12 روش برای پیشگیری از پیشرفت آرتروز

جلوگیری از پیشرفت آرتروز | 12 روش برای پیشگیری از آرتروز

آرتروز یکی از اختلالات اسکلتی مفصلی است، که با افزایش سن، احتمال ابتلا به آن بیشتر می‌شود؛ با اینکه جلوگیری از پیشرفت آرتروز، تقریبا غیر ممکن است، اما با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه، می‌توان روند تشدید آن را کندتر نمود. در حالت کلی، بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت وجود دارند، که درد، تغییر شکل مفصل و در نهایت، از دست دادن عملکرد بهینه مفاصل، از علائم اصلی همه آن‌ها هستند! از طرفی، برای درمان آرتروز انجام برخی مراقبت‌ها لازم است، که می‌توانند به پیشگیری از تشدید علائم کمک نمایند.

هدف از ارائه این مقاله، اشاره به راهکارهایی است که برای پیشگیری از آرتروز و پیشرفت آن، الزامی به نظر می‌رسند.

مصرف امگا ۳ به اندازه کافی

یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از پیشرفت آرتروز، اصلاح رژیم غذایی است. برای مثال، هنگامی که مقدار کافی امگا ۳، در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، مقدار التهاب مفاصل، کاهش پیدا می‌کند. چربی‌های غیر اشباع چندگانه، به طور خاص برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، بسیار مفید خواهند بود. در حالت کلی، بهتر است برای پیشگیری از پیشرفت آرتروز، در هفته دو بار از منابع حاوی امگا ۳ استفاده کنید؛ ماهی سالمون، قزل آلا یا ساردین، از جمله این منابع، به حساب می‌آیند.

در صورتی که رژیم گیاهخواری دارید، باید منابع غذایی زیر را به مقدار کافی مصرف نمایید:

  • آجیل و انواع دانه‌ها؛ مانند گردو و دانه کتان
  • انواع روغن‌های گیاهی؛ شامل سویا و کانولا
  • نوشیدنی سویا و آبمیوه‌های غنی شده
  • مصرف مکمل‌های امگا ۳ مانند روغن ماهی

برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز، وزن خود را کنترل نمایید

وزن بالا می‌تواند فشار وارد بر مفاصل، مخصوصا زانوها را افزایش داده و درد ناشی از آرتریت را تشدید کند؛ بنابراین، به اکثر افراد مبتلا به این بیماری توصیه می‌شود، که وزن خود را کاهش دهند، تا کیفیت زندگی آن‌ها بهبود پیدا کند؛ ضمن اینکه رسیدن به وزن ایده‌آل، میزان تحرک و فعالیت بهینه بدن را افزایش می‌دهد.cdc.gov

ورزش کردن به شکل اصولی

انجام حرکات ورزشی صحیح، باعث تقویت عضلات اطراف مفاصل خواهد شد. این مساله می‌تواند مفاصل را تثبیت کرده، و از سایش آن‌ها جلوگیری به عمل آورد! از طرفی، ورزش کردن به برطرف شدن اضافه وزن کمک می‌کند. در مجموع، ورزش‌های استقامتی یا هوازی، تمرینات قدرتی و حرکات کششی پا، به همراه تمرینات انعطاف پذیری، می‌توانند باعث جلوگیری از پیشرفت آرتروز شوند. لازم است به این نکته اشاره کنیم که کمک گرفتن از یک مربی ورزشی مجرب یا فیزیوتراپیست، به شما کمک می‌کند تا بهترین تمرینات را با شیوه‌ای صحیح انجام داده، و از مزایای آن بهره‌مند گردید.

در برابر آسیب‌های احتمالی، از خود مراقبت کنید

با افزایش سن، ساییدگی انواع مفاصل بدن از جمله زانوها، امری کاملا طبیعی است؛ اما در مواردی که فرد به دلایل مختلف، مانند تصادف کردن یا ضربه شدید به غضروف‌ها و مفاصل، دچار آسیب گردد، احتمال فرسودگی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز ناشی از آسیب‌های مفصلی، لازم است مراقبت‌هایی را انجام دهید.

برای مثال، باید قبل از ورزش کردن، بدن خود را گرم کرده و در صورت نیاز، از تجهیزات ایمنی استفاده کنید؛ مچ بند، زانو بند و محافظ آرنج و همچنین، استفاده از کفش‌های راحت به شما کمک می‌کند تا از انواع آسیب در امان بمانید.

مراقب مفاصل خود باشید

حرکات ناگهانی یا خم کردن بیش از حد زانو، می‌توانند آسیب‌های جدی به مفاصل، وارد آورند. برخی دیگر از حالت‌ها مانند زانو زدن، چمباتمه زدن و یا بلند کردن اجسام سنگین نیز، نقش مهمی در پیشرفت آرتروز خواهند داشت. علاوه بر این موارد، برخی مشاغل باعث ایجاد مشکلات مفصلی شده و در نهایت، عوارض ناشی از آرتروز را تشدید می‌کنند.

برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز می‌توانید از یک فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر کمک گرفته، و روش‌های صحیح نشستن یا بلند کردن و حمل اجسام را به درستی بیاموزید؛ برای مثال، هر چه دست‌ها به بدن نزدیک‌تر باشند، فشار کمتری به مچ دست وارد شده، و احتمال افزایش درد یا تشدید آرتروز کمتر خواهد بود.

سیگار را ترک کنید تا از پیشرفت آرتروز در امان بمانید!

ترک مصرف سیگار، علاوه بر حفظ سلامت عمومی بدن و کاهش مشکلات قلبی و ریوی، التهاب موجود در مفاصل را نیز به طور قابل توجهی کم می‌کند. این یعنی عدم کشیدن سیگار، می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت آرتروز نیز کمک نماید.jrd.or.kr

سیگار را ترک کنید تا از پیشرفت آرتروز در امان بمانید!

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد سیگاری، حدود دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری، به آرتریت روماتوئید مبتلا می‌شوند؛ این نسبت در زنان به حدود 1.3 می‌رسد. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کشیدن سیگار، حتی برای افرادی که در حال درمان آرتریت روماتوئید هستند نیز، خطرناک است؛ زیرا با افزایش التهاب موجود در بدن، تاثیرات درمانی را کاهش خواهد داد.

انواع عفونت در بدن را درمان کنید

تمام عوامل عفونت زا از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها، فعالیت خود را تنها به شکل سرفه و عطسه نشان نمی‌دهند! بلکه برخی از آن‌ها می‌توانند باعث آلوده کردن مفاصل شده، و منجر به بروز آرتروز گردند! آرتریت عفونی که به آن آرتریت سپتیک نیز می‌گویند، نوعی بیماری دردناک مفصلی است، که از طریق یک باکتری به وجود می‌آید؛ این باکتری، همراه با گردش خون به مفصل یا مایع اطراف مفصل راه پیدا می‌کند. مصرف آنتی بیوتیک، می‌تواند به درمان این عفونت و پیشگیری از پیشرفت آرتروز، کمک نماید.

ارگونومی بیشتری داشته باشید

شما باید در هنگام کار یا در خانه، بدن خود را در موقعیت‌هایی قرار دهید، که کمترین فشار بر مفاصل شما وارد آید. برای مثال، افرادی که ناچار به نشستن طولانی مدت هستند، باید از وسایل استانداردی استفاده کنند که کمر، بازوها و پاهای آن‌ها را ایمن نگه دارد. همچنین، اگر از مانیتور رایانه استفاده می‌کنید، باید نحوه قرار دادن بازو، استفاده از موس و صفحه کلید را به درستی بیاموزید. تکیه‌گاه صندلی اداری و تکیه‌گاه سر، باید به گونه‌ای تنظیم شده باشند تا کمترین فشار، به کمر وارد آمده و بازوها زاویه ۹۰ درجه داشته باشند.

قند خون خود را مدیریت کنید

جالب است بدانید که دیابت می‌تواند بر پیشرفت آرتروز تاثیرگذار باشد! در واقع، حدود ۴۷ درصد از بزرگسالان ایالت متحده که به دیابت مبتلا هستند، دچار آرتریت می‌شوند؛ از طرفی، افراد مبتلا به آرتریت، حدود ۶۱ درصد بیشتر از سایرین، در معرض خطر دیابت قرار دارند! این نتایج، توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده آمریکا اعلام شده و نشان می‌دهند، که آرتریت و دیابت ارتباط متقابل دارند.

بنابراین، مدیریت فاکتورهای خطر دیابت، مانند ورزش کردن و کاهش وزن کمک می‌کند، تا در جلوگیری از پیشرفت آرتروز موفق‌تر عمل کنید. به طور کلی، بالا رفتن قند خون باعث ایجاد التهاب خفیف در بدن می‌گردد، که همین موضوع، به تولید پروتئین‌های التهابی منجر خواهد شد. این پروتئین‌ها در مفاصل به وجود می‌آیند و خطر بروز آرتریت را افزایش می‌دهند.

آب کافی بنوشید

هیدراته نگه داشتن بدن از طریق نوشیدن آب کافی، الزامی است؛ هر فرد باید در روز، حدود ۸ لیوان آب بنوشد. هر چند بسته به موقعیت و شرایط کاری و فعالیت‌های روزمره، مقدار مصرف آب برای هر شخص می‌تواند متغیر باشد؛ در هر حال لازم است به سیگنال‌های بدن خود گوش دهید، و مصرف آب کافی را مطابق با نیاز بدن خود جدی بگیرید.

قهوه و کافئین را به اندازه کافی مصرف کنید، تا از دفع آب بدن جلوگیری شود! همچنین، میوه‌ها و سبزیجات آبدار را در رژیم غذایی خود بگنجانید؛ برای مثال، مصرف هندوانه، توت فرنگی، پرتقال، کاهو و خیار، می‌تواند حجم آب مصرفی شما را افزایش داده، و به هیدراته نگه داشتن بدن کمک کند. در حالت کلی، مصرف آب به اندازه کافی، مانع از بروز التهاب شده و به جلوگیری از پیشرفت آرتروز کمک می‌کند.

مقدار الکترولیت‌های بدن را کنترل کنید

الکترولیت‌های موجود در بدن، شامل سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم، باید به مقدار متعادلی در بدن وجود داشته باشند. الکترولیت‌ها در هیدراته نگه داشتن بدن و عمل کردن عضلات نیز نقش مهمی دارند! این مساله، در روزهای گرم سال، هنگام انجام فعالیت‌های بدنی شدید و تعریق، اهمیت بیشتری دارد.

نقش الکترولیت‌ها در درمان آرتروز

به این ترتیب، هم مقدار الکترولیت‌های موجود در رژیم غذایی را افزایش دهید، و هم در صورت نیاز، از مکمل‌های غذایی استفاده کنید تا بتوانید در جلوگیری از پیشرفت آرتروز موفق‌تر عمل کنید.

معاینات منظم پزشکی را جدی بگیرید

برای افرادی که سابقه خانوادگی یا علائم اولیه آرتریت را تجربه کرده‌اند، معاینات منظم پزشکی بسیار مهم است؛ در واقع، هنگامی که فرد، زود هنگام با مشاهده علائم اولیه، به پزشک متخصص مراجعه می‌کند، می‌تواند اقدامات مراقبتی را با دقت بیشتری انجام دهد. در حالت کلی، می‌توان گفت که درمان آرتروز به طور کامل امکان‌پذیر نیست؛ اما پس از تشخیص زود هنگام این بیماری، می‌توان از طریق اصلاح سبک زندگی، دنبال کردن برنامه‌های ورزشی و مصرف داروهای مناسب، به جلوگیری از پیشرفت آرتروز کمک نمود.

چنانچه احساس سفتی یا تورم در مفاصل خود داشتید، بهتر است تحت نظارت یک پزشک متخصص، معاینات فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی را انجام دهید. بررسی علت این گونه علائم، باعث می‌شود تا از آسیب هر چه بیشتر مفاصل، جلوگیری شده و روند پیشرفت آرتروز، کندتر گردد.

برای درمان آرتروز چه باید کرد؟

به طور کلی، از روش‌های متعددی می‌توان برای درمان آرتروز کمک گرفت. یک پزشک متخصص مجرب و حرفه‌ای، بر اساس علائم بیماری و شدت آن‌ها، بهترین برنامه درمانی را برای بهبود یا جلوگیری از پیشرفت آرتروز، پیش‌بینی خواهد کرد. برای مثال، افرادی که علائم خفیف آرتروز را تجربه می‌کنند، می‌توانند با روش‌های خانگی و با کمک درمان‌های توانبخشی، این ناهنجاری را بهبود بخشند. اما برای افرادی که علائم آرتروز را به شکلی شدیدتر دارند، معمولا درمان‌های دارویی و حتی جراحی آرتروز لازم خواهد بود. دقت کنید که هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود، نیاز به درمان‌های پیچیده و تهاجمی، مانند جراحی، کمتر خواهد بود.

برای جلوگیری از پیشرفت آرتروز به کجا مراجعه کنیم؟

کلینیک زیما درمان تهران، یکی از بهترین و جامع‌ترین مراکزی است که می‌تواند در زمینه درمان انواع بیماری‌های مرتبط با مفاصل و ستون فقرات، به شما کمک کند. پزشکان متخصص حاضر در کلینیک توانبخشی زیما درمان، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند، تا مواردی مانند درمان آرتروز، درمان دیسک کمر بدون جراحی و حتی درمان دیسک گردن بدون جراحی را با بالاترین درصد موفقیت، پشت سر بگذارید.

تجربه و مهارت پزشکان این کلینیک به اندازه‌ای است که حتی، بسیاری از بیماران برای توانبخشی سکته مغزی و فلج ناشی از آن نیز به این کلینیک مراجعه می‌کنند. جهت مراجعه به کلینیک توانبخشی زیما درمان، می‌توانید از قبل نوبت خود را رزرو نمایید.

در نهایت برای جلوگیری از وخیم تر شدن آرتروز میتوان گفت:

جلوگیری از پیشرفت آرتروز، منوط به اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از آسیب‌های فیزیکی به مفاصل و اندام بدن است. در واقع، انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و هیدراته نگه داشتن بدن و همچنین، دنبال کردن یک برنامه ورزشی اصولی و منظم، می‌تواند میزان التهاب موجود در مفاصل را کاهش داده و به درمان آرتروز کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط