تعداد جلسات rtms چقدر است؟ | تعداد جلسات آر تی ام اس

تعداد جلسات rtms

تعیین تعداد جلسات rTMS برای درمان انواع اختلالات روانی، به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. نوع اختلال و شدت علائم آن در فرد، اصلی‌ترین فاکتورها برای تعیین تعداد جلسات درمان با آر تی ام اس هستند. البته تحقیقات زیادی درباره تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان با دستگاه rTMS انجام شده‌اند و نتایج این تحقیقات در تعیین تعداد جلسات استفاده می شود.

برای برنامه‌ریزی جهت درمان با روش تحریک مغناطیسی مغز، ابتدا باید معاینات بالینی انجام گیرد. بر همین اساس، پس از مراجعه به هر مرکز درمانی، پزشک متخصص شرایط بیمار را بررسی می‌کند. در نهایت، با توجه به شرح حال بیمار، تعداد جلسات درمان با rTMS تعیین می‌گردد. در ادامه، به نکات مربوط به تعداد جلسات rTMS برای هر اختلال اشاره خواهیم کرد.

تعداد جلسات درمان با rTMS چقدر است؟

از زمان ارائه تاییدیه FDA، مبنی بر درمان اختلالات روانی با دستگاه rTMS، تحقیقات زیادی درباره تعداد جلسات درمانی انجام گرفته است. به طور کلی، تعداد جلسات rTMS برای هر اختلال اعصاب و روان و برای هر فرد، متفاوت است. زیرا شرایط بیمار و شدت بیماری می‌تواند بر تعداد جلسات درمان با rTMS تاثیر بگذارد.

برای مثال، تحقیقات نشان می‌دهند که تعداد جلسات درمان با rTMS برای افسردگی، بین 20 تا 30 جلسه متغیر است؛ البته با این شرط که جلسات درمانی هر روز تکرار گردند. زمان مشاهده نتایج درمان نیز برای برخی افراد کوتاه و برای برخی دیگر طولانی خواهد بود. همین مساله می‌تواند بر روند درمان و تعداد جلسات rTMS تاثیرگذار باشد.

rTMS چه مدت باید انجام شود؟

درمان با آر تی ام اس معمولا تا زمان بهبود علائم، ادامه پیدا می‌کند. برای برخی از افراد، نتایج حاصل از درمان پس از دو هفته نمایان می‌شوند. این در حالی است که برخی از بیماران، در جلسات پایانی تغییرات حاصل می شود.

برای افرادی که با گذشت مدت زمان طولانی از شروع درمان با rTMS، هنوز نتیجه مساعدی نگرفته‌اند، این روش درمانی بی‌اثر تلقی می‌شود به طوری که ممکن است حتی با افزایش تعداد جلسات rTMS نتیجه‌ای در درمان فرد مشاهده نشود. این افراد در نتایج تحقیقات کمتر از 5 درصد میباشند و اکثر افراد از درمان نتیجه مطلوب می گیرند. تشخیص اینکه درمان آر تی ام اس تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند، اساسا بر عهده پزشک متخصص خواهد بود.

تعداد جلسات درمان با آر تی ام اس

تعداد جلسات rTMS لازم برای درمان افسردگی

تحقیقاتی که از سال ۲۰۰۸ به بعد انجام گرفته‌اند، نشان می‌دهند که حداقل 4 تا ۶ هفته برای درمان افسردگی با rTMS زمان لازم است. در واقع، بیمار باید در این بازه زمانی، به صورت روزانه تحت تحریک مغناطیسی مغز قرار گیرد. بنابراین تعداد جلسات آر تی ام اس برای درمان افسردگی، حداقل 20 تا 30 جلسه خواهد بود

نکته دیگر اینکه عواملی مانند سن بیمار و همزمانی اختلالات اعصاب و روان، می‌توانند بر نحوه پاسخ به درمان تاثیر بگذارند. برای مثال اگر اختلال افسردگی با اختلال وسواس فکری همراه گردد، به احتمال زیاد تعداد جلسات rTMS برای درمان فرد افزایش می‌یابد. البته این مساله، به شدت هر دو اختلال نیز بستگی دارد.

تعداد جلسات rTMS لازم برای درمان اختلال وسواس فکری عملی

بررسی‌ها نشان می‌دهند که تعداد جلسات rTMS مورد نیاز برای درمان وسواس فکری عملی (OCD)، حداقل 20 جلسه است. این جلسات درمانی عمدتا طی ۱۲ هفته انجام می‌گیرند. لازم است اشاره کنیم که در مرحله اول درمان، معمولا جلسات درمانی وسواس فکری عملی، به صورت پی‌در‌پی برگزار می‌شوند. اما پس از مشاهده نتایج اولیه، فاصله بین جلسات درمانی می‌تواند افزایش یابد. این مساله به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص ربط دارد.

تعداد جلسات آر تی ام اس لازم برای درمان اختلال دو قطبی

تعداد جلسات آر تی ام اس برای درمان دو قطبی، حداقل ۲۵ جلسه خواهد بود. شرایط استفاده از دستگاه آر تی ام اس برای درمان اختلال دو قطبی خاص است. برای مثال، افرادی که سابقه تشنج دارند، نباید از درمان با آر تی ام اس استفاده کنند. همچنین، افراد مبتلا به دو قطبی ممکن است در اثر فاز شیدایی، با مشکلاتی مواجه گردند.

تعداد جلسات rTMS لازم برای درمان استرس و اضطراب

برای درمان استرس و اضطراب با rTMS، لازم است بیمار ۳ تا ۶ هفته تحت تحریک مغناطیسی مغز قرار گیرد. تعداد جلسات rTMS برای درمان استرس و اضطراب در اکثر بیماران، 15 جلسه در نظر گرفته می‌شود. البته در تحقیقات دیگری مشخص شده است که 30 جلسه درمانی برای رسیدن به نتیجه ماندگار لازم است؛ هر جلسه حدود 2۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

تعداد جلسات آر تی ام اس لازم برای درمان میگرن

تعداد جلسات درمان با rTMS برای میگرن، 5 الی 10 جلسه تخمین زده می‌شود. البته برای هر فرد، این تعداد جلسه می‌تواند متفاوت باشد. در یک تحقیق، پالس‌های مغناطیسی با فرکانس ۱۰ هرتز، در فواصل ۱ تا 2 هفته به مغز بیمار اعمال شدند. در نهایت، پس از دو ماه نتیجه قابل قبولی از درمان مشاهده شد. این تحقیق در سال ۲۰۱۶ انجام گرفته است.

فاصله زمانی بین جلسات درمان rTMS

تعداد جلسات rTMS لازم برای درمان پارکینسون

درباره تعداد جلسات آر تی ام اس برای درمان پارکینسون نظرات متعددی وجود دارد. برای مثال برخی تحقیقات نشان می‌دهند که اکثر بیماران به ۳۶ جلسه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای نیاز دارند. این جلسات باید به صورت ۵ روز در هفته تکرار شوند. در حالی که در جای دیگر مشخص شد که هر بیمار، باید ۱۰ جلسه rTMS را در طول دو هفته انجام دهد.

تعداد جلسات آر تی ام اس لازم برای درمان سکته مغزی

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ انجام گرفته است، مشخص شد که حداقل ۱۰ جلسه درمانی برای افراد مبتلا به سکته مغزی لازم است. البته شرایط بیمار در این گونه موارد اهمیت زیادی دارد. همچنین، مقدار فرکانس هر پالس و تعداد پالس‌هایی که در هر جلسه به مغز بیمار اعمال می‌گردند، بر روند درمان تاثیرگذار هستند. ممکن است تعداد جلسات تا 30 جلسه نیز طول بکشد

جدول تعداد جلسات rTMS برای بیماری ها

این جدود حدودی بوده و تعداد جلسات لازم برای بیماری های مختلف، بیماران مختلف و شدت های مختلف بیماری ها، متفاوت خواهد بود و بر اساس تشخیص پزشک می باشد:

20 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای افسردگی
20 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای OCD
25 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای دوقطبی
15 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای استرس و اضطراب
5 الی 10 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای میگرن
20 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای پارکینسون
10 الی 30 جلسه تعداد جلسات rTMS لازم برای سکته مغزی

جمع‌بندی

برای درمان انواع اختلالات اعصاب و روان با rTMS، معاینات بالینی لازم است. تعداد جلسات rTMS نیز بر اساس نتایج معاینات پزشک متخصص، نوع اختلال و شدت علائم بیمار تعیین می‌گردد. برای مثال، حداقل تعداد جلسات درمان با rTMS برای بیماران وسواس فکری، با افراد مبتلا به پارکینسون متفاوت است.

در کلینیک زیما درمان، ابتدا کلیه معاینات بالینی توسط پزشک متخصص انجام می‌گیرد. پس از تصمیم‌گیری درباره وضعیت بیمار، تعداد جلسات آر تی ام اس لازم مشخص می‌شود. معمولا بعد از چند جلسه اول، میزان پاسخگویی بیمار به درمان بررسی می‌گردد. این بررسی، توسط پزشکان متخصص حاضر در کلینیک زیما درمان انجام می‌گیرد.

منابع: greenbrooktms.com | madisonavetms.com | michaeljfox.org | midcitytms.com

دکتر سروش احسان
دکتر سروش احسان

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر نوروالهی متخصص پارکینسون
دکتر حمید نورالهی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

دکتر یزدان پناهی

مغز و اعصاب و ستون فقرات

دکتر الهام کاملی

متخصص روانپزشک

دکتر محیا علمی

بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)

مقالات مرتبط