانو

یکی از روش‌های جراحی، که می‌تواند برای ترمیم پارگی غضروف یا منیسک داخل زانو انجام گیرد، عمل آرتروسکوپی است. برای انجام این جراحی، ابتدا برش‌های کوچکی در ناحیه زانو ایجاد می‌گردند و سپس، دوربین بسیار کوچک از طریق این برش‌ها به محل جراحی وارد می‌شود. پزشک جراح می‌تواند هر نوع پارگی و آسیب فیزیکی را از این طریق درمان کرده، و یا در صورت نیاز، قطعات استخوان یا غضروف را از ناحیه مورد نظر برداشت کند. با توجه به کم تهاجمی بودن جراحی، این روش را می‌توان یک روش جدید درمان آرتروز زانو با تکنیک‌های روز دانست.

عمل آرتروسکوپی، معمولا برای افرادی انجام می‌گیرد، که دچار درد شدید یا گرفتگی و قفل شدن زانو می‌شوند. انجام این جراحی در زمان مناسب، باعث می‌شود تا زمان جراحی تعویض مفصل زانو، به تاخیر بیفتد یا حتی بیمار نیازی به آن نداشته باشد.

جراحی استئوتومی برای درمان آرتروز خفیف

یکی دیگر از روش‌های جراحی، که برای درمان آرتروز در بیماران جوان مفید است، عمل جراحی استئوتومی نامیده می‌شود. در این جراحی، پزشک جراح، استخوان ساق پا یا ران را برش می‌دهد، تا فشار وارد بر ناحیه آرتروز زانو را کاهش دهد. این روش درمانی، اغلب برای کسانی به کار می‌رود، که دچار تغییر شکل زانو بوده یا اینکه آسیب، تنها در یک طرف این مفصل ایجاد شده باشد.

در حالت کلی، جراحی استئوتومی یک جایگزین مناسب، برای عمل تعویض مفصل زانو به حساب می‌آید. با این حال، اگر بیمار در آینده ناچار به جراحی تعویض مفصل شود، حساسیت و پیچیدگی جراحی برای او بیشتر خواهد بود.

کاشت ایمپلنت ضربه گیر در پشت زانو

یک روش جدید درمان آرتروز زانو، که در سال ۲۰۲۳ توسط FDA تایید شد، شامل استفاده از یک ضربه گیر قابل کاشت بود! در واقع، با توجه به اینکه ضربه به زانو و فشار اضافی وارد بر آن، می‌تواند شدت استئوآرتریت را افزایش دهد، تلاش پزشکان بر این است تا با کمک روش‌های مختلف، میزان این فشار را کاهش دهند.FDA Clears New Type of Knee Implant | Arthritis Foundation

ایمپلنت ضربه گیر، برای بیمارانی که در مراحل اولیه استئوآرتریت هستند، به کار می‌رود که حدود یک سوم از بار ناشی از وزن بدن به سمت داخل زانو را کم می‌کند.

ایمپلنت ضربه گیر، یکی از جدیدترین روش‌ها برای درمان آرتروز زانو است، که فشار وارد بر این مفصل را به اندازه یک سوم، کمتر می‌کند.

کاشت ایمپلنت ضد ضربه، یک حد واصل بین درمان‌های محافظه‌کارانه و جراحی تعویض مفصل زانو، به حساب می‌آید. به این معنا که افرادی که نتوانسته‌اند از روش‌های خانگی برای درمان آرتروز، مانند سرما درمانی و گرما درمانی، ورزش کردن و فیزیوتراپی، نتیجه درمانی مناسبی بگیرند و در عین حال، برای جراحی تعویض مفصل نیز کاندید مناسبی به حساب نمی‌آیند، کاشت ایمپلنت ضربه گیر بهترین راهکار خواهد بود. افراد جوان بهترین کاندید برای این نوع ایمپلنت، محسوب می‌شوند.

قطع عصب با فرکانس رادیویی

یک روش جدید درمان آرتروز زانو، که می‌تواند شدت درد را کاهش دهد، عبارت است از قطع برخی اعصاب زانو که مسیرهای درد را مسدود می‌کند! در این روش جراحی، جریان الکتریکی ضعیف به گرم کردن و تخریب برخی اعصاب زانو کمک می‌کند. از بین رفتن عصب، انتقال سیگنال‌های درد را مختل کرده و بنابراین بیمار، احساس درد کمتری دارد. نتیجه این نوع جراحی، عمدتا تا دو سال باقی می‌ماند؛ با این حال، به دلیل رشد اعصاب پس از این مدت، درد مجددا باز می‌گردد و ممکن است، تکرار جراحی ضروری گردد!

بهترین درمان آرتروز زانو چیست؟

اگر چه تا اینجا تعدادی روش جدید درمان آرتروز زانو را معرفی کردیم، اما همواره این نکته را در نظر داشته باشید، که حتی با وجود روش‌های درمانی جدید، شما باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن
 • استفاده از مواد غذایی و داروهای ضد التهاب
 • ورزش کردن و انجام تمرینات سبک و اصولی، که باعث تقویت عضلات می‌شود
 • مصرف داروهای تجویزی پزشک متخصص، که برای کاهش درد مناسب هستند
 • چکاپ‌ها و آزمایش‌های دوره‌ای، برای بررسی میزان پیشرفت بیماری

پیگیری این موارد، می‌تواند علائم آرتروز زانو را به طور قابل توجهی بهبود بخشد؛ ضمن اینکه ممکن است در آینده، نیاز به درمان‌های تهاجمی را به طور قابل توجهی کاهش دهد، یا به تعویق اندازد!

برای درمان آرتروز زانو با روش جدید چه کنیم؟

تنها پزشکانی می‌توانند از انواع روش جدید درمان آرتروز زانو برای بیماران خود استفاده کنند، که اطلاعات کاملا به روز رسانی شده داشته و مهارت‌های خود را نسبت به دانش روز افزایش دهند! پزشکان متخصص حاضر در کلینیک تخصصی زیما درمان، از جمله پزشکانی هستند که همواره برای پیشرفت در زمینه استفاده از روش‌های جدید درمان آرتروز، تلاش می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید وضعیت و علائم خود را به آن‌ها گزارش داده، و تحت نظارت پزشکان زی درمان فرایند درمانی خود را دنبال نمایید.

درمان آرتروز زانو همواره از طریق روش‌های جراحی و غیر جراحی برنامه‌ریزی می‌شود

اما در سال‌های اخیر، تحقیقات زیادی برای یافتن روش جدید درمان آرتروز زانو انجام گرفته‌اند، که اتفاقا به نتایج مطلوبی نیز رسیده‌اند. کاشت غضروف زانو و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، از جمله روش‌های درمانی جدید آرتروز زانو به حساب می‌آیند. با این حال، اغلب این روش‌ها پس از درمان‌های خط اول، شامل فیزیوتراپی، مصرف داروهای ضدالتهابی و درمان‌های خانگی مانند کمپرس سرد و گرم، انجام می‌گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط